Kilka miesięcy zdalnego nauczania robi dużą różnicę.Sprawdźmy, jak nie stracić tej szansy
Monika Przybysz
09 października 2020, 07:45·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 października 2020, 07:45
Dzieci, rodzice i nauczyciele zgodnie przyznają: lekcje online nas zmęczyły. Chcemy, żeby było lepiej. Jak sprawić, żeby doświadczenia wynikające z chwilowego przestawienia się na całkowicie zdalny tryb nauczania, nie poszły w przysłowiowy las, ale zmieniły szkoły na lepsze?
Reklama.
W kilka tygodni nauczyliśmy się korzystać z systemów, do których od lat cała oświata podchodziła jak do jeża. Jak nie zmarnować tej szansy? Jak rozwijać nowo nabyte kompetencje? Jak sprawić, aby szkoła, w każdym możliwym formacie, była miejscem przyjaznym, twórczym, komfortowym zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli? I uwzględniającym to, jak uczą się dziś młodzi ludzie i jakie miejsce w tej nauce zajmuje internet i technologie. Jednym słowem: jak stworzyć szkołę przyszłości?
Odpowiedzi mamy szansę poznać już 15 października. To właśnie wtedy rozpocznie się konferencja online „Jutro w szkole. Szkoła jutra”, organizowana przez Fundację Orange. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich — prezentacje i debaty będą transmitowane na żywo na stronie jutrowszkole.pl.
Fundacja Orange od dawna prowadzi szereg działań w kierunku poprawy kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży i nauczycieli. Pomaga budować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać zasady bezpieczeństwa w internecie, podstawy programowania, robotyki czy druku 3d. Jej programy edukacyjne dla szkół – MegaMisja i #SuperKoderzy trafiają już prawie do 40 tys. uczniów w 2 tys. szkół w Polsce.
Dla nauczycieli prowadzi program Lekcja:Enter, którego celem jest wsparcie ich w prowadzeniu zajęć przy wykorzystaniu nowych technologii i e-zasobów. Ze szkoleń skorzysta aż 75 tys. nauczycieli z całej Polski, a projekt finansowany jest ze środków unijnych. Szczegóły przedsięwzięcia znajdziecie na stronie lekcjaenter.pl.
Konferencja „Jutro w szkole. Szkoła jutra” jest organizowana pod szczególnym pretekstem: to wyniki badania „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa”. Wyniki, które, dodajmy, z jednej strony napawają optymizmem, ale z drugiej — stanowią bardzo jasny sygnał ostrzegawczy.
Na plus należy zdecydowanie zaliczyć fakt, że 87 proc. nauczycieli bardzo szybko zdobyło nowe kompetencje cyfrowe. W ankietach przyznali oni, że obsługi komunikatorów wideo, chatów, platform e-learningowych oraz zasad udziału w grupach dyskusyjnych uczyli się na własną rękę.
Jakie były wyniki tej samodzielnej edukacji? Zdaniem rodziców: dobre. Aż 60 proc. mam i ojców uważa, że szkoły dobrze poradziły sobie z nowym wyzwaniem. Pytanie, co można było zrobić lepiej? I, co może ważniejsze, jak dzisiaj wykorzystywać nowo nabyte kompetencje w budowaniu lepszej, przyjaźniejszej szkoły przyszłości?
Z tym tematem skonfrontują się uczestnicy „Jutro w szkole. Szkoła jutra”.
“Szkoła jutra” już 15 października
Konferencja online została podzielona na trzy części. Na początku twórcy badania: Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, fundacja Dbam o Mój Zasięg oraz Fundacja Orange przedstawią pełne wyniki raportu. Następnie rozpoczną się dwie dyskusje.
Tytuł pierwszej z nich to: “Jakie będzie jutro w szkole? Debata ekspercka o kompetencjach przyszłości potrzebnych nie tylko w zdalnym nauczaniu”. W rolę moderatorki wcieli się dziennikarka edukacyjna Justyna Suchecka, a jej gośćmi będą: Oktawia Gorzeńska, ekspertka ds. innowacji, Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Marta Florkiewicz-Borkowska zdobywczyni tytułu Nauczyciel Roku 2017.
Uczestnicy drugiego bloku dyskusyjnego będą mieli okazję nieco pofantazjować — ale w granicach zdrowego rozsądku. Do panelu: “Jaka będzie szkoła jutra? Debata ekspercka o szkole marzeń…możliwych” zaproszeni zostali dr Marzena Żylińska, promotorka twórczego wykorzystania nowych technologii, Ewa Radanowicz, ekspert ds. innowacji i zmiany oraz Zyta Czechowska, nauczycielka, która otrzymała tytuł Nauczyciel Roku 2019.
Wydarzenie rozpocznie się 15 października 2020 o godzinie 15:00. www.jutrowszkole.pl