Pochodząca ze Szczecina Karina Bosak (z domu Walinowicz), Dyrektor Centrum Wolności Religijnej Instytutu Ordo Iuris, od kilku miesięcy jest szczęśliwą żoną Krzysztofa Bosaka, kandydata na Prezydenta RP. Zaciekła walka z prześladowaniem chrześcijan i chrystianofobią nie przeszkadza jej w... homofobicznych poglądach na wiele kwestii. Co jeszcze wiemy o kobiecie, która wkrótce ma szansę zostać Pierwszą Damą, a także wzbudzającej wiele kontrowersji tajemniczej organizacji, z którą jest powiązana?
Karina Walinowicz 8 lutego 2020 roku powiedziała sakramentalne "tak" Krzysztofowi Bosakowi, który startuje w tegorocznych wyborach prezydenckich. Ich ślub odbył się w podwarszawskim Piasecznie w rycie trydenckim, wprowadzonym jeszcze w czasach kontrreformacji. W czasie mszy wszystkie modlitwy i obrzędy odmawia się wtedy po łacinie, a kapłan zwrócony jest tyłem do wiernych (tak jak kilkadziesiąt lat temu, do lat 70. XX wieku).
To właśnie w dniu ślubu kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość po raz pierwszy podzielił się kilkoma informacjami na temat swojej ukochanej.
– Moja żona pochodzi ze Szczecina, z wykształcenia jest prawnikiem, pracuje jako ekspert w Instytucie Ordo Iuris. Prowadzi tam projekt Centrum Wolności Religijnej. Podobnie jak ja od wielu lat mieszka w Warszawie i angażuje się na rzecz realizacji konserwatywnych idei – zdradził Bosak za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Taniec z... Ordo Iuris. Co wiemy o partnerce Krzysztofa Bosaka?
Pasją świeżo poślubionej małżonki Bosaka jest taniec towarzyski (z kolei polityk szlify taneczne zdobywał w 2007 roku, podczas udziału w "Tańcu z gwiazdami", w którym zajął 8. miejsce). Parę łączą też skrajnie konserwatywne poglądy.
Karina Bosak (do niedawna Walinowicz) z wykształcenia jest prawnikiem. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Centrum Wolności Religijnej Instytutu Ordo Iuris.
Jak dowiadujemy się z informacji przedstawiowych na jej zawodowym profilu na ordoiuris.pl żona Bosaka ukończyła także program European Advocacy Academy w Brukseli oraz Centrum Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu we Florydzie F.G. Levin College of Law i UW.
Jej doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w stołecznych kancelariach prawnych, sądach okręgowych w Warszawie, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a także kilku zagranicznych instytucjach, m.in. Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe w Wiedniu.
Żona Krzysztofa Bosaka chętnie wypowiada się na bliskie jej tematy, takie jak prześladowanie chrześcijan w przestrzeni publicznej za ich poglądy religijne czy walka z chrystianofobią.
Co to jest Ordo Iuris i dlaczego wywołuje tyle kontrowersji?
Ordo Iuris, a dokładniej Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, działa w Warszawie od 2013 roku.
Ta skrajnie konserwatywna organizacja, której celem wedle oficjalnych informacji są „badania nad kulturą prawną i duchowym dziedzictwem, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym” jest powiązana z brazylijską sektą religijną powstałą z "inspiracji działających na świecie Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP)", jak podaje "Gazeta Wyborcza".
Choć ruch ten sam określa się jako katolicki, to jednak nawet kościelni hierarchowie się od niego odcinają. Jak ustalił newsweek.pl, biskupi w Brazylii zarzucali mu "ezoteryczny charakter". W ich opinii na aprobatę Kościoła nie może w żaden sposób zasługiwać "religijny fanatyzm, kult założyciela (przyp. red. Plinio Corrêa de Oliveira, zwanego Doktorem Plinio – brazylijskiego działacza religijnego i publicysty, krytykowanego za fundamentalne podejście do chrześcijaństwa) oraz jego matki, nadużywanie imienia Matki Boskiej".
Finansowanie Ordo Iuris opiera się "wyłącznie na darowiznach osób, które widzą sens w istnieniu Instytutu" – donosił w 2019 roku"Gość Niedzielny". Wcześniej na łamach tego samego tygodnika można było z kolei przeczytać, że organizacja ta działa "bez aprobaty Kościoła", a jej członkowie "nie podlegają żadnej władzy kościelnej".
Aktywiści Ordo Iuirs opowiadają się m.in. za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji oraz ochroną życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, są przeciwni gender, LGBT oraz małżeństwom par homoseksualnych.
W gronie ekspertów współpracujących z Ordo Iuris jest m.in. Bogdan Chazan, który zasłynął tym, że jako dyrektor szpitala i lekarz ginekolog odmówił legalnej aborcji kobiecie w 22. tygodniu ciąży powołując się na klauzulę sumienia.
Kontrowersji dotyczących tajemniczych powiązań Ordo Iuris z różnymi grupami interesów jest jednak dużo więcej. Dziennikarskie śledztwo w tej sprawie przeprowadziła Klementyna Suchanow, autorka książki "To jest wojna!", z którą wywiad dla natemat.pl przeprowadziła Anna Dryjańska.