W piątek Senat przyjął uchwałę, w której przeciwstawia się rządowym planom nałożenia dodatkowych podatków na niezależne media. "Senat Rzeczpospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków" – czytamy w dokumencie.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
W środę 10 lutego odbył się protest mediów w sprawie pomysłu wprowadzenia przez rząd dodatkowego podatku dla mediów od reklam.
Większość prywatnych mediów, w tym naTemat, tego dnia nie nadawała żadnych informacji, a sama akcja przebiegała pod hasłem "Media bez wyboru".
Senat wyraził solidarność z protestującymi mediami komercyjnymi. W piątek 19 lutego przyjęto uchwałę.
Uchwałę przygotowała senatorka KO Barbara Zdrojewska. Podczas posiedzenia podkreślała, że Senat już kolejny raz za rządu PiS zajmuje się obroną pozarządowych mediów.
Za uchwałą opowiedziało się 51 senatorów. Przeciw było 45, natomiast troje z Prawa i Sprawiedliwości - Józef Zając, Jan Maria Jackowski i Tadeusz Kopeć - wstrzymało się od głosu.
Fragment uchwały przyjętej przez Senat
Senat Rzeczpospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierzające do likwidacji niezależnych mediów, a planowana nowa opłata medialna spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych – w tym lokalnych i regionalnych – których podstawę finansowego funkcjonowania stanowią dochody reklamowe i jednocześnie wzmocni uprzywilejowaną pozycję mediów państwowych wspieranych środkami z budżetu państwa.
Podkreślono również, że nowy podatek, którą rząd próbuje nałożyć na media to "kolejny – po przejęciu przez państwową spółkę paliwową (Orlen – red.) niezależnego koncernu prasowego (Polska Press) – element procesu niszczenia wolnych mediów podporządkowywania ich bieżącym interesom władzy".
"Pojęcie wolności jest dla nas jednoznacznie utożsamiane z prawem do wolności słowa. Niestety dziś Polska w niebezpiecznym tempie zbliża się do modelu państwa o reglamentowanym przez władzę prawie do informacji" – głosi uchwała.