Prezydent skomentował szykany polityczne wobec niewygodnych prokuratorów, którzy z dnia na dzień zostali zesłani do pracy na drugi koniec Polski. – Zawód prawniczy można sobie zmienić. Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, są inne możliwości - mówił Andrzej Duda.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
Napisz do mnie:
weronika.tomaszewska@natemat.pl
Po tym jak kilkunastu polskich prokuratorów, w tym, również tych nieprzychylnych działaniom PiS, zostało z dnia na dzień oddelegowanych do jednostek oddalonych o kilkaset kilometrów od dotychczasowych miejsc pracy, w opinii publicznej zawrzało.
W piątek w programie "Sprawdzam" w TVN24 prezydent Andrzej Duda skomentował tę sprawę w bardzo wymowny sposób.
Prezydent powiedział, że to prokurator generalny Zbigniew Ziobro podejmuje decyzje w takich sprawach. Duda dodał też, że zawód prawniczy można sobie zmienić, będąc prokuratorem można przejść do innego zawodu prawniczego.
Te słowa głowy państwa odbiły się szerokim echem. Michał Wawrykiewicz, adwokat i współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy, skomentował wystąpienie Dudy na Twitterze.
Podobnego zdania jest też wielu innych internautów: "Większość tych ludzi wybrała zawód z miłości do niego. To nie jest wybór związany z pieniędzmi, prestiżem czy sławą", "Słowa prezydentach o prokuratorach i zachowaniu policji to po prostu bezczelność!" - pisali na Twitterze.
Głos zabrał także prof. Marcin Matczak. "Jeśli prokuratorom jest źle, mogą zostać notariuszami, jeśli lekarzom jest źle, mogą wyjechać, jeśli nauczycielom jest źle, mogą zostać korepetytorami. A jak już nikt w służbie publicznej nie wytrzyma permanentnej nagonki, zostanie tylko Prezydent Duda, któremu jest dobrze" - napisał radca prawny.
Przypomnijmy, że oprócz prokurator Ewy Wrzosek, która wszczęła śledztwo ws. wyborów prezydenckich i którą oddelegowano z Warszawy do Śremu, przeniesiona została także szefowa stowarzyszenia "Lex Super Omnia" prok. Katarzyna Kwiatkowska, prok. Jarosław Onyszczuk, prok. Daniel Drapała oraz prok. Katarzyna Szeska. Co więcej o tych decyzjach prokuratorzy dowiedzieli się z dnia na dzień.
Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, bo rozumiem, że narzekają, jest im bardzo źle, to ja problemu nie widzę. Są inne możliwości, niekoniecznie trzeba pracować w państwowym prawniczym zawodzie, można być adwokatem, można być radcą prawnym, notariuszem.
Michał Wawrykiewicz
na twiterze napisał
To jest zawstydzające i godne pożałowania.
Naprawdę Panie Prezydencie prześladowani, karnie zsyłani na drugi koniec Polski prokuratorzy, mogą sobie zmienić zawód? A policja bijąca metalowymi pałami kobiety jest profesjonalna? Tyle ma Pan do powiedzenia?