![Końcówka sierpnia i początek września zapowiada się wyjątkowo burzowo. W całej Polsce może dochodzić do intensywnych wyładowań atmosferycznych. Jak sprawdzić, gdzie aktualnie grzmi? Najlepsze mapy burzowe online 2020. Mapa burzowa 2020 — Radar burzowy online [Gdzie jest burza?]](https://m.natemat.pl/35f723f01c552adad67f11779cfb639c,360,0,0,0.jpg)
Gdzie jest burza? Najpopularniejsze radary burzowe online
⦁ Radar burz + RainViewer, adres: https://radarburz.pl/gdzie-jest-burza/Aplikacje do śledzenia burzy nad Polską i na świecie:
⦁ RSO: Regionalny System OstrzeganiaJedna z najpopularniejszych i najmniej zawodnych aplikacji do śledzenia burz nad terytorium Polski.
Serwis z radarem pogodowym oraz długoterminową prognozą, który pozwala na obserwowanie aktualnych wyładowań nad Polską.
⦁ Pogoda – The Weather Channel
Radar pogodowy z interaktywną mapą na żywo.
Pioruny – najciekawsze fakty. Czego o nich nie wiesz?
CIEKAWOSTKI o PIORUNACH:
Według statystyk pioruny zabijają 1 na 10 trafionych osób (w 81 proc. przypadków są to mężczyźni). Wyładowania atmosferyczne co roku ranią około 250 tys. ludzi na całym świecie, ale większość z nich przeżywa (ryzyko, że zginiemy z powodu porażenia piorunem wynosi 1 do 350 tys.). Najczęściej trafiają ludzi w trakcie łowienia ryb, żeglowania lub plażowania.
Grzmoty mogą trwać ułamki sekundy, jednak nie sposób ich nie zauważyć. Zwykle słychać je z około 20 km (ich głośność porównywalna jest do startu odrzutowca i wynosi około 120 dB). Są też piekielnie gorące (ich temperatura jest 5-krotnie wyższa niż na powierzchni Słońca i wynosi około 30 tys. stopni Celsjusza).
Jednym z najbezpieczniejszych miejsc, w których można się schronić przed piorunami, jest wnętrze samochodu (metalowa karoseria działa w przybliżeniu tak jak tzw. klatka Faradaya).
Najczęstszym zwiastunem tego, że może wkrótce uderzyć nas piorun, jest tzw. gęsia skórka na naszym ciele. Jeśli znajdujemy się wtedy na otwartym terenie, to skuteczną metodą ochrony jest położenie się na powierzchni ziemi.