Kiedyś za prognozę pogody wystarczyła nam pokazywana w telewizji mapa kraju ze średnią temperaturą i ikonką pogodową przy nazwie naszej miejscowości. I na jej podstawie planowaliśmy swój dzień. Dziś chcemy znać więcej szczegółów – jak będzie zmieniała się co godzinę temperatura, o której konkretnie będzie padać, gdzie pojawi się zachmurzenie – i dlatego sięgamy po aplikacje pogodowe. Jedną z nowszych i ciekawszych propozycji jest apka Pogoda & Radar.
Od wielu lat, odkąd na rynku pojawił się taki wynalazek jak smartfon, obserwujemy coraz większy wysyp aplikacji pogodowych. Wystarczy w wyszukiwarkę Google Play czy App Store wpisać hasło "pogoda", by uświadomić sobie, jak wiele propozycji ma do zaoferowania rynek mobilny. Którą z nich najlepiej wybrać? Nie ma co udawać, że różnice między tymi apkami bywają często kosmetyczne. Inaczej sytuacja ma się jednak z programem Pogoda & Radar.
Z zainstalowania tej bezpłatnej aplikacji na telefonie zadowoleni szczególnie będą ci, którzy lubią dużo podróżować, w tym urządzać sobie spontaniczne wypady w nieznane. Jak pomoże ona zarówno w dłuższych eskapadach, jak i jednodniowych wyprawach? Zacznijmy od tego, że użytkownicy Pogoda & Radar znajdą w głównym menu programu cztery zakładki: Moje miejscowości, Pogoda, Radar pogodowy i Zdjęcie.
Pierwsza zakładka służy do wyszukania interesujących nas miejscowości. Po ich dodaniu aplikacja obok każdej pozycji wyświetla aktualną temperaturę. Grafika, na której podane są nazwa miejscowości i kraju oraz stopnie Celsjusza, ilustruje stopień zachmurzenia. Kliknięcie lokalizacji otwiera szczegółowy widok pogody, pozwalający uzyskać informacje o prognozie krótko- i długoterminowej w określonej lokalizacji.
FUNKCJE APLIKACJI POGODA & RADAR:
• 90-minutowa prognoza dla danej miejscowości
• Prognoza pogody w odstępach godzinnych dla każdego miejsca na świecie
• Długoterminowa prognoza pogody dla Polski i świata (14 dni)
• Radar meteorologiczny i radar opadów dla całego świata
• Ostrzeżenia meteorologiczne
• Wiadomości pogodowe
• Informacje dla alergików
• Informacje dla narciarzy
• Widget pogodowy (skrócone informacje o pogodzie)
• 24-godzinne archiwum zmian pogodowych
Zakładka ''Pogoda'' domyślnie przypisana jest do miejscowości wskazanej przez użytkownika jako główna. Po jej kliknięciu na ekranie wyświetla się godzinowa prognoza uwzględniająca temperaturę, opady oraz zachmurzenie. Z tej planszy można przejść też do 90-minutowej prognozy, która na wykresie kołowym przedstawia zmiany parametrów pogodowych w odstępach co 15 minut. Na dole ekranu znajduje się zaś prognoza długoterminowa – pogoda na najbliższe 14 dni.
Trzecia zakładka ''Radar pogodowy'' to zdecydowanie najważniejsza funkcja aplikacji. Otwiera ona dostęp do interaktywnej mapy pogodowej świata, która prezentuje aktualne warunki atmosferyczne we wszystkich miejscowościach – temperaturę, ale także zachmurzenie i opady. Z pomocą suwaka na dole ekranu możemy sprawdzić, jak będą przemieszczać się chmury z każdą kolejną godziną. Śledząc ruch brzydkiej pogody, nie damy się więc ''złapać'' w podróży deszczowi czy gradowi.
Dla tych, którzy lubią dzielić się ze swoich podróży meteorologicznymi wieściami w mediach społecznościowych, znalazła się funkcja ''Zdjęcie''. Aplikacja, podpinając się do aparatu telefonu, pozwala zrobić fotkę. Zostaje ona opatrzona datą jej wykonania, a także informacją o tym, gdzie aktualnie się znajdujemy, jaką mamy temperaturę, a także zachmurzenie. W takiej postaci możemy łatwo przerzucić ją na swoim profil na Facebooku czy Twitterze.
Poza tymi czterema głównymi narzędziami aplikacja skrywa jeszcze kilka przydatnych i nietypowych funkcji. Jedna z nich przypadnie do gustu... alergikom, którzy znajdą w niej aktualne informacje na temat pylenia roślin – stężenia pyłków określonych gatunków w ich najbliższej okolicy. Z kolei narciarze mogą sprawdzić w aplikacji wysokość pokrywy śnieżnej, stan trasy czy dostępność wyciągów w wielu ośrodkach narciarskich w Europie.
Aplikacja trzyma również rękę na pulsie. Jej użytkownik może mieć pewność, że otrzyma w porę alerty pogodowe – ostrzeżenia przed burzą, wichurą, nawałnicą czy intensywnymi opadami. Dodatkowo aplikacja przekazuje najnowsze wiadomości klimatyczne i pogodowe z kraju i ze świata. W wersji bezpłatnej można ją pobrać na Androida lub iOS. Za opłatą (12 zł/miesiąc lub 69 zł/rok) da się aktywować jej wersję premium, w której przybliżanie mapy jest dokładniejsze, nowe dane podlegają aktualizacji co 5 minut, a reklamy są wyłączone.