
Reklama.
Ostatni dzień lata i pierwszy dzień jesieni 2020 na półkuli północnej przypada 22.09. W naszej strefie czasowej moment ten przypada o godz. 15:31 i od tej chwili Słońce zacznie stopniowo coraz słabiej oświetlać naszą część globu, przez co dni będą coraz krótsze, a noce i poranki coraz chłodniejsze.
Jesień 2020 wg astronomów, meteorologów i... kalendarza
Choć według synoptyków dzielących miesiące pod względem średniej temperatury jesień w Polsce trwa już teoretycznie od 1 września, to jednak astronomiczna zmiana pór roku nastąpi dopiero 22 września o 15:31.Przed miłośnikami astronomii sporo okazji do ciekawych obserwacji. Specjaliści potwierdzają, że doskonale widoczny będzie Mars (od 6.10, a zwłaszcza w nocy z 13 na 14 października). Widoczność "Czerwonej Planety" może wtedy przyćmiewać nawet potężnego Jowisza.
Jesień 2020 na polskim niebie
Dobrą okazją do nocnych obserwacji nieba może być koniunkcja Księżyca, Jowisza i Saturna w czwartek 25 września.W październiku z kolei nie zabraknie szans na zobaczenie zbliżającego się do Ziemi Marsa (3.10), koniunkcji Księżyca z Wenus (14.10), a także aż 2 pełni księżyca (1.10 i 31.10, w Halloween).
Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych tegorocznej jesieni będzie także całkowite zaćmienie Słońca 14 grudnia 2020, które niestety nie będzie widoczne na terenie naszego kraju (a jedynie na Oceanie Spokojnym i Atlantyku oraz w Chile i Argentynie). Wokół Słońca wytworzy się wtedy charakterystyczna obręcz zwana "Pierścieniem Ognia".
Jesień w Polsce potrwa aż do 21.12, do godz. 11.02, kiedy to nastąpi przesilenie zimowe.
Dowiedz się więcej:
⦁ Wypatrujesz 60 satelitów Starlink nad Polską? Sprawdź, dlaczego możesz się zawieśćźródło: urania.edu.pl