W ostatnim czasie w mediach znowu zaczęło być głośno o kościele scjentologicznym. Wszystko to z powodu żony Johna Travolty, która zmarła w wyniku raka piersi. Jak twierdzą krytycy ruchu, scjentologia odrzuca konwencjonalną medycynę. Ich zdaniem partnerka aktora mogła uniknąć śmierci. Które gwiazdy, oprócz Kelly Preston i jej męża, należą do grupy scjentologów?
Scjentologia to religijna organizacja non-profit, która poświęcona jest propagowaniu idei rozwoju ducha. Ruch ten został założony w 1951 roku przez pisarza science fiction L. Rona Hubbarda i miał być alternatywą dla psychologii.
W niedzielę nad ranem media obiegła informacja o tym, że zmarła Kelly Preston. Żona Johna Travolty miała 57 lat i przegrała dwuletnią walkę z nowotworem piersi. W związku z jej śmiercią w internecie rozpętała się burza. Internauci, którzy są przeciwnikami scjentologii, wytknęli ruchowi, do którego należała zmarła, że zniechęca swoich wiernych do leczenia. Travolta podziękował jednak w swoim wpisie na Instagramie lekarzom i pielęgniarkom, którzy zajmowali się jego żoną.
Na stronie internetowej kościoła możemy przeczytać odpowiedź na pytanie, czy scjentolodzy korzystają z pomocy lekarzy. "Tak. Szukamy konwencjonalnych sposobów na leczenie chorób. Scjentolodzy używają leków na receptę, gdy są fizycznie chorzy, a także polegają na poradach i leczeniu lekarzy" – napisano.
Ciężko oszacować, ilu tak naprawdę członków liczy kościół scientologiczny. Z danych przedstawionych w 2004 roku przez Dereka Davisa, dyrektora Międzynarodowej Akademii Wolności, Religii i Wyznań, wynika, że na świecie jest około 15 mln scjentologów. Wiadomo, że wśród nich znalazło się też wiele znanych nazwisk. Część z nich zaskakuje.
1. Tom Cruise
Tom Cruise jest jednym z najbardziej znanych członków kościoła scjentologicznego. Aktor zaangażował się w działalność ruchu na początku lat 90. Do dołączenia do organizacji zachęciła go jego pierwsza żona Mimi Rogers.
Hollywoodzki gwiazdor próbował przekonać do scjentologii m.in. byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Tym sposobem Cruise chciał wypromować swój ruch w Europie. Zależało mu na tym, aby scjentologia uznana była za religię.
W zagranicznych mediach kilkakrotnie pojawiły się plotki, według których Cruise miał zrezygnować z członkostwa w kościele scjentologów. Powodem miała być jego córka Suri. Jej matka i była żona aktora, Katie Holmes, nie chciała, żeby dziecko wychowywało się w otoczeniu sekty (scjentologiczny ruch jest tak nazywany przez osoby postronne).
Gwiazda "Opowieść podręcznej" otwarcie mówi o swojej przynależności do społeczności scjentologów. Wielu widzów serialu wytykało aktorce, że gra w produkcji krytykującej dystopiczną wizję świata, a sama należy do owianego złą sławą ruchu.
Warto dodać, że 37-latka nie dołączyła z własnej woli do kościoła scjentologów - jej rodzice już wcześniej należeli do ruchu.
Moss przyznała w jednym ze swoich wpisów w mediach społecznościowych, że wartości takie jak wolność i równość są dla niej bardzo ważne. Fani serialu sugerowali natomiast, że przedstawione w "Opowieści podręcznej" doktryny państwa Gilead przypominają znacząco zasady, jakimi kierują się scjentolodzy.
3. Laura Prepon
Jedni znają Laurę Prepon z roli Donny Pinciotti w "Różowych latach siedemdziesiątych”, inni kojarzą ją z postacią Alex Vause z serialu "Orange is the New Black". Jak się okazuje, amerykańska aktorka również jest scjentolożką.
Prepon w kilku wywiadach wychwalała instytucję jaką jest kościół scjentologiczny. W rozmowie z "Celebrity Magazine" wspominała, że podczas procesu "audytu" udało jej się skonfrontować z przeszłością, dzięki czemu nauczyła się radzić sobie z własnymi emocjami.
40-latka została skrytykowana przez fanów "OitNB", którzy twierdzili, że scjentologiczne nauki są homofobiczne. Przypomnijmy, że Prepon zagrała w serialu homoseksualną więźniarkę. – Jestem scjentolożką od 1999 roku i nigdy nie spotkałam się z żadnym negatywnym lub obraźliwym stwierdzeniem skierowanym w stronę osób LGBT – wyjaśniła w rozmowie z "Fusion".
Według Wikipedii L. Ron Hubbard w książce "Dianetyka: współczesna nauka o zdrowiu umysłowym" sklasyfikował homoseksualizm jako chorobę.
4. Juliette Lewis
Juliette Lewis, która zyskała sławę dzięki takim filmom jak "Co gryzie Gilberta Grape’a" i "Urodzeni mordercy", dołączyła do scjentologów w latach 90. Jest bardzo wdzięczna kościołowi za pomoc w wyjściu z uzależnienia od narkotyków.
Co ciekawe aktorka jest chrześcijanką. W wywiadzie dla "Vanity Fair" z 2010 roku powiedziała, że denerwuje ją całe zamieszanie związane z tym, czy można pogodzić wiarę ze scjentologią.
– To tylko narzędzie do życia. Chodzi tu o zrozumienie siebie i innych oraz o współczucie. (…) To zdrowy rozsądek. Nie ma to nic wspólnego z tym całym zabawnym folklorem, który go otacza – tłumaczyła.
5. Michael Peña
Michael Peña został członkiem ruchu na początku 2000 roku, kiedy poczuł, że jest o krok od zostania alkoholikiem. – Dla mnie to nie jest żadna religia, to raczej praktyczne rzeczy, które wykonujesz dla siebie – przyznał w rozmowie z "The Guardian".
Zdaniem gwiazdy serialu "Narcos: Meksyk" i filmu "Ant-Man" scjentologia pomogła mu w byciu lepszym aktorem i rozumieniu przesłań, które skrywają scenariusze.
Peña stara się unikać wszelkich kontrowersji związanych ze scjentologami. Uważa, że tabloidy przekazują fałszywe informacje.
6. Kirstie Alley
Kristie Alley dorastała jako metodystka, ale w 1979 roku dołączyła do kościoła scjentologicznego. Aktorka miała problem z uzależnieniem od kokainy, którego pozbyła się biorąc udział w programie scjentologów Narconon.
Alley odcięła się od wszystkich przyjaciół, którzy krytykowali jej udział w ruchu. Warto dodać, że w 2007 roku Amerykanka wpłaciła na rzecz kościoła 5 milionów dolarów.