Jest połowa sierpnia, a Ty nie byłeś jeszcze w te wakacje na spływie kajakowym? Wstydź się! Polska jest królową malowniczych rzek i jezior. Spędź ostatnie dni wakacji aktywnie. Zabierz rodzinę i przyjaciół na kajaki. Pokazujemy 7 miejsc na spływ kajakowy
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Polska dzięki bogactwu rzek i zbiorników wodnych jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do spędzania aktywnego wypoczynku. Z tego powodu cieszą się szczególnie miłośnicy wszelkich sportów wodnych. Pewnie nie wiedzieliście, że w całej Polsce jest aż 10 tys. km rzek, jezior i zbiorników wodnych, które sprawdzą się przy spływach kajakowych. Około 800 km szlaków wodnych, otoczonych malowniczymi lasami i dzikimi polanami, daje nam nieprawdopodobną okazję do aktywnego odpoczynku i połączenia się z matką naturą. Spływ kajakowy to doskonała alternatywa na spędzenie ostatnich dni wakacji.
1. POMIECHÓWEK - RZEKA WKRA I NAREW
Wieś położona w województwie mazowieckim, nieopodal Nowego Dworu Mazowieckiego, zatem w bliskiej odległości od stolicy. Pomiechówek leży nad wodami Wkry i Narwi. Spływy kajakowe cieszą się sporą popularnością wśród mieszkańców i przybywających najczęściej z całego Mazowsza gości.
OPCJE TRAS SPŁYWU:
- Joniec – Pomiechówek 26 km - czas spływu – ok. 6 godzin -100 zł
- Borkowo - Pomiechówek 16 km - czas spływu - ok. 4 godzin - 80 zł
- Śniadówko - Pomiechówek 8 km - czas spływu - ok. 2,5 godzin -70 zł
- Kajak 2+1 (dziecko) - dopłata za fotelik 10 zł
- dopłata za psa 10 zł
Wkra to rzeka z głęboką historią, której status prawny ustalony jest od ponad 230 lat. Przyjazna nowicjuszom rzeka o spokojnym nurcie jest szczególnie przychylna turystyce rodzinnej.
2. ZWIERZYNIEC - RZEKA WIEPRZ
Zwierzyniec w województwie lubelskim położony jest nad Wieprzem przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Miasto słynie nie tylko z naprawdę dobrego piwa pils "Zwierzyniec", ale także z malowniczych okolic. Nie bez powodu jest nazywane "Zielonym sercem Roztocza".
Jeśli nie wiesz, jaki odcinek byłby dla Ciebie odpowiedni to spróbuj trasy Obrocz-Zwierzyniec na rzece Wieprz. Roztoczańska natura Cię oczaruje.
Trasę spływu można przedłużyć o kolejne przystanki.
3. BYDGOSZCZ SMUKAŁA - RZEKA BRDA
Najczęściej i najchętniej wybieraną trasą kajakową w Bydgoszczy jest Smukała (kładka) - Zimne Wody. Do pokonania jest 17 km rzeką Brdą. W zależności od prędkości spływ trwa od 4-5 godzin. Trasa dzieli się na trzy odcinki, co czyni ją bardziej atrakcyjną i urokliwą.
Pierwszy kawałek od Smukały do mostu Hypszera jest odcinkiem, gdzie woda płynie nieco szybciej. To sprawia, że nie czujemy, że jesteśmy w Bydgoszczy dlatego, że odcinek jest pokroju Brdy na wysokości Borów Tucholskich. Wpływając do Bydgoszczy, przemierzamy samo centrum miasta, korzystając ze zwiedzania miasta z poziomu wody. To bardzo atrakcyjna i relaksująca forma poznania miasta.
TRASA SMUKAŁA - ZIMNE WODY
DYSTANS 17 km :: Czas spływu: około 4,5 godz.
- kajak 1-osobowy na cały dzień// około 40 zł
- Transport 8 osób wraz z całym sprzętem do Smukały - 100 zł
Ostatni odcinek od mostu Pomorskiego do przystani Zimne Wody jest najbardziej łagodny, majestatyczny i niedostępny dla pieszych. Na mecie czeka ognisko, także jeśli macie czas i ochotę przekąsić coś po kilkugodzinnym spływie, to jest taka możliwość.
4. WARSZAWA ŻERAŃ - ZALEW ZEGRZYŃSKI
Zalew Zegrzyński jest z pewnością świetną atrakcją dla znudzonych Warszawą, natomiast nie da się ukryć, że podróż w jedną i drugą stronę może wyprowadzić z równowagi niejednego. Makabryczne korki zniechęcają do wycieczki. A co, gdyby nad Zalew Zegrzyński dopłynąć kajakiem bez korków i zgiełku miasta? Da się zrobić!
Spływ zaczynamy Kanałem Żerańskim, płynąc aż do Jeziora Zegrzyńskiego, gdzie możemy zakończyć dzień plażując i grillując. Kanał Żerański biegnie w przybliżeniu z północy na południe. Praktycznie połowa jego długości znajduje się w granicach administracyjnych stolicy. Z Jeziorem Zegrzyńskim kanał łączy się w skrajnie południowym punkcie, z Wisłą na południu dzielnicy Białołęka tj. na Żeraniu. Śluzy kanału znajdują się w Warszawie, nieopodal Wisły.
WARSZAWA ŻERAŃ - ZALEW ZEGRZYŃSKI
DYSTANS: 16,5 km :: CZAS: min 4,5 godziny
KOSZT:
- połowa dnia 50 zł - kajak 2-osobowy
- cały dzień 80 zł - kajak 2-osobowy
To super alternatywa, żeby spędzić parę godzin z dala od betonowej dżungli, a jednocześnie nie tracić czasu na przemieszczanie się w zakątki odległe od Warszawy.
5. SKARŻYSKO KAMIENNA - WĄCHOCK
Spływ kajakowy dziką rzeką Kamienną w Świętokrzyskiem to kilka godzin frajdy dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i nie tylko. Rzeka Kamienna zdaje się być niepozorna, lecz nie jest to wcale malutka rzeczka. Pomimo tego, że leży w centrum Polski, ma charakter górski, ponieważ w niedalekim sąsiedztwie mamy Góry Świętokrzyskie.
Spływ kajakowy Kamienną zaczynamy w Skarżysku-Kamiennej. Start jest w tzw. Nowym Młynie. Sam Młyn pomimo tego, że już nieczynny, dalej robi wrażenie. Kamienna wiedzie przez Rydno, będące obszarem archeologicznym, który zamieszkany był dziesiątki tysięcy lat temu w epoce kamienia. W Górach Świętokrzyskich są największe znaleziska pozostałości po dinozaurach.
SKARŻYSKO KAMIENNA - WĄCHOCK
DŁUGOŚĆ: 10 km :: CZAS: ok. 4 godz
KOSZT: 60-85 złotych/ osoba
Metą intensywnego lecz malowniczego spływu jest zalew w Wąchocku. Na finiszu czekać może na nas ognisko lub grill. O samym Wąchocku zaś mówi się zaś, że jest stolicą polskiego humoru.
6. SUWALSZCZYZNA - CZARNA HAŃCZA
Na ten spływ trzeba zarezerwować sobie najlepiej cały dzień, ponieważ trwa ponad 7 godzin. Odbywa się na trasie Głęboki Bród – Rygol (Mikaszówka). Rozpoczyna się odcinkiem ze spokojnym nurtem z brzegami gęsto porośniętymi trzcinami. Czarna Hańcza wije się w całej okazałości przez moczarową dolinę Puszczy Augustowskiej. Brzegi porośnięte są wysokimi trzcinowiskami.
Można zaobserwować, jak koryto zwęża się i silnie meandruje. Dwa ostanie kilometry trasy biegną Kanałem Augustowskim, gdzie należy skorzystać z dwóch zabytkowych śluz, które obsługuje się ręcznie. Co też jest jakąś fajną atrakcją.
TRASA GŁĘBOKI BRÓD - RYGOL
DŁUGOŚĆ: 26 km :: CZAS: 7-8 godzin
KOSZT: około 65 zł/ osoba
Przy okazji wypada zwiedzić zabytkowy, niewielki kościół w Mikaszówce, który raczy nas tradycyjnym puszczańskim stylem.
7. ZALESIE DOLNE I KONSTANCIN - RZEKA JEZIORKA
Bardzo fajna alternatywna dla mieszkańców z okolic Warszawy i Piaseczna, ale nie tylko. Spływ startuje od Zalesia Dolnego z tzw. "Górek Szymona", gdzie wpływa się na Jeziorkę.
Ze względu na dzikość i nieprzewidywalność warunków może okazać się, że kajak będzie trzeba przenieść w inne miejsce - jest to dzika rzeka i zarówno wiatr jak i stan wody zmieniają jej warunki z dnia na dzień.
SPŁYW RZEKĄ JEZIORKĄ:
DŁUGOŚĆ: 14 km :: CZAS: 3 - 3,5 godz
KOSZT: ok. 80 zł/ kajak 2-osobowy
Na wysokości Parku Zdrojowego i Tężni w Konstancinie Jeziornej jest ostatnia prosta do mety. Od Tężni płynie się jeszcze około 15 minut. Finisz spływu ma miejsce przy Starej Papierni w Konstancinie Jeziornej, na prawo od zjazdu w Konstancinie.