Jeszcze przed sierpniowymi Perseidami wszystkich miłośników astronomii (i nie tylko) czeka nie lada gratka. Przy dobrych warunkach atmosferycznych w najbliższych dniach można obserwować "spadające gwiazdy", czyli meteory z roju Południowe delta Akwarydy. Właśnie przypada maksimum tego zjawiska. Gdzie i kiedy je oglądać?
Południowe delta Akwarydy (SDA) to rój meteorów z konstelacji Wodnika. Ich aktywność trwa zwykle od 12 lipca do 19 sierpnia, ale największe szanse na to, by je dostrzec mamy w ciągu najbliższych nocy.
Deszcz meteorów 2020. Gdzie i kiedy oglądać delta Akwarydy?
Jeśli tylko będzie nam sprzyjać pogoda, to najlepsze warunki do obserwacji deszczu "spadających gwiazd" (czyli pozostałości po kometach oraz kawałkach rozbitych asteroid) wypadają od 28 do 30 lipca, kiedy przypada maksimum tego zjawiska.
Przy odrobinie cierpliwości za pomocą specjalistycznej aparatury (a czasami nawet "gołym okiem") od zmierzchu do świtu można dostrzec nawet do 20 meteorów na godzinę.
Najlepsze warunki do obserwacji panują na otwartym terenie, w miejscach, które są oddalone od świateł wielkich miast. Spore szanse na zobaczenie deszczu meteorów mamy dopiero wtedy, kiedy całkiem się ściemni (zwykle najwięcej okazji zdarza się tuż przed północą aż do wschodu Słońca).
"Spadające gwiazdy" z roju delta Akwaryd będą się poruszać z kosmiczną prędkością około 41 km na sekundę, czyli ponad 147 tys. km na godzinę.
Ich radiant (czyli miejsce, z którego się "rozbiegają") znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, ale na niebie mogą pojawić się niemal wszędzie (należy wypatrywać wyraźnie jaśniejących punktów mknących w szybkim tempie).
Południowe delta Akwarydy – co warto o nich wiedzieć? (historia)
Po raz pierwszy wysoką aktywność Akwaryd zaobserwowano jeszcze przed II wojną światową (w 1934 roku). Na niebie można było wtedy dostrzec nawet po 34 meteory z tego roju w ciągu jednej godziny.
Dowiedz się więcej o ciekawych zjawiskach na niebie: