Zmutowany ojciec alkoholik, wilkołaki walczące z nazistami, robale wysysające ludzki tłuszcz. To tylko niektóre z motywów serialu "Creepshow". Jego producentem wykonawczym jest Greg Nicotero - showrunner "The Walking Dead". Jeśli uwielbiasz makabryczne komedie z dreszczykiem, to ta antologia jest dla ciebie.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
Był sobie kiedyś, a dokładnie w 1982 roku, film "Creepshow" na podstawie scenariusza Stephena Kinga. Na krześle reżysera zasiadł wtedy nieżyjący "ojciec zombie", George A. Romero. Nowa produkcja pod tym samym tytułem oddaje hołd zarówno autorowi "Nocy żywych trupów", jak i kultowemu filmowi, do którego dokręcono kilka sequeli. "Creepshow" miał premierę w Stanach w zeszłym roku, ale dopiero teraz ląduje w polskiej telewizji. Premiera pierwszego odcinka już dziś o 22:00 na antenie AMC.
Serialowy horror z upiornymi ulubieńcami
"Creepshow" korzysta ze sprawdzonego i lubianego formatu (pozdrawiam fanów "Opowieści z krypty") - szyderczy trup w roli gospodarza upiornego show opowiada nam mroczne anegdotki. Raczej nie nastawiajmy się na późniejsze koszmary - to kiczowata, ale urocza rozrywka, która bardziej przypomina straszne historyjki opowiadane przy ognisku, niż współczesne horrory z jumpscare'ami.
Pierwszy odcinek, będący adaptacją opowiadania Stephena Kinga "Szara materia" z 1973 roku, jest wyreżyserowany przez samego Nicotero i napakowany odwołaniami do klasyki kina grozy. Od razu dowiadujemy się, że będziemy mieć do czynienia z produkcją utrzymaną w duchu starych produkcji telewizyjnych - zrezygnowano z epatowaniem efektami komputerowymi i postawiono na "żywe" potwory i rekwizyty. Nie ma też konkretnej pointy lub zakończenia - po ok. 20-minutowym odcinku zostajemy w niepewności i zastanawiamy się "co to właściwie było?".
Niektórzy występujący w serialu aktorzy powinni zmienić zawód, ale i tak myślę, że drętwa gra jest wpisana w taką konwencję. Wynagradza to zacne grono ikonicznych person, które przewijają się przez cały sezon. Już w pierwszym odcinku na ekranie pojawiają się tak charakterystyczni aktorzy jak Tobin Bell (Jigsaw z "Piły") i Giancarlo Esposito (Gus Fring z "Breaking Bad"). Potem jest wcale nie gorzej, bo zobaczymy m.in. Davida Arquette (cykl "Krzyk"), Jeffreya Combsa ("Reanimator"), czy Adrienne Barbeau ("Mgła") . Horrorowi celebryci zwykle występują w epizodycznych rolach, ale wciąż stanowi to przyjemny ukłon w stronę fanów gatunku.
"Creepshow" to gratka dla fanów kina grozy klasy B
Jak na antologię przystało, odcinki łączy tylko wysuszony pan prowadzący. Każdy epizod jest zamkniętą całością (choć, jak wcześniej wspomniałem, często mają otwarte zakończenie lub po prostu brak pomysłu na finał - czytelnicy Kinga to dobrze znają), ale różni się pod względem atmosfery. Podzieliłbym je na dwa rodzaje: jedne są utrzymane całkiem na poważnie i u bardziej wrażliwych widzów mogą wywołać gęsią skórkę (np. "Gray matter", "Lydia Layne’s Better Half", "The Companion"), a drugie, zdecydowanie ciekawsze z mojej perspektywy, stawiają na krew, flaki i humor (np. "Bad Wolf Down", "Skincrawlers").
I jak na antologię przystało, nie wszystkie odcinki utrzymują wysoki poziom. Niektóre są wręcz kapiszonami z dobrymi intencjami (np. "By the Silver Water of Lake Champlain", "Times is Tough in Musky Holler"). "Creepshow" ma jednak kilka perełek, o których już myślę z sentymentem. Odcinek "The House of the Head" jest naprawdę creepy, "The Man in the Suitcase" to brutalniejsza wersja "Złotej gęsi" braci Grimm, a "The Finger" opowiada intrygującą historię przegrywa i sympatycznego stworka przypominającego Ksenomorfa.
Trudno jednoznacznie ocenić "Creepshow", ponieważ jego poziom jest nierówny. Po odcinku przypominającym tanią studencką etiudę, natrafiamy na małe arcydzieło (oczywiście w swojej kategorii). Kiedy oglądamy je ciurkiem, aż tak bardzo to nie przeszkadza. Jeśli jednak miałbym oceniać pierwszy sezon jako całość, to projekt zdecydowanie się udał - daje dużo frajdy, ma specyficzny klimat, a same historie są pomysłowe i po prostu wciągają. Horrorowych antologii nie powstaje też zbyt wiele, więc naprawdę nie mamy co wybrzydzać. Ja się strasznie dobrze bawiłem.
Lista i daty premier odcinków "Creepshow" na AMC
Na koniec pozwolę sobie jeszcze zamieścić listę odcinków: z enigmatycznymi opisami fabuły, obsadą i twórcami. Tak, by było wam łatwiej zaplanować kolejne poniedziałkowe wieczory.
Odcinek 1.
Emisja: poniedziałek, 22 czerwca o 22:00
"Gray Matter"
Na podstawie opowiadania Stephena Kinga, adaptacja: Byron Willinger i Philip de Blasi
Reżyseria: Greg Nicotero
Występują: Adrienne Barbeau, Giancarlo Esposito, Tobin Bell, Christopher Nathan, Jesse C. Boyd
Doc i Chief, dwóch starszych panów żyjących w małym, podupadającym miasteczku, postanawiają wbrew szalejącej burzy złożyć wizytę Richiemu – alkoholikowi, który samotnie wychowuje syna – po tym, jak spotkali przerażonego chłopca w lokalnym sklepie. Opowiadanie, opublikowane po raz pierwszy w 1973 roku, jest częścią bestsellerowego zbioru opowiadań "Nocna zmiana" z 1978 roku autorstwa Stephena Kinga.
Odcinek 2.
Emisja: poniedziałek, 29 czerwca o 22:00
"The House of the Head"
Scenariusz: Josh Malerman (autor m.in. Nie otwieraj oczu)
Reżyseria: John Harrison
Występują: Cailey Fleming, Rachel Hendrix, David Shae, Guy Messenger, Diane D. Carter
W domku dla lalek pojawia się odcięta głowa zabawki, która zaczyna mordować.
Odcinek 3.
Emisja: poniedziałek, 6 lipca o 22:00
"Bad Wolf Down"
Scenariusz: Rob Schrab
Reżyseria: Rob Schrab
Występują: Dave MacDonald, Callan Wilson, Scott Mescudi, Nelson Bonilla, Jeffrey Combs, Kate Freund
Grupa amerykańskich żołnierzy, uwięziona na terytorium wroga podczas II wojny światowej, znajduje niecodzienny sposób na wyrównanie szans w starciu.
Odcinek 4.
Emisja: poniedziałek, 13 lipca o 22:00
"The Finger"
Scenariusz: David J. Schow (Kruk)
Reżyseria: Greg Nicotero
Występują: DJ Qualls, Antwan Mills, Jake Garber
Nieszczęśliwy mężczyzna znajduje na ulicy odciętą, niepochodzącą od człowieka kończynę i przynosi ją do domu. Znajda zamienia się w lojalnego towarzysza z zabójczymi kaprysami.
Odcinek 5.
Emisja: poniedziałek, 20 lipca o 22:00
"All Hallows Eve"
Scenariusz: Bruce Jones
Reżyseria: John Harrison
Występują: Connor Christie, Madison Thompson, Jasun Jabbar, Andrew Eakle, Michael May, Julia Denton, Scott Daniel Johnson, Tom Olson, Erica Frene
Mimo że są już na to odrobinę za dorośli, grupa przyjaciół postanawia odwiedzać domy podczas Halloween, ale zdobycie słodyczy nie jest ich jedynym celem.
Odcinek 6.
Emisja: poniedziałek, 27 lipca o 22:00
"The Man in the Suitcase"
Scenariusz: Christopher Buehlman
Reżyseria: David Bruckner (Rytuał)
Występują: Will Kindrachuk, Ravi Naidu, Madison Bailey, Ian Gregg, Antwan "Big Boi" Patton, Nasim Bowlus, Carey Jones
Powracający z lotniska student zabiera przez przypadek nie swój bagaż. Znajduje w nim uwięzionego mężczyznę, który cierpi na dziwne schorzenie – jego ból zamienia się w złoto.
Odcinek 7.
Emisja: poniedziałek, 3 sierpnia o 22:00
"The Companion"
Na podstawie opowiadania Joe R. Lansdale’a, Kasey’a Lansdale’a i Keitha Lansdale’a, adaptacja: Matt Venne
Reżyseria: David Bruckner (Rytuał)
Występują: Logan Allen, Afemo Omilami, Carey Jones, Voltaire Council, Dylan Gage, Addison Hershey
Młody chłopak, nad którym znęca się starszy brat, zakrada się na opuszczoną farmę chronioną przez nadprzyrodzone moce.
Odcinek 8.
Emisja: poniedziałek, 10 sierpnia o 22:00
"Lydia Layne’s Better Half"
Na podstawie opowiadania Johna Harrisona i Grega Nicotero, adaptacja: John Harrison
Reżyseria: Roxanne Benjamin (Szkółka przetrwania)
Występują: Tricia Helfer, Danielle Lyn, Michael Scialabba, Jordan Patrick
Pełniąca władzę kobieta odmawia awansu swojej protegowanej, a jednocześnie kochance, ale nie domyśla się, jakie będą tego konsekwencje.
Odcinek 9.
Emisja: poniedziałek, 17 sierpnia o 22:00
"Night of the Paw"
Scenariusz: John Esposito
Reżyseria: John Harrison
Występują: Bruce Davison, Hannah Barefoot, Susannah Devereux, Grace Toso, Ryan Clay Gwaltney
Samotny przedsiębiorca pogrzebowy w końcu znajduje towarzystwo i tym samym przekonuje się, że zawsze trzeba uważać, o czym się marzy.
Odcinek 10.
Emisja: poniedziałek, 24 sierpnia o 22:00
"Times is Tough in Musky Holler"
Scenariusz: John Skipp i Dori Miller, na podstawie ich krótkiego opowiadania
Reżyseria: John Harrison
Występują: Dane Rhodes, Karen Strassman, David Arquette, Tommy Kane, Tracey Bonner, Kermit Rolison, Connor Hammond
Ludziom, którzy rządzili miasteczkiem poprzez terror i zastraszanie, zostaje odpłacone pięknym za nadobne.
Odcinek 11.
Emisja: poniedziałek, 31 sierpnia o 22:00
"Skincrawlers"
Scenariusz: Paul Dini i Stephen Langford
Reżyseria: Roxanne Benjamin (Szkółka przetrwania)
Występują: Dana Gould, Chad Michael Collins, Hina Kahn, Melissa Saint-Amand, Beth Keener, Jason Graham, Darin Toonder
Mężczyzna próbuje cudownego specyfiku na odchudzanie, który powoduje niespodziewane komplikacje.
Odcinek 12.
Emisja: poniedziałek, 7 września o 22:00
"By the Silver Water of Lake Champlain"
Na podstawie opowiadania Joego Hilla, adaptacja: Jason Ciaramella
Reżyseria: Tom Savini
Występują: Sydney Wease, Connor Jones, David Alexander Kaplan, James Devoti, Gena Shaw
Jej ojciec zginął szukając potwora żyjącego na dnie Jeziora Champlain – czy ją czeka ten sam los?