Polisa OC. Co zyskasz, kupując obowiązkowe ubezpieczenie przez telefon lub internet?
Marcin Długosz
19 czerwca 2020, 06:27·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 czerwca 2020, 06:27
Choć Polacy kupują coraz więcej samochodów, to coraz rzadziej odwiedzają towarzystwa ubezpieczeniowe, aby wykupić obowiązkową polisę OC. A przecież kiedyś mimo mniejszej liczby kupowanych aut placówki ubezpieczycieli przeżywały większe oblężenie. Fenomen? Nie, po prostu potęga internetu, z którego część kierowców korzysta, aby ubezpieczyć nowy lub używany pojazd.
Reklama.
Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC, inaczej naraża się na karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), ewentualnie mandat podczas kontroli drogowej, a w razie wypadku wypłatę odszkodowania z własnej kieszeni. W dobrze pojętym interesie każdego kierowcy jest więc pilnowanie ważności tej polisy.
Niezależnie, czy jesteś młodym, czy bardziej doświadczonym kierowcą, właścicielem nowego czy używanego auta, możesz pójść w ślady tych zmotoryzowanych Polaków, którzy formalności dotyczące zakupu nowej polisy OC czy przedłużenia dotychczasowego ubezpieczenia załatwiają od A do Z zdalnie, czyli przez telefon i internet. Zwłaszcza że za takim wyborem przemawia kilka mocnych argumentów.
Po pierwsze, oszczędność czasu. Powiedzenie "czas to pieniądz" nie wzięło się znikąd. Wiadomo, każdy ma różne sprawy na głowie, więc stara się "wykroić" z doby jak najwięcej minut czy godzin na coś bardziej sensownego czy przyjemnego. Dlatego, mając do wyboru dojazd do placówki i stanie w kolejce czy pisanie na klawiaturze i kliknięcie myszką w wysłany link, wybierają domowy, mniej czasochłonny wariant.
Kolejny niezaprzeczalny atut ubezpieczania auta na odległość to szybkość w dopełnieniu formalności. Przyspieszenie wynika nie tylko z faktu, że nie musimy wychodzić z domu. Firmy ubezpieczeniowe, jak wiele innych, przechodzą cyfrową transformację, digitalizując swoje usługi i automatyzując procesy po stronie obsługi klienta.
Po wypełnieniu wniosku online i potwierdzeniu zakupu drogą mailową klient otrzymuje umowę polisy OC na skrzynkę poczty elektronicznej i może od razu jeździć bez obaw po polskich drogach (i nie musi drukować żadnego potwierdzenia, bo informacja o ubezpieczeniu trafia błyskawicznie do systemu CEPiK). Poza wygodą dla kierowcy zdalne kupowanie OC jest też korzystne dla jego/jej portfela.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki w przypadku zakupu polisy OC przez telefon czy internet. Gdyby z takiej samej oferty kierowcy chcieli skorzystać tradycyjnie (poprzez wizytę w placówce i podpisanie na miejscu umowy z doradcą), musieliby liczyć się z wydatkiem większym o np. 7 proc. Rabaty wynikają po części z generującej niższe koszty automatyzacji, a po części z polityki ubezpieczycieli chcących zachęcić właścicieli czterech kółek do korzystania z cyfrowych usług.
Co z kwestią bezpieczeństwa? Dane potrzebne do ubezpieczenia samochodu na odległość są szyfrowane. Każdy zakup wymaga też e-mailowego potwierdzenia. Za bardzo nie różni się to niczym od innych zakupów, jakich w setkach tysięcy dokonujemy każdego dnia przez sklepy internetowe. Warto pamiętać, że przy zakupie polisy w placówce nasze dane też trafiają do bazy ubezpieczyciela, a następnie CEPiK. Czy podamy je bezpośrednio pracownikowi towarzystwa, czy wyślemy zdalnie, i tak zostaną przetworzone elektronicznie.
Przed zakupem polisy OC w internecie zawsze mamy możliwość przesłania wiadomości do ubezpieczyciela – przy ofertach internetowych podawane są dane kontaktowe dla tych, których interesują szczegóły. Jeśli mamy jakieś pytania i nie chcemy czekać na wysłanie odpowiedzi albo po prostu preferujemy załatwianie spraw poprzez rozmowę z przedstawicielem firmy, możemy skontaktować się telefonicznie z doradcą towarzystwa. Przez telefon będziemy mogli również od razu zakupić polisę OC.
Składkę na wykupione zdalnie ubezpieczenie OC można opłacić online (bankowość elektroniczna), kartą płatniczą lub kredytową, a także tradycyjnym przelewem na poczcie czy w banku. Po opłaceniu wybranej polisy na skrzynkę e-mailową klienta towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła potwierdzenie zawarcia umowy, co jest równoznaczne z jej "podpisaniem" (akceptacją zawartych w niej postanowień) przez nabywcę.
Jeśli chcemy zakupić polisę zdalnie, możemy to zrobić za pomocą tzw. kalkulatora OC, który na ogół znajdziemy na stronie ubezpieczyciela. Po wypełnieniu formularza, do którego wpisujemy dane swoje i ubezpieczanego pojazdu, system wylicza dla nas wysokość składki. Niekiedy zaoferuje nam rozszerzenia. Ubezpieczenie OC bywa bowiem sprzedawane w pakiecie z innymi polisami np. AC czy programem pomocy drogowej, obejmującym samochód zastępczy i wymianę koła.
Szybko, wygodnie, bezpiecznie i taniej. Kupowanie polis OC przez telefon lub internet ma sporo zalet i jest szczególnie wskazane dla zapominalskich kierowców, którzy mając problem z pamiętaniem o obowiązku przedłużenia polisy, stają przed faktem, że muszą się pilnie z niego wywiązać. Pamiętajmy, że zakupione na odległość ubezpieczenie zaczyna obowiązywać z chwilą opłacenia składki, a wysłanej zdalnie umowy nie musimy już drukować i wozić ze sobą w samochodzie.