Zespół paleontologów z Hiszpanii i Portugalii odkrył ponad 20 skamieniałych jaj dinozaurów w grocie niedaleko hiszpańskiego miasta Huesca. Niewykluczone, że niektóre z nich zawierają embriony. To największe znalezione skupisko jaj dinozaurów na świecie.
Międzynarodowy zespół złożony z paleontologów z hiszpańskiego Uniwersytetu w Saragossie oraz Uniwersytetu Nova de Lisboa w Portugalii prowadzi wykopaliska w okolicach miasta Huesca w Aragonii w Hiszpanii. Naukowcy badają grotę, która pod koniec ubiegłego roku została niemal przypadkiem odkryta przez paleontologa Jose Manuela Gascę. Naukowiec trenował wtedy w górach do biegów przełajowych.
Naukowcy dokonali w grocie niezwykłego znaleziska. Odkryli gniazda dinozaurów sprzed nawet 68 milionów lat. Leżało w nich ponad dwadzieścia skamieniałych jaj o średnicy 20 cm. – Obliczyliśmy, że są co najmniej cztery gniazda. Mamy również nadzieję, że w jajach znajdziemy zarodki, o których na razie niewiele wiadomo – powiedział Miguel Moreno-Azanza, paleontolog, który współprowadzi badania.
Paleontolodzy ustalili, że jaja zostały złożone przez tytanozaury – roślinożerców należących do grupy zauropodów, które mogły osiągnąć nawet 20 metrów długości. To największe do tej pory znalezione przez naukowców skupisko jaj dinozaurów na świecie.
– Podróżowałem po świecie, badałem jaja dinozaurów na pięciu kontynentach. Teraz okazuje się, że jedno z najważniejszych złóż znajdowało się w górach, gdzie jako dziecko bawiłem się plastikowymi dinozaurami – powiedział Miguel Moreno-Azanza. – Liczymy, że dzięki temu odkryciu uda nam się znaleźć odpowiedzi na kilka frapujących nas pytań dotyczących reprodukcji tych dinozaurów – dodał.