To jedna z najbardziej złożonych i przełomowych operacji NASA w historii. Około godz. 20:15 polskiego czasu rozpoczęła się transmisja poświęcona lądowaniu na Marsie łazika Perseverance. Niezwykła maszyna dotknęła powierzchni czerwonej planety równo o 21:56 polskiego czasu. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł prawie 2,5 miliarda dolarów.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Pierwszy łazik "Sojourner" wylądował na Marsie w lipcu 1997 roku. NASA pisze natomiast kolejny rozdział historii, która w drugiej połowie XX wieku rozpoczęła się za sprawą wybitnego polskiego inżyniera, prof. Mieczysława Bekkera, który zaprojektował taki pojazd 60 lat temu.
Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca 2020. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V i pokonał trasę liczącą ponad 470 milionów kilometrów.
Skomplikowany proceder lądowania sondy "Mars 2020" rozpoczął się od hamowania atmosferycznego, w które weszła z prędkością bliską 20 000 km/h. Transmisję na żywo można oglądać na oficjalnym Youtube NASA. Relacja będzie dostępna tam także po zakończeniu operacji.
Na profilu NASA możemy przeczytać, że pomyślne lądowanie sondy jest dopiero początkiem misji. Zaraz po lądowaniu pokazano także pierwsze zdjęcie podłoża z kamer Perseverance.
W jakim celu łazik Perservance został wysłany na Marsa?
Specjalny łazik ma zbierać na Marsie ślady mikrobiologicznego życia — nie tylko tego, które może być tam obecnie, ale i wszelkich sygnałów świadczących o prehistorycznych organizmach i innych biologicznych artefaktach.
Po raz pierwszy usłyszymy też prawdziwe dźwięki pochodzące z tej planety. Sprzęt ma zbadać też skład chemiczny powierzchni Marsa oraz wykryć wszelkie potencjalne związki organiczne. Będzie podjęta także próba uruchomienia drona, który miały kontrolować i badać teren z góry.
Funfact o Marsie: Dzień na czerwonej planecie trwa około 40 minut dłużej niż na Ziemi.