To od nich zależy przyszłość planety. Oto jak prosto nauczyć dzieci ekonawyków
Monika Przybysz
27 stycznia 2021, 11:56·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 stycznia 2021, 11:56
Nie jest tajemnicą, że wiedza najłatwiej wchodzi do głowy podczas zabawy. Nie ważne, czy staramy się zapamiętać tabliczkę mnożenia, czy uzmysłowić sobie szkodliwość nadprodukcji plastiku — jeśli uda nam się wymyślić odpowiednią zabawę, sukces dydaktyczny jest niemal gwarantowany.
Reklama.
Z tego słusznego założenia wyszła firma Procter & Gamble oraz Fundacja Nasza Ziemia ogłaszając swój wspólny projekt edukacyjny dla szkół podstawowych. Akcja, mająca na celu edukację najmłodszych, podzielona została na dwa projekty: „Uczniowskie ekonawyki” dla klas 1-6 oraz „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków” dla klas 7-8.
Każda z odsłon projektu, niezależnie od wieku potencjalnych zainteresowanych, ma jasno określony cel: uzmysłowić dzieciom, że to, co robią każdego dnia — małe rzeczy, takie jak zakręcanie wody w kranie czy segregowanie śmieci — ma ogromny wpływ na “zdrowie” naszej planety.
Ciekawy projekt, długotrwały efekt
Procter & Gamble od lat prowadzi wiele różnorodnych działań, które pomogą zmniejszyć tempo, a nawet odwrócić kierunek zmian klimatycznych. Między innymi, firma stara się zmienić swoje i nasze podejście do plastiku. W ramach strategii „Ambition 2030” zobowiązała się, że będzie systematycznie zmniejszać ilość pierwotnego plastiku wykorzystywanego w opakowaniach swoich produktów oraz stosować coraz więcej recyklatu.
Nam, swoim klientom, proponuje z kolei coraz więcej proekologicznych opcji: butelki z plastiku znalezionego na morskich plażach czy opakowania wielorazowego użytku. A to tylko dwa z wielu przykładów, którymi firma można się pochwalić.
Przedstawiciele Procter & Gamble doskonale zdają sobie jednak sprawę, że to czy walka z kryzysem klimatycznym zakończy się sukcesem, czy nie, zależy przede wszystkim od najmłodszych mieszkańców Ziemi.
Cieszymy się, że nasze doświadczenie w zakresie zrównoważonego rozwoju, mogliśmy połączyć z ekspertyzą Fundacji Nasza Ziemia i przełożyć je na wspólny projekt edukacyjny. Oswajanie dzieci od najmłodszych lat z tematem wpływu człowieka na środowisko i kształtowanie proekologicznych postaw jest niezwykle ważne. To właśnie w młodym pokoleniu i ich podejściu widzimy nadzieję na lepszą przyszłość. — mówi Małgorzata Mejer, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.
Beata Butwicka, prezes Fundacja Nasza Ziemia — partnera P&G w najnowszym projekcie, dodaje:
— Efektywna nauka o ekologii połączona z promowaniem właściwych zachowań jest zazwyczaj dla dzieci bardzo fascynująca. Dowiadują się nie tylko jakie mechanizmy funkcjonują w środowisku, ale też doświadczają, że sami mają na nie wpływ - a to z kolei pozwala jeszcze lepiej utrwalać pozytywne wzorce i jest gwarancją sukcesu całej akcji. Stworzone wspólnie z P&G oraz doświadczonym zespołem metodycznym, materiały edukacyjne pozwalają zwiększyć zasięg działań naszej fundacji i zachęcić najmłodszych do dbania o planetę.
“Ekonawyki”: nauka, zabawa i konkurs
Projekty przygotowane przez Fundację i P&G są adresowane do różnych grup wiekowych, mogą więc być ciekawe i angażujące dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, niezależnie od wieku.Treści dla obu grup wiekowych opracowane zostały przez kilkuosobowy zespół ekspertów, wyspecjalizowanych zarówno w obszarze ekologii, jak i nauczania na poziomie szkoły podstawowej. „Uczniowskie ekonawyki” to propozycja dla młodszych dzieci i składa się z trzech kilkuminutowych animacji, prezentujących codzienne zachowania proekologiczne.
Starsze dzieci mogą natomiast brać udział w lekcjach, przygotowanych na podstawie scenariuszy projektu: „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków”. Wszystkie materiały, niezbędne do przeprowadzenia zajęć znajdują się na stronie www.naszaziemia.pl/czystaziemia
Do lekcji warto się przyłożyć — to apel nie tylko do dzieci, ale również nauczycieli. Fundacja Nasza Ziemia i Procter & Gamble ogłosiły bowiem konkurs, w którym przyznanych zostanie pięć nagród po 2000 zł oraz 10 ekozestawów dla klas.
Zwycięskie klasy będą mogły przeznaczyć granty np. na zakup wyposażenia do pracowni przyrodniczych, materiały do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji odpadowej lub na sfinansowanie atrakcyjnych prelekcji związanych z poprawną segregacją odpadów.
Jak zdobyć proekologiczne dofinansowanie dla swojej klasy? Po przeprowadzeniu 3 mini lekcji z „Uczniowskich ekonawyków”, wystarczy przygotować własną proekologiczną akcję! Plakaty, gazetki szkolne, czy ulotki, to tylko kilka pomysłów, które można wykorzystać. Następnie udokumentowaną aktywność należy przesłać na adres: konkurs@naszaziemia.pl do 31 marca 2021. Wyniki zostaną ogłoszone 14 kwietnia 2021 roku.