Jeśli nic się nie zmieni, to w tym roku ostatni raz przestawimy czas z zimowego na letni. Nie zabraknie też nam ciekawych zjawisk astronomicznych do obserwacji na niebie. Przed nami aż dwa zaćmienia Słońca i Księżyca oraz spektakularny "pierścień ognia", ale nie wszystko da się zobaczyć z terytorium Polski. Sporo atrakcji zapowiada też NASA w ramach misji Artemis.
Zmiana czasu w 2021 roku może być historyczna, ponieważ zgodnie z aktualnymi zaleceniami wszystko wskazuje na to, że nocą z 27 na 28 marca przejdziemy na czas letni na stałe i więcej nie będziemy musieli regulować zegarków.
Jeśli chodzi o najbardziej spektakularne zjawiska astronomiczne 2021 roku, to w Polsce widoczne będzie przede wszystkim obrączkowe zaćmienie Słońca 10 czerwca, które zacznie się o godz. 11.52 (maksimum nastąpi o godz. 12.50 a koniec o godz. 13. 49).
Astronomowie nie wykluczają, że przez cały rok aktywność Słońca będzie wyjątkowo intensywna, co może doprowadzić do powstania wielu zjawisk geofizycznych oraz silnych wyrzutów materii zaburzających kosmiczną aurę.
Oprócz tego 26 maja dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Przez około 14 minut nad Australią, zachodnią częścią Ameryki Południowej i południowo-wschodnią częścią Azji przy dobrych warunkach pogodowych tarcza tzw. Krwawego Księżyca będzie zupełnie zasłonięta.
10 czerwca przez 3 minuty i 51 sekund na niebie pojawi się "pierścień ognia", który będą mogli zobaczyć przede wszystkim mieszkańcy Kanady, Rosji i Grenlandii.
19 listopada dojdzie zaś do częściowego zaćmienia Srebrnego Globu, a po nim 4 grudnia 2021 roku nastąpi całkowite zaćmienie Słońca, które nie będzie widoczne z Polski. Co jeszcze nas czeka w kolejnych miesiącach?
Deszcze meteorów 2021: kiedy czekają nas "noce spadających gwiazd"?
⦁ Kwadrantydy można obserwować już teraz aż do 12 stycznia. Najlepiej widać je przy dobrych warunkach atmosferycznych tuż po zmroku około 20 stopni nad północno-zachodnim horyzontem.
⦁ Lirydy pojawią się od 16 do 25 kwietnia. Wtedy można spodziewać się na niebie nawet do 10-15 meteorów na godzinę.
⦁ Ursydy można obserwować latem. Maksimum roju przypada na 2 lipca. Warto przygotować się wówczas na obserwacje po zmroku, ponieważ jaśniejące bolidy mogą być spektakularne.
⦁ Perseidy najlepiej zaś wypatrywać pomiędzy 12 a 13 sierpnia, kiedy przypada popularna "noc spadających gwiazd". Dociekliwi obserwatorzy mogą dostrzec wówczas około 75 meteorów na godzinę.
⦁ Geminidy zaś będą widoczne około 14 grudnia. W ciągu godziny może pojawić się wtedy nawet do 120 "spadających gwiazd" na godzinę.
DATY ZMIAN PÓR ROKU 2021 [KALENDARZ ASTRONOMICZNY]
Oprócz naturalnych zjawisk na niebie w 2021 roku czeka nas także sporo zaplanowanych akcji kosmicznych.
NASA zapowiada kolejną odsłonę misji Artemis, która ma doprowadzić do powrotu ludzi na Księżyc — tym razem na stałe i po to, by w przyszłości stworzyć tam bazę dla Ziemian.