Komunia Święta w czasie pandemii może być brana do rąk a nie tylko do ust
Komunia Święta może być przyjmowana zarówno do ust, jak i "na rękę", a żadna z tych form nie powinna być uznawana za grzech lub profanację. Nowe stanowisko Kościoła na czas pandemii covid-19. Fot. Dominik Sadowski /Agencja Gazeta (zdjęcie illustracyjne)
Reklama.
— Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii — ogłosiła Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
Zdaniem przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego, przyjmowanie komunii do ust nadal uznaje się za główną formę. Według nich inne sposoby na to, by spożyć opłatek, nie powinny być uważane za grzech czy profanację. Taka opcja dotyczy tylko czynów, które mają "znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom".

Komunia Święta w czasie pandemii może być brana do rąk, a nie tylko do ust

Jak wyjaśniają hierarchowie, "w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo, czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią", z kolei:

Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować.

źródło: episkopat.pl