![Kometa Neowise mknie z prędkością 231 tys. km na godzinę. 23 lipca osiąga perygeum i znajdzie się w najbliższej odległości od naszej planety. Kometa Neowise nad Polską – ostatnia szansa na obserwacje [23 lipca 2020]](https://m.natemat.pl/9bed1082a8e4ddb20fba16ec3f8e9e32,360,0,0,0.jpg)
Dlaczego kometa Neowise jest taka wyjątkowa?
Neowise w połowie składa się z wody (w sumie zmieściłoby się w niej bagatela... 13 mln basenów olimpijskich), a reszta to pył. Astronomowie podkreślają, że jest nadspodziewanie dobrze widoczna i wyraźna na niebie.Rzadko można zobaczyć coś tak jasnego. Choć regularnie obserwujemy komety o takich rozmiarach, ale większość z nich układa się względem Ziemi tak, że nie są w stanie świecić tak jasno. Są zbyt daleko od Słońca i Ziemi, aby móc je zobaczyć w sposób, w jaki widzimy tę kometę Neowise.
Kometa Neowise – gdzie i kiedy ją obserwować?
W najbliższych dniach mamy ostatnie szanse na to, by zobaczyć kometę z wyjątkowym warkoczem złożonym z charakterystycznych ogonów pyłowych, które ciągną się za nią na niebie na dystansie co najmniej kilku stopni.
23 lipca kometa Nowise osiągnęła perygeum, co oznacza, że znajdowała się w najbliższej odległości od Ziemi (dokładnie 103,5 mln km).
Amatorzy fotografii mogą zrobić najlepsze zdjęcia komety w pierwszej połowie nocy lub tuż przed świtem, kiedy Neowise znajduje się nisko nad widnokręgiem.
Kometa Neowise – transmisja na żywo (obserwacja ONLINE)
24 lipca, w piątek tuż po godz. 23.00, wszyscy spragnieni wyjątkowego widoku komety Neowise mogą dołączyć do specjalnej relacji online za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na fanpage "Z głową w gwiazdach", który prowadzi Karol Wójcicki, będzie prowadzona transmisja na żywo (link poniżej).Kometa Neowise – dowiedz się więcej:
⦁ Zaćmienie księżyca i burzowa pełnia – kiedy obserwować astronomiczną "magię" na lipcowym niebie?