Tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 21.00 poznamy wyniki badań sondażowych exit poll, które uchodzą za jedne z najdokładniejszych i najbardziej wiarygodnych. Zwykle różnią się co najwyżej o około 1,5 pkt. procentowego od rzeczywistych rezultatów wyborów, ale zdarzało się, że w niektórych latach były nieco bardziej niedoszacowane. Z czego to wynika?
Sondażowe badania wyników wyborów na zlecenie różnych stacji telewizyjnych lub innych mediów przeprowadzane są przez IPSOS od wielu lat. Exit poll polega na wypełnianiu ankiet przez osoby biorące udział w wyborach. W dniu wyborów, tuż po wyjściu z lokalu wyborczego, badanych pyta się o to, na kogo głosowali. Na tej podstawie podaje się pierwsze, przybliżone wyniki głosowania.
Wybory prezydenckie 2020. Wyniki exit poll
W przypadku tegorocznych wyborów prezydenckich 2020 badania sondażowe obejmą 500 lokali wyborczych (podobnie jak w poprzednich głosowaniach na prezydenta RP). W przypadku innych rodzajów wyborów (samorządowych lub parlamentarnych) eksperci zwiększają grupę badawczą nawet do 900 lokali, by dokładniej oszacować wyniki.
Margines błędu, który zakładany jest w przypadku exit poll, wynosi około kilku procent, ale najczęściej różnica pomiędzy sondażowymi wynikami a rzeczywistymi rezultatami wyborów wynosi około 1,5 pkt. procentowego.
Największe rozbieżności pomiędzy exit poll a faktycznymi wynikami obserwuje się w przypadku wyborów samorządowych (głównie ze względu na największy odsetek nieważnych głosów).
Sondażowe wyniki exit poll w przypadku wyborów prezydenckich 2020, w których startuje "tylko" 11 kandydatów, nie powinny znacząco odbiegać od głosów oddanych w rzeczywistości przez Polaków w kraju i za granicą.