Przygotuj się na sezon grzewczy 2020. Wyjaśniamy, jak odpowietrzyć kaloryfer
Bartosz Świderski
01 października 2020, 15:55·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 01 października 2020, 15:55
Za nami pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, a za oknem robi się coraz zimniej. Szczególnie w nocy jest to uciążliwe dla tych, których ciepło w domu zależy od miejskiej ciepłowni. Czasami jednak nawet jak ta już działa, to nasze grzejniki nie działają, bo są zapowietrzone. Wyjaśniamy, jak je odpowietrzyć oraz przygotować się do sezonu grzewczego.
Reklama.
Pogoda przestała już nas tak rozpieszczać, jak na początku września. Temperatury, szczególnie w nocy, spadły poniżej 10 stopni Celsjusza. Coraz częściej łapiemy więc za grzejniki i sprawdzamy, czy są ciepłe. Niektórzy, nawet jeśli ich ciepłownie zaczęły już grzać, to mają zimne kaloryfery. Dlaczego?
Prawdopodobnie dlatego, że są zapowietrzone i w większej części grzejnika zamiast wody znajduje się powietrze. Trafia ono tam zazwyczaj przez nieszczelność instalacji przy pompach lub złączkach, albo podczas nieprawidłowego napełniania czy też dopełniania instalacji grzewczej. Ciepłownie przed sezonem dopuszczają wody, żeby zapewnić lepsze ciśnienie i szybszy przesył ciepła.
Zapowietrzony grzejnik łatwo rozpoznać po tym, że po odkręceniu termostatu mamy część kaloryfera ciepłą, a część zimną, chociaż rury doprowadzające do niego wodę są gorące.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Wszystko zależy od rodzaju grzejnika. Jeśli mamy w mieszkaniu jeszcze stare, żeliwne (żebrowe), które nie posiadają specjalnego odpowietrzacza przy pokrętle odcinającym dopływ wody do grzejnika, potrzebujemy dwóch płaskich kluczy oraz miski, którą podstawimy pod nasze miejsce pracy. To ważne, bo wraz z powietrzem z grzejnika może wyciec trochę wody, dlatego lepiej się wcześniej zabezpieczyć.
● Przede wszystkim należy zamknąć dopływ wody do kaloryfera, czyli przekręcić termostat do pozycji zerowej.
● Po tym należy delikatnie poluzować śrubunek, który umieszczony jest na rurze doprowadzającej ciepłą wodę do kaloryfera.
● Kiedy usłyszymy syk powietrza musimy zatrzymać odkręcanie nakrętki do momentu, kiedy spod niej zacznie wypływać woda.
● Wtedy trzeba ją z powrotem zakręcić.
Uważajcie, żeby za mocno nie odkręcić śrubunku, ponieważ ciśnienie wody w kaloryferze jest na tyle duże, że woda może nam zalać nie tylko podłogę, ale także ścianę i meble.
Jeśli chodzi o grzejniki aluminiowe (te nowszego typu), to sytuacja jest łatwiejsza, bo na przeciwległym końcu kaloryfera, patrząc od strony termostatu, lub w termostacie zamontowane są zaworki do odpowietrzania. Wystarczy je delikatnie odkręcić specjalnym plastykowym kluczem lub śrubokrętem. Działanie jest podobne jak w przypadku grzejnika żeliwnego – jeśli przestanie syczeć i zacznie lecieć woda – szybko zakręcamy zawór.
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Co jeśli w części pomieszczeń mamy ogrzewanie podłogowe? Tak bywa zwłaszcza w domach jednorodzinnych, które nie są podłączone do sieci miejskiej. W sumie procedura jest podobna, jak w przypadku kaloryferów na ścianie. Jeśli ogrzewanie to nie pracuje prawidłowo, to po prostu w części pomieszczenia podłoga jest zimna i czasami możemy usłyszeć spod paneli czy terakoty szumy, trzaski lub bulgotanie.
Wtedy należy działać. Takie ogrzewanie odpowietrza się na rozdzielaczach, które są zamontowane na każdej kondygnacji naszego domu. Zazwyczaj są one umieszczane w skrzynce przy podłodze. Każdy rozdzielacz ma podobny odpowietrzacz jak kaloryfer aluminiowy. Wystarczy go lekko odkręcić przy pomocy śrubokrętu lub klucza.
Kiedy będą grzać?
To pytanie zadaje sobie teraz wiele osób. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dostawcy ciepła kierują się w tym przypadku literą prawa, a ta mówi, że "sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".
W praktyce więc wszystko zależy od pogody za oknem i od temperatury w naszych mieszkaniach. Jeśli jest ona niższa niż 24 stopnie w łazience i 20 stopni w reszcie domu, to jest to podstawa do włączenia systemu grzewczego.