W Gdańsku odbył się Tydzień Małżeństwa, międzynarodowe wydarzenie, w które zaangażowane jest m.in. Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Organizatorzy nie ukrywają kościelnego charakteru imprezy – promowane są związki heteroseksualne czy naturalne planowanie rodziny. Okazuje się, że prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przeznaczyła na nią 20 tysięcy złotych.
"W Gdańsku rusza kampania Tydzień Małżeństwa pod hasłem "małżeństwo szczepionką na trudne czasy". Można się z tym zgadzać lub nie, ale chyba wszyscy potwierdzą, że lekiem na całe zło jest miłość i bliskość z drugą osobą. Zapraszam do wzięcia udziału, być może znajdziecie coś dla siebie. Wydarzenia są dostępne online. W programie konferencja, koncert oraz spektakl komediowy 'Kłopoty małżeńskie'" – napisała prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tydzień temu na Facebooku.
Tydzień Małżeństwa w Gdańsku, który odbył się w dniach 7-14 lutego, był współfinansowany przez gdański ratusz – miasto przekazało na ten cel 20 tysięcy złotych. Jednak nie wszystkim spodobała się inicjatywa. Część internautów w komentarzach pod postem Dulkiewicz zwróciło uwagę, że promowane są wyłącznie związki dwupłciowe, co automatycznie wyklucza osoby w innych relacjach.
"Chciałbym dożyć czasów, gdy będzie Pani mogła udzielić ślubu mnie i mojemu partnerowi", "Polska powinna stać się normalnym krajem, w którym miłość to miłość i nie ma znaczenia płeć partnerów", "Słowo małżeństwo odnosi się tylko do kobiety i mężczyzny, dyskryminując inne pary, które są w związkach" – pojawiły się głosy.
Tydzień Małżeństwa
"Tydzień Małżeństwa to międzynarodowy projekt promujący szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny, który odbywa się równolegle w kilkudziesięciu krajach na całym świecie" – czytamy na stronie Tygodnia Małżeństwa na Facebooku.
Jak podkreśla jednak trójmiejska Wyborcza.pl, chociaż "w informacjach przekazywanych przez miasto Gdańsk ginie wyznaniowy charakter Tygodnia Małżeństwa", to "organizatorzy nie kryją, że jest to inicjatywa związana z Kościołem i promocja dotyczy małżeństw kobiety i mężczyzny".
W Fundacji Tydzień Małżeństwa działają bowiem członkowie Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, które – cytując Wyborczą.pl – "chce łączyć psychologów chrześcijańskich (zarówno katolików, jak i chrześcijan innych wyznań), pragnących możliwie pełnie przeżywać swoje powołanie zawodowe w duchu Ewangelii".
– Ta inicjatywa jest poświęcona małżeństwom tradycyjnym, nie muszą to być związki sakramentalne, ale związki kobiety z mężczyzną. Nasze podejście jest konserwatywne, w naszym gronie jest wielu psychoterapeutów, którzy dostrzegają komplementarność tego typu związków Nasza kampania zachęca do dbania o relacje, proponujemy małżonkom różne aktywności. To jest inicjatywa pozytywna, nie jest przeciwko komuś – mówiła Anna Bialik z Fundacji Tydzień Małżeństwa, prezeska gdańskie SPCh.
Kościół o małżeństwie
Mimo że w Gdańsku religijny rys imprezy nie był eksponowany, to Tydzień Małżeństwa w Olsztynie odbywał się w otwarcie kościelnym duchu. Impreza została objęta patronatem przez biskupa Józefa Górzyńskiego. Organizatorem było Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin.
Jednym z punktów imprezy było naturalne planowanie rodziny. Z kolei podczas konferencji ks. dr Marek Dziewiecki radził uczestnikom m.in. "w jaki sposób mądra żona powinna postawić granice mężowi, który ją zdradza i podjął decyzję, by zamieszkać z kochanką". "Czy żona powinna uregulować sprawy, które ich łączą, np. abonament telefoniczny, ubezpieczenie, korzystanie z garażu"? – pytał. Zdaniem księdza mąż powinien zerwać kontakty z kochanką i pojechać na kościelne rekolekcje.
Tymczasem, jak podkreśla trójmiejska Wyborcza.pl, "w Krakowie w Tydzień Rodziny zaangażowali się działacze Duszpasterstwa Rodzin, który prowadzą kursy dla narzeczonych z tzw. kalendarzyka". Krakowski ratusz nie współfinansował jednak imprezy.