Poznański Urząd Miasta przekazał radosną nowinę dla osób LGBT+. Będzie finansować z własnych środków mieszkanie, z którego będą mogły skorzystać osoby znajdujące się w kryzysie bezdomności z uwagi na ich orientację seksualną. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa, która doszła do skutku.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
To przełom. Poznań jest pierwszym miastem, które realnie wesprze osoby LGBT+, które znalazły się w patowej sytuacji. Powstanie mieszkanie wspomagane, które zrealizuje postulat, o który walczono latami. O wszystkim informuje Grupa Stonewall.
"Wsparcie dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności znalazło się już w naszym projekcie poznańskiej Karty LGBT+. W sierpniu tego roku wysłaliśmy do prezydenta Jaśkowiaka list, w którym uzasadnialiśmy potrzebę stworzenia takiej formy pomocy" – czytamy na profilu Grupy Stonewall.
Osoby o odmiennej niż heteronormatywna orientacji płciowej są często obiektem przemocy w Polsce. Coming-out czy decyzja o tranzycji i ujawnienie tego przed rodziną nierzadko pozostawiają takie osoby bez zrozumienia, a co gorsza, bez dachu nad głową. – To mieszkanie ma pomóc odzyskać równowagę życiową – przekonuje Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Jacka Jaśkowiaka.
Wystartuje konkurs na realizację zadania publicznego – pilotażowego programu mieszkania interwencyjnego dla osób LGBT+. "Po rozstrzygnięciu konkursu powstanie specjalne mieszkanie, w którym jednocześnie będzie mogło przebywać kilka osób. Oprócz tego powstanie specjalny raport, dzięki któremu miasto dowie się, jaka jest rzeczywista skala problemu i jakie zasoby powinno zabezpieczyć w przyszłości, aby pomagać osobom LGBT+ w kryzysie bezdomności" – piszą aktywiści Stonewall.
Organizacja Stonewall przekazuje, że nie udałoby się wypracować takiego rozwiązania, gdyby nie pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej Stella Gołębiewska oraz organizacje zrzeszone w działającej przy Pełnomocniczce Komisji Dialogu Obywatelskiego.