Choć powszechnie uważa się, że podstawowymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest kaszel i gorączka, to jednak najnowsze wyniki badań brytyjskich naukowców wskazują, że najbardziej wiarygodnym symptomem wskazującym na covid-19 jest utrata węchu i smaku, która zdarza się u 4 na 5 osób z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa.
Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Rachel L. Batterham z University College London na łamach "PLOS Medicine" na początku października jako pierwszy na świecie zaprezentował wyniki badań, które wskazują, że kluczowym objawem zakażenia koronawirusem jest utrata węchu.
Zdaniem badaczy nadmierne skupianie się na kaszlu i gorączce jako głównych symptomach covid-19 może być wadliwe, dlatego wzywają do tego, by potwierdzone przez nich odkrycie zostało jak najszybciej rozpowszechnione w skali globalnej.
Naukowcy apelują, że:
Utrata węchu musi zostać uznana przez decydentów na całym świecie za kluczowy objaw COVID-19 .
Obecnie większość krajów nie zaleca kwarantanny lub domowej izolacji jedynie na podstawie samej utraty węchu i smaku. Najnowsze wyniki badań wskazują jednak, że to właśnie te objawy w największym stopniu wskazują na zakażenie koronawirusem, choć covid-19 najczęściej ma w takich przypadkach łagodny przebieg.
Utrata węchu i smaku — najważniejszy objaw zakażenia koronawirusem
Brytyjczycy potwierdzili, że statystycznie u 4 na 5 osób, u których wystąpiła utrata węchu lub smaku uzyskuje pozytywny wynik na obecność przeciwciał covid-19. U 40 proc. z nich nie pojawia się jednak taki objaw jak kaszel czy gorączka, które obecnie uznawane są są za podstawowe symptomy infekcji wirusem SARS-CoV-2.
Naukowcy z University College London (UCL) przebadali 590 pacjentów, którzy w ciągu ostatniego miesiąca od zakwalifikowania ich do grupy badawczej mieli problem z utratą węchu lub smaku.
Po weryfikacji objawów podczas konsultacji telemedycznej 567 osób poddano testowi na obecność przeciwciał SARS-CoV-2. 78 proc. z nich uzyskało wynik pozytywny, a 40 proc. pacjentów z tej grupy nie wykazywało innych objawów covid-19 (nie miało ani gorączki, ani kaszlu).
Mimo że naukowcy potwierdzają, że ich badanie miało pewne ograniczenia (m.in. brak grupy kontrolnej i poleganie na tym, że pacjenci sami zgłaszali zaburzenia zmysłu smaku lub powonienia), to jednak uzyskane wyniki są wiarygodne i dowodzą, że utrata węchu lub smaku powinna mieć dużo większe znaczenie w diagnozowaniu covid-19 i podejmowaniu decyzji o dalszym leczeniu pacjentów.
Nawet utrata węchu lub smaku powinna kwalifikować do kwarantanny
— Wczesne samorozpoznanie objawów COVID-19 przez członków społeczeństwa, wraz z szybką samoizolacją oraz testami na obecność koronawirusa są niezbędne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii.
Obecnie większość krajów na całym świecie nie uznaje nagłej utraty węchu za główny objaw COVID-19 — podkreśla prof. Rachel Batterham, kierująca zespołem badawczym z University College London.
Według prof. Batterham, testom na obecność koronawirusa powinny być poddawane osoby, które zauważą utratę zdolności wyczuwania takich podstawowych zapachów jak:
⦁ aromat czosnku
⦁ zapach kawy
⦁ woń perfum
Pacjenci, w przypadku których dojdzie do utraty węchu lub smaku, powinni być izolowani od otoczenia i poddać się kwarantannie, ponieważ stanowią zagrożenie dla innych osób, które mogą zarazić.
Osoby, które tracą węch lub smak, mogą być zakażone koronawirusem i zarażać innych
— U 78 proc. uczestników naszego badania środowiskowego z nagłą utratą węchu lub smaku potwierdzono obecność przeciwciał SARS-CoV-2. Zdecydowana większość z nich miała łagodne objawy zakażenia, a 40 proc. nie zgłosiło gorączki ani kaszlu — tłumaczy ekspertka i dodaje, że utrata węchu wśród badanych zdarzała się częściej niż utrata smaku.
Mimo że nie wszyscy zakażeni tracą węch lub smak, to jednak jeśli już do tego dojdzie za objawy te najprawdopodobniej odpowiedzialny może być koronawirus SARS-CoV-2, który atakuje komórki obecne w tylnej części jamy nosowo-gardłowej i na języku.
Na tej podstawie można też odróżnić covid-19 od zwykłej grypy lub przeziębienia, w przypadku których nie powinno być problemów z zaburzeniami zmysłu smaku lub powonienia (a np. zatkany nos wynika jedynie z zablokowania górnych dróg oddechowych).