W medytowaniu pomogą nam aplikacje na telefon
W medytowaniu pomogą nam aplikacje na telefon Fot. Pexels
Reklama.
Czym jest medytacja? "Według klasycznej definicji to tak zwane oczyszczenie umysłu ze wszelkich trapiących go myśli. Dzięki tej praktyce nasze ciała, jak i dusze zostają wprowadzone w stan wyciszenia. Nazwa tej czynności pochodzi od łacińskiego słowa meditatio, które oznacza tyle, co rozmyślanie" – pisze Zuzanna Tomaszewicz w artykule "Czasem wystarczy tylko pooddychać, aby być szczęśliwym. Oto jak zacząć medytować" w naTemat.
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z medytowaniem – jednym z ważnych elementów osiędbania – wcale nie musimy inwestować w matę. Do wykonania najpopularniejszej techniki medytacyjnej, czyli skupionej na koncentracji, potrzebny nam będzie jedynie kawałek powierzchni do siedzenia lub leżenia: podłoga, łóżko, fotel. Wygodnie się już umieściliśmy i co dalej? Cały proces został opisany w artykule powyżej, jednak czasem warto skorzystać z pomocy. A tę oferują nam aplikacje do medytacji. Przedstawiamy najlepsze z nich.

1. Headspace (iOS i Android)

Headspace to jedna z najpopularniejszych aplikacji do medytacji na rynku. Jej twórcy zapewniają, że już kilka minut medytowania dziennie zmieni nasze życie na lepsze, dlatego znajdziemy tutaj także bardzo krótkie sesje. Headspace ma w ofercie nie tylko nagrania, które poprowadzą nas przez medytację, ale także charakterystyczne animacje i artykuły, które uczą, jak świadomie oddychać oraz uważnie żyć. Oprócz tego znajdziemy tutaj również sesje przed snem oraz relaksującą muzykę, która ułatwi nam zasypianie. Kurs Basic jest darmowy, a płatna wersja oferuje dostęp do setki treści.

2. Calm (iOS i Android)

Aplikacja Calm ma w swojej bibliotece dziesiątki medytacyjnych programów, które pogrupowane są tematycznie. Znajdziemy tu więc serie nagrań do medytacji (w języku angielskim), które pomogą nam nie tylko skupić się na "tu i teraz", ale również zmniejszyć stres, nauczyć się wdzięczności czy zwiększyć pewność siebie. Są tutaj również specjalne sesje przeznaczone dla dzieci i nastolatków. Oprócz tego Calm oferuje relaksacyjną muzykę i kojące odgłosy natury oraz "bajki na dobranoc", czyli czytane m.in. Matthew McConaugheya opowieści, które utulą nas do snu. Wersja Premium jest płatna i oferuje dostęp do całości.

3. INTU Medytacja (iOS i Android)

INTU Medytacja to polska aplikacja, która skupia się na koncentracji i uważności. Oferuje kursy podstawowe i zaawansowane, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mentalne oraz karmonogram. "W Intů znajdziesz prowadzone medytacje zorganizowane w formie 7-dniowych kursów. Pierwszy kurs jest przeznaczony dla początkujących lub jako rozgrzewka/przypomnienie dla osób, które już wcześniej medytowały. Kolejne kursy pozwalają pogłębiać i udoskonalać praktykę medytacji" – tłumaczą twórcy. Aplikacja oferuje darmowy okres próbny.

4. Ten Percent Happier (iOS i Android)

Ten Percent Happier to nietuzinkowa aplikacja do medytacji. Oprócz kilkuset standardowych medytacji z przewodnikiem (całych serii, sesji dłuższych i krótszych) oferuje bowiem w wersji rozszerzonej dziesiątki inspirujących rozmów z nauczycielami i specjalistami w dziedzinie mindfulness. Znajdziemy tu również programy ułatwiające zasypianie. Celem aplikacji, jak zapewniają twórcy, jest uatrakcyjnienie medytacji, tak aby nie stała się nużącą rutyną, a także podniesienie naszego poziomu szczęścia o widniejące w nazwie 10 procent.

5. Insight Timer (iOS i Android)

Biblioteka prowadzonych medytacji w Insight Timer jest wyjątkowo pokaźna – znajdziemy w niej ponad 40 tysięcy sesji. Znajdziemy tutaj nie tylko programy skupione na oddychaniu i koncentracji, ale również poświęcone konkretnym celom, m.in. budowaniu samoakceptacji czy pobudzaniu kreatywności. Aplikacja oferują również muzykę relaksacyjną oraz odmierza czas naszych indywidualnych sesji. Atutem Insight Timer jest również możliwość komunikacji z innymi użytkownikami.

6. Prana Breath (Android)

Prana Breath: wyciszenie i medytacja, która dostępna jest na Android w języku polskim, słynie z nauki oddychania: oferuje różne techniki i schematy, udostępnia wykresy i pozwala śledzić swoje postępy. Oprócz tego Prana Breath oferuje również programy, które pomogą nam walczyć z podjadaniem i rzucić palenie. Wśród korzyści z medytacji z aplikacją twórcy wymieniają m.in. poprawę efektywności pracy mózgu, zmniejszenie niepokoju i ulepszenie jakości snu.