Przez całe życie media na całym świecie nazywały ją "grubą i brzydką" – skarżyła się w wywiadach 35-letnia Kelly Osbourne – doskonale wszystkim znana córka kontrowersyjnego lidera zespołu Black Sabbath. Celebrytka od lat walczyła z zaburzeniami odżywiania oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. W ciągu kilku ostatnich miesięcy, które spędziła w izolacji ze względu na globalny problem z koronawirusem, m.in. dzięki diecie intermittent fasting (tzw. przerywanej głodówce) oraz codziennym 6-kilometrowym spacerom udało jej się jednak przejść tak zaskakującą przemianę, że imponującą zmianą jej sylwetki na poważnie przeanalizowała nawet stacja CNN.
Kiedy niemal od urodzenia pół świata śledzi każdy Twój ruch, a to, jak wyglądasz, jest nieustannie komentowane w programach telewizyjnych, prasie oraz w mediach społecznościowych, nie jest łatwo wykształcić taką pewność siebie, która pozwala na pełną akceptację ani własnych wad, ani zalet. Od zawsze doskonale zdawała sobie z tego sprawę Kelly Osbourne.
Trudny okres dorastania przeżywała na oczach niemal połowy globu, a relacje na żywo z jej młodzieńczego buntu były prezentowane w formie reality show – i to takiego, które okazało się najpopularniejszym programem w historii MTV (transmitowanym w kilkudziesięciu krajach). Maskująca kompleksy arogancją i błyskotliwym poczuciem humoru Kelly przepłaciła to ostatecznie sporymi problemami z odżywianiem oraz uzależnieniem od narkotyków i alkoholu.
"Złamało mi to serce i zrujnowało moją samoocenę" – wyznała Kelly w 2011 roku w rozmowie z "Shape", kiedy opowiedziała o tym, jak trzykrotnie lądowała na odwyku po programie "The Osbournes", w którym występowała ze swoją najbliższą rodziną.
Córka międzynarodowej gwiazdy muzyki heavymetalowej – Ozzy'ego Osbourna – od lat walczyła z nadwagą. W ciągu kilku ostatnich miesięcy sytuacja związana z pandemią covid-19 sprawiła, że musiała przejść przymusową izolację.
Ze względu na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 nie mogła się spotykać ani z chorym na parkinsona ojcem, ani z matką, która przeszła poważną chorobę nowotworową (raka jelita), ani nawet z młodszym bratem Jackiem, który zmaga się ze stwardnieniem rozsianym.
Kelly Osbourne – jak udało jej się schudnąć 40 kg?
Kelly, która dotąd była znana Amerykanom jako osobowość telewizyjna pojawiająca się regularnie w takich programach jak "Fashion Police", "Taniec z Gwiazdami", "Project Runway" czy "Mam Talent", postanowiła wykorzystać czas spędzony na domowej kwarantannie na to, by wreszcie o siebie zadbać.
Zdjęcia, które w ciągu ostatnich dni celebrytka udostępniła na Instagramie, sprawiły, że Amerykanie dosłownie oszaleli na punkcie jej spektakularnej metamorfozy. W czasie ostatniego weekendu gwiazda pokazała metkę z ubrań, w które teraz wchodzi. Okazało się, że jest już tak szczupła, że mieści się w rozmiarze 26 (czyli europejskim 32/34 – zwanym "rozmiarem zero").
Córka Ozzy'ego przyznała w dyskusji, jaka rozpętała się pod jedną z udostępnianych fotografii, że udało się jej schudnąć około 40 kg. Informacja o spektakularnej metamorfozie sprawiła, że Kelly znów trafiła na usta niemal całej Ameryki. Atmosfera wokół komentarzy na temat jej nowego wyglądu zaczęła być tak gorąca, że sprawą zainteresowały się nawet poważne stacje informacyjne (m.in. CNN).
Celebrytka zdecydowała się uchylić rąbka tajemnicy jej nowej, zaskakująco szczupłej sylwetki w rozmowie z ET (Entertainment Tonight).
Kelly wyznała, że podstaw zdrowego odżywiania nauczyła się podczas udziału w amerykańskiej wersji "Tańca z Gwiazdami". Wtedy też wyrobiła w sobie nawyk regularnych ćwiczeń fizycznych, jednak po zakończeniu programu brakowało jej samozaparcia i siły do tego, by dalej utrzymać dawny reżim. Wszystko zmieniło się jednak dopiero wtedy, kiedy ogłoszono pandemię covid-19.
Zamiast forsownej aktywności fizycznej, której nigdy nie lubiła, Kelly zaczęła regularnie chodzić na długie spacery. Od marca, kiedy ogłoszono stan epidemii SARS-CoV-2, gwiazda starała się codziennie wychodzić na samotne, przynajmniej 6-kilometrowe przechadzki po najbliższej okolicy.
Dieta Intermittent Fasting (IF) – na czym to polega okresowa głodówka?
W walce z nadmiarowymi kilogramami, których ostatecznie pozbyła się podczas pandemii, pomógł jej nie tylko weganizm, ale także dieta intermittent fasting (czyli tzw. przerywana głodówka).
Gwiazda postawiła na posiłki pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego. Sama wyznała, że była zaskoczona tym, że polubi wegańskie wersje ulubionych kalorycznych dań. Nie kryła też, że dziwiło ją, jak wiele energii miała od rana do wieczora.
Kelly zdradziła, że każdego dnia kwarantanny wypijała kubek czarnej kawy. Raz dziennie zjadała pełny posiłek i wypijała sok. Stosowała się też do zasad tzw. intermittent fasting. Na czym to polega?
Intermittent fasting (IF), czyli tzw. okresowa głodówka lub przerywana głodówka (nazywana także dietą przemienną) to system żywienia, który bije rekordy popularności ze względu na doniesienia naukowe wskazujące na to, że można w ten sposób zapobiegać wielu poważnym chorobom:
⦁ głównie tym, którym sprzyja stres oksydacyjny (czyli m.in. nowotworom oraz chorobom autoimmunologicznym),
⦁ a także ograniczyć ryzyko schorzeń neurodegeneracyjnych (m.in. choroby Alzheimera i choroby Parkinsona – na którą cierpi Ozzy)
⦁ oraz ułatwić zachowanie prawidłowego poziomu trójglicerydów (z czym problem mogą mieć np. miłośnicy wysokokalorycznych fast foodów).
Dzieje się tak za sprawą tego, że poprzez okresowe posty organizm jest w stanie ochronić neurony przed uszkodzeniem (degeneracją), a na dodatek wywołać efekt odmładzający i ograniczyć tempo starzenia się komórek naszego ciała.
Dzięki okresowym głodówkom – porównywanym często do tych, które stosuje się w czasie ramadanu – ciało ma się "wyzerować" i zacząć poprawnie funkcjonować "od nowa".
Kluczem do tego jest przystosowanie do prawidłowego metabolizowania spożytych pokarmów. Można osiągnąć taki efekt dzięki tzw. "okienkom żywieniowym". Najczęściej stosuje się je w trzech wariantach:
⦁ 16/8 (trwającym 16 godzin okresie postu oraz 8-godzinym czasie, w którym można jeść);
⦁ 18/6 (18 godzinach poszczenia oraz 6 godzinach, w czasie których spożywa się posiłki);
⦁ 20/4 (trwającym 20 godzin poście oraz 4 godzinach na normalne żywienie).
Dzięki takiemu sposobowi przyjmowania pokarmów organizm jest w stanie doprowadzić do unormowania poziomu insuliny, cholesterolu, a także kilku ważnych hormonów, m.in. leptyny i greliny, które odpowiadają za poczucie sytości oraz głodu (kontrolują nasz apetyt i pozwalają uniknąć problemu z przejadaniem się).
Przerywana głodówka polegająca na maksymalnie 20-godzinnym powstrzymywaniu się od spożywania posiłków może pomóc także osobom cierpiącym na insulinooporność.
Odradza się ją jednak kobietom w ciąży, diabetykom oraz ludziom cierpiącym na problemy z nerkami, wątrobą oraz tarczycą. W takich przypadkach zastosowanie diety intermittent fasting należy skonsultować z lekarzem.
Dowiedz się więcej na temat najpopularniejszych diet: