Astronomiczna jesień w Polsce rozpoczyna się we wtorek 22 września punktualnie o godz. 15:31, kiedy Słońce osiągnie punkt Wagi, czyli tzw. punkt równonocy jesiennej. Dzień później, w środę 23 września zawita do nas jesień kalendarzowa, która potrwa aż do 21 grudnia. Jakie atrakcje czekają nas na jesiennym niebie? Najciekawszym zjawiskiem będzie całkowite zaćmienie Słońca, którego niestety nie da się dostrzec z Polski. Dobrze widoczna przez cały październik będzie za to planeta Mars.
Ostatni dzień lata i pierwszy dzień jesieni 2020 na półkuli północnej przypada 22.09. W naszej strefie czasowej moment ten przypada o godz. 15:31 i od tej chwili Słońce zacznie stopniowo coraz słabiej oświetlać naszą część globu, przez co dni będą coraz krótsze, a noce i poranki coraz chłodniejsze.
Jesień 2020 wg astronomów, meteorologów i... kalendarza
Choć według synoptyków dzielących miesiące pod względem średniej temperatury jesień w Polsce trwa już teoretycznie od 1 września, to jednak astronomiczna zmiana pór roku nastąpi dopiero 22 września o 15:31.
Przed miłośnikami astronomii sporo okazji do ciekawych obserwacji. Specjaliści potwierdzają, że doskonale widoczny będzie Mars (od 6.10, a zwłaszcza w nocy z 13 na 14 października). Widoczność "Czerwonej Planety" może wtedy przyćmiewać nawet potężnego Jowisza.
Jesień 2020 na polskim niebie
Dobrą okazją do nocnych obserwacji nieba może być koniunkcja Księżyca, Jowisza i Saturna w czwartek 25 września.
W październiku z kolei nie zabraknie szans na zobaczenie zbliżającego się do Ziemi Marsa (3.10), koniunkcji Księżyca z Wenus (14.10), a także aż 2 pełni księżyca (1.10 i 31.10, w Halloween).
Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych tegorocznej jesieni będzie także całkowite zaćmienie Słońca 14 grudnia 2020, które niestety nie będzie widoczne na terenie naszego kraju (a jedynie na Oceanie Spokojnym i Atlantyku oraz w Chile i Argentynie). Wokół Słońca wytworzy się wtedy charakterystyczna obręcz zwana "Pierścieniem Ognia".