Takiego widoku nie można przegapić! Odkryta zaledwie kilka miesięcy temu kometa Neowise (C/2020 F3) w tym tygodniu stała się prawdziwym hitem wśród wszystkich miłośników obserwacji astronomicznych. W Paryżu, Madrycie, Monachium, a także nad Polską widać ją nad ranem nad północnym horyzontem bez żadnego specjalistycznego sprzętu. Uważni obserwatorzy mogą jej wypatrywać w ciągu najbliższych dni na 2,5 do 1 godz. przed wschodem Słońca. Trzeba się jednak spieszyć, bo już 23 lipca minie naszą planetę .
Neowise (C/2020 F3) to pierwsza tak zwana "wielka kometa", która pojawiła się na niebie w 2020 roku. Wcześniej niemal całkowitemu rozpadowi w atmosferze uległa kometa ATLAS, a z widocznością kolejnej komety SWAN też były spore problemy (ostatecznie obie okazały się "niewypałami").
Swoją nazwę kometa zawdzięcza teleskopowi kosmicznemu Neowise, który odkrył ją 27 marca 2020 roku. Astronomowie z całego świata nie kryją zaskoczenia, że okazała się tak doskonale widoczna, że można ją oglądać bez żadnej wyrafinowanej aparatury na własne oczy.
– Mniej więcej raz na dekadę pojawia się kometa, która jest tak jasna, że widać ją gołym okiem. To zaskakujące, że stało się to właśnie w przypadku Neowise. Nie spodziewaliśmy się tego – potwierdza Paul Delaney, profesor astronomii z York University w Toronto w komentarzu dla Global News.
Kometę Neowise dało się dostrzec nawet nad wieżą Eiffla w Paryżu.
Według portalu EarthSky kometa Neowise będzie najlepiej dostrzegalna do 11 lipca, kiedy osiągnie najwyższy punkt na niebie. Potem zacznie stopniowo tracić na jasności i będzie coraz trudniej ją zauważyć.
Kometa Neowise będzie najlepiej będzie widoczna w dniach od 9 do 11 lipca w gwiazdozbiorze Woźnicy. Ziemię minie w minimalnej odległości (ponad 100 mln km) 23 lipca.
Kometa Neowise 2020 – gdzie i kiedy ją oglądać?
Jaśniejącej komety przemykającej po niebie można wypatrywać nad północno-wschodnim horyzontem na wysokości około 6 stopni na 2,5 do mniej więcej 1 godziny przed wschodem słońca (w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy, od około godz. 1:30 do godz. 3:30 nad ranem). Gdzie jej dokładnie szukać?
– Na początek odnajdźcie jasną gwiazdę Capella, doskonale widoczną w tej części nieba. Następnie poszukajcie nieco słabszej gwiazdy na godzinie ósmej od Capelli (Menkalinan), a potem skierujcie wzrok prosto w dół. Tam nisko nad horyzontem powinna wisieć kometa – wyjaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii za pośrednictwem fanpage "Z głową w gwiazdach". Choć kometa ma być w miarę dobrze zauważalna, to jednak za pomocą lornetki lub obiektywu dobrego aparatu z pewnością będziemy mieć lepszy widok.
Astronomowie i astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już zrobili spektakularne zdjęcia oraz filmy z przelotu komety Neowise (Comet C / 2020 F3).
Niezwykła kometa nad Europą (Neowise C/2020 F3)
Wyjątkowy przelot Neowise udało się zaobserwować m.in. nad Monachium w Niemczech.
Spektakularny lot Neowise zauważono także nad Madrytem w Hiszpanii.
Wielbiciele astronomii w tym tygodniu mają okazję do wyjątkowych obserwacji na niebie.
Więcej szczegółów na temat przelotu komety Neowise nad Polską tłumaczy za pośrednictwem fanpage "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki.
Tak kometa Neowise prezentowała się na polskim niebie w ciągu ostatniej doby.