Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie w Polsce? Lista przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ułatwi wybór uczniom kończącym szkołę lub dorosłym szukającym pracy. Które profesje będą królowały na rynku pracy w 2021 roku?
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
Napisz do mnie:
weronika.tomaszewska@natemat.pl
Co roku minister edukacji i nauki publikuje "Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" w formie obwieszczenia w "Monitorze Polskim".
Dzięki temu dokumentowi dowiadujemy się jakie zawody będą najbardziej potrzebne w najbliższym czasie. Ma to na celu wskazanie kierunku, w jakim powinna kształtować się oferta szkolnictwa branżowego, by współgrała z zapotrzebowaniem rynku.
Jaka jest więc lista zawodów przyszłości w Polsce? Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało ich 28, a cztery z nich pojawiły się tam pierwszy raz:
dekarz
technik dekarstwa
technik robotyk
monter nawierzchni kolejowej
Dekarz, osoba zajmująca się pokrywaniem dachów, będzie najbardziej pożądaną profesją w 2021 roku. Jak zaznacza MEiN, zapotrzebowanie na takich pracowników znacznie przekracza liczbę kształconych obecnie osób.
Technik dekarstwa to nowy zawód. Funkcjonuje od września 2021 roku. Analizy rynku pracy wskazują, że szkolnictwo w zakresie dekarstwa powinno być bardziej zaawansowane. To umożliwiłoby znaczny rozwój tego typu rzemieślnictwa.
Gospodarka w coraz większym stopniu opiera się na automatyzacji i robotyzacji procesów wytwarzania. Dlatego kolejny zawód na liście najbardziej potrzebnych to technik robotyk. Rozwój technologii wiąże się z jeszcze liczniejszym zapotrzebowaniem na osoby, które będą się kształcić w tym kierunku.
Wskazany przez ministerstwo monter nawierzchni kolejowej jako fach o dużym zainteresowaniu łączy się z planami na rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce. Ma to także związek z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Inne zawody, które pojawiły się na liście, to między innymi: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz.
Ta "prognoza" na zapotrzebowanie na rynku pracy jest trzecim takim zestawieniem, pierwsza została opublikowana w 2019 roku. Zgodnie z ustawą o Prawie oświatowym samorządy otrzymają większe finansowanie na cykl kształcenia uczniów chętnych do podjęcia pracy w tych zawodach.