Brakuje Ci motywacji do działania w nowym roku? Historie tych ludzi pokazują, że warto marzyć, być sobą, a na pewno nie poddawać się w drodze po lepsze "JA". Osiem postaci i skarbnica inspiracji w niemal każdej dziedzinie.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Te książki zabiorą Cię w podróż przez światowe smaczki technologiczne, politykę, romanse wielkich literatów, zakamarki kobiecości aż po podwaliny ludzkiej moralności i miłosierdzia. Każda z tych pozycji jest perełką, której nie może zabraknąć w Twojej noworocznej biblioteczce.
Tej pozycji absolutnie nie może zabraknąć na Twojej noworocznej checkliście do przeczytania! Biografia Elona Muska, który dopiero co wskoczył na miejsce najbogatszego człowieka świata, jest prawdziwą ucztą. Ukazuje nie tylko kulisy kosmicznych biznesów i osiągnięć ekscentrycznego przedsiębiorcy, ale także uczy jakie cechy powinien pielęgnować w sobie każdy człowiek, który ma chrapkę na wielki sukces.
Co więcej, historia Muska uświadomi Cię, że w drodze na szczyt nie wystarcza sam talent. Autor biografii przeprowadził dziesiątki wnikliwych wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami miliardera, aby pokazać jego prawdziwą twarz. Dotarł nawet do jego wrogów. Elon Musk zarzekał się, że zrobi wszystko, by nie doszło do publikacji książki. Ostatecznie (ku uciesze fanów) zmienił zdanie.
2. "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet"
Jeśli do tej pory nie miałeś okazji poznać tej niezwykłej, polskiej poetki, to w końcu będziesz miał na to szansę. Serial "Osiecka" TVP o autorce tekstów takich hitów jak "Niech żyje bal!" czy "Małgośka", robi teraz kosmiczną furorę.
Książka jest bogata o liczne wspomnienia przyjaciół Agnieszki Osieckiej, która była jedną z najbardziej rozpoznawanych artystek w czasach PRL-u. Nie brakuje tam także fragmentów z jej pamiętników, wierszy i opowiadań. Co ciekawe, w środku znajdziemy też zdjęcia z archiwum, które wykonała osobiście sama Osiecka. Autorka stawia poetkę za wzór kobiety, która potrafi żyć pełnią życia i nie daje ograniczać się uciskającym konwenansom.
3. "Hłasko. Proletariacki książę"
Żył krótko lecz intensywnie. Wszystkie doświadczenia wplatał umiejętnie w swoje nietuzinkowe dzieła. Mowa o Marku Hłasce, pisarzu XX wieku, który wbrew wojnie i PRL-owi zapisał się na kartach polskiej historii jako legendarny literat. Nieprawdopodobne, że żył tylko trzydzieści pięć lat, bo perypetiami z jego życia można by spokojnie obdarować kilka osób. Postać Hłaski jest kojarzona często przez pryzmat gorącego romansu z Agnieszką Osiecką. Poetkę i pisarza łączyło płomienne uczucie.
"Hłasko był proletariackim księciem, którego mi zazdrościły koleżanki" – mówiła o nim artystka. Ojciec Osieckiej nie znosił Hłaski i od początku był przeciwny ich związkowi. Nie podobało mu się, że taki młody, że z niepewnym zawodem i do tego pijak. Ale Osiecka nigdy nie liczyła się ze zdaniem ojca.
"Marek, masz w sobie najpiękniejsze, co może mieć człowiek – prawdę. Jesteś najodważniejszy z naszego pokolenia, bo widzisz prawdę nawet tam, gdzie to bardzo boli" – pisała do niego Osiecka wiosną 1957 roku.
4. "Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską"
Człowiek orkiestra. Przede wszystkim dziennikarz muzyczny, a także satyryk, aktor, pedagog i twórca tekstów do piosenek. Sympatię widów zaskarbił sobie także dzięki roli wieloletniego prezentera kultowego programu "Szansa na sukces". Przez szmat czasu towarzyszył słuchaczom Trzeciego Programu Polskiego Radia, jednak nieoczekiwanie po 55 latach pracy, musiał ją pożegnać.
Mimo tego, że nie przepada on za opowiadaniem o życiu prywatnym, to rozmowa z Kubisiowską wyłuskała niewątpliwie jego ogromny dystans do samego siebie i niezwykłe poczucie humoru. Fani ciętego języka radiowca, a zwłaszcza Ci, którzy cenią sobie starą, dobrą szkołę dziennikarską, będą oczarowani tą pozycją. Wojciech Mann jest prawdziwy i szczery do bólu. To coś, czego naprawdę możemy się od niego uczyć.
5. "Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza"
Absolutnie wciągająca opowieść, która ukazuje czytelnikowi prawdziwe oblicze nie tylko sensu wspinaczki i sportu, ale także kruchości ludzkiej natury. Dominik Szczepański przedstawia nam górskiego pasjonata z krwi i kości, a przy tym zwykłego, zagubionego człowieka pełnego słabości i wrażliwości.
Historia Tomka Mackiewicza daje nam obraz mężczyzny, który zwyczajnie zagubił się w wielkim świecie i zamknął się w bańce swoich marzeń. Nie brakuje bardzo intymnych wspomnień najbliższych mu osób, przyjaciół z grona wspinaczkowego. "Czapkins" uświadamia czytelnika, jak wyglądały prawdziwe kulisy życia wielkiego himalaisty, który do końca pozostał niezwykle skromny i oddany górom.
6. "Beata Tyszkiewicz. Portret damy"
Jeżeli znasz cytaty "Nie wolno w życiu przechodzić obok szansy, która może się już nie powtórzyć" albo "Prawdziwa dama pije, pali i przeklina. I naturalnie ogląda się za mężczyznami", to z pewnością chociaż kojarzysz ich niezwykłą autorkę. Mowa o Beacie Tyszkiewicz, nie tylko aktorce, ale wręcz ikonie kobiecej klasy, stylu i szyku. Znana z ekstrawaganckiego poczucia humoru i szczerości. Role w kultowych już produkcjach, takich jak "Lalka" czy "Seksmisja", przyniosły jej ogromną popularność.
Jeszcze pełniejszy obraz Tyszkiewicz dają czytelnikowi wywiady, które autorka przeprowadziła z dziennikarzami, znajomymi, przyjaciółmi i współpracownikami diwy. Nie brakuje wspomnień takich gwiazd jak Daniel Olbrychski, Iwona Pavlović, Krzysztof Zanussi czy Juliusz Machulski. Połączenie błyskotliwych i wzruszających anegdot wyłaniają portret prawdziwej damy. A takich wzorów niestety trudno szukać w dzisiejszym świecie.
7. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej"
Wydaje Ci się, że Twoje "jutro" nie ma sensu i nie masz siły walczyć o lepsze życie? Po tej lekturze uświadomisz sobie, co to naprawdę znaczy żyć w nic niepewnym czasie i mimo tego, wciąż zachować zimną krew, ludzkie odruchy i pogodę ducha każdego dnia. Poruszająca historia heroicznej bohaterki, która nie jest zwykłą książeczką do popołudniowej herbaty. Daje mnóstwo siły i wiary w dobro. To pierwsza pełna biografia położnej z Auschwitz-Birkenau, Stanisławy Leszczyńskiej.
Nie jest to na pewno kolejna, podkoloryzowana opowieść obozowa. Obraz bohaterki tworzy jej krewna Maria Stachurska, która miała 16 lat, gdy ciotka Leszczyńska zmarła. Autentyczna historia niezwykłej kobiety, która przyjęła na świat ok. 3 tys dzieci w Auschwitz i opiekowała się rodzącymi kobietami w przerażająco nieludzkich warunkach.
8. Barack Obama "Ziemia obiecana"
To jedna z najlepiej sprzedających się książek roku 2020 w USA według "The New York Times"! Co prawda jeszcze nie ma jej w polskiej wersji, ale... nie martwcie się! Autobiografia Baracka Obamy pt. "Ziemia obiecana" będzie miała swoją premierę już 17 marca. Warto czekać, aby zagłębić się niezwykle barwną historię życia ciemnoskórego polityka, który zawładnął sercami nie tylko Amerykanów, ale także ludzi na całym świecie.
Były prezydent USA ma zawieszoną poprzeczkę bardzo wysoko. Ostatnia publikacja jego żony Michelle "Becoming" nadal plasuje się w czołówce światowej listy bestsellerów i od 2018 roku do tej pory sprzedała się w 14 mln egzemplarzy (z czego 8 mln zakupiono w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie).