Choć mogą trwać mniej niż ułamek sekundy, to nie sposób ich nie zauważyć. Ich grzmot można usłyszeć z odległości 20 km, a jego głośność jest porównywalna ze startem odrzutowca (120 dB). Najczęściej atakują mężczyzn, którzy stanowią aż 81 proc. przypadków porażeń piorunami. Są tak silne, że nawet jedna błyskawica mogłaby zasilić 100-watową żarówkę przez około 3 miesiące, dlatego lepiej wiedzieć, kiedy i gdzie mogą uderzyć. Mimo że do tej pory nie da się precyzyjnie przewidzieć ich ataku, to jednak warto sprawdzić, co na temat ich aktualnej lokalizacji wiedzą najlepsze strony internetowe i aplikacje śledzące ich położenie. Przedstawiamy te, z których warto skorzystać.
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burza, która wczoraj przeszła m.in. nad Warszawą, Łodzią i Białymstokiem, zdążyła się już przemieścić i obecnie znajduje się w okolicach stolicy Rosji.
Gwałtowne załamanie pogody może być wyjątkowo niebezpieczne, dlatego warto na co dzień korzystać z wiedzy na temat aktualnej sytuacji pogodowej, którą można znaleźć w wielu miejscach w sieci. Przedstawiamy subiektywny ranking najlepszych stron oraz interaktywnych map, za pośrednictwem których można śledzić burze w Polsce i na świecie.
Gdzie jest burza? Najpopularniejsze radary burzowe online
Jeden z najczęściej odwiedzanych radarów pogodowych online w Polsce. Interaktywna mapa pozwala na sprawdzanie, na jakim obszarze występują w danej chwili największe skupiska wyładowań atmosferycznych, a specjalne oznaczenia kolorystyczne wskazują, gdzie aktualnie są największe opady.
Polscy Łowcy Burz przedstawiają aktualną sytuację synoptyczną w Polsce i wskazują miejsca, dla których obowiązują określone stopnie zagrożenia. Za pomocą mapy z radarem można na bieżąco śledzić przebieg wyładowań atmosferycznych nad całym obszarem naszego kraju.
Serwis z interaktywnymi mapami pogodowymi dla wybranego terenu (m.in. Europy Wschodniej), który pokazuje burze nad Polską, Czechami i Węgrami. Bogaty wybór regionów pozwala także na śledzenie wyładowań w innych miejscach na Ziemi.
Aplikacje do śledzenia burzy nad Polską i na świecie:
⦁ RSO: Regionalny System Ostrzegania
Darmowa, rządowa aplikacja z aktualnymi ostrzeżeniami pogodowymi nad terytorium Polski, które generują wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Umieszczane są w niej nie tylko bieżące informacje o stanie pogody, ale także alarmy dotyczące zagrożeń na drogach krajowych.
⦁ Storm Radar: Mapa pogody
Przedstawia aktualne warunki pogodowe i pozwala na zaawansowane śledzenie w czasie rzeczywistym komórek burzowych na wybranym terenie.
⦁ Monitor Burz
Jedna z najpopularniejszych i najmniej zawodnych aplikacji do śledzenia burz nad terytorium Polski.
⦁ Pogoda & Radar
Serwis z radarem pogodowym oraz długoterminową prognozą, który pozwala na obserwowanie aktualnych wyładowań nad Polską.
⦁ Pogoda – The Weather Channel
Radar pogodowy z interaktywną mapą na żywo.
Pioruny – najciekawsze fakty. Czego o nich nie wiesz?
CIEKAWOSTKI o PIORUNACH:
Według statystyk pioruny zabijają 1 na 10 trafionych osób (w 81 proc. przypadków są to mężczyźni). Wyładowania atmosferyczne co roku ranią około 250 tys. ludzi na całym świecie, ale większość z nich przeżywa (ryzyko, że zginiemy z powodu porażenia piorunem wynosi 1 do 350 tys.). Najczęściej trafiają ludzi w trakcie łowienia ryb, żeglowania lub plażowania.
Grzmoty mogą trwać ułamki sekundy, jednak nie sposób ich nie zauważyć. Zwykle słychać je z około 20 km (ich głośność porównywalna jest do startu odrzutowca i wynosi około 120 dB). Są też piekielnie gorące (ich temperatura jest 5-krotnie wyższa niż na powierzchni Słońca i wynosi około 30 tys. stopni Celsjusza).
Jednym z najbezpieczniejszych miejsc, w których można się schronić przed piorunami, jest wnętrze samochodu (metalowa karoseria działa w przybliżeniu tak jak tzw. klatka Faradaya).
Najczęstszym zwiastunem tego, że może wkrótce uderzyć nas piorun, jest tzw. gęsia skórka na naszym ciele. Jeśli znajdujemy się wtedy na otwartym terenie, to skuteczną metodą ochrony jest położenie się na powierzchni ziemi.
Jak się chronić przed burzą? Podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa