Nożownik zaatakował mężczyznę, który szedł na warszawskim Mokotowie ulicą ze swoim partnerem – podał Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
Kierowany przez Konrada Dulkowskiego Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nagłośnił sprawę homofobicznego ataku w poniedziałek. Doszło do niego 17 lutego około godz. 21 w okolicy stacji Metra Wierzbno. Jak podaje OMZRiK, Maciej i Vitaliy szli tamtędy trzymając się za ręce.
– Nie trzymajcie się za ręce, nie przy dzieciach! – krzyczał w ich stronę mężczyzna, który następnie podszedł do pary mężczyzn. Powtarzał, że nie powinni iść za ręce przy dzieciach. Maciej odpowiedział, że żadnych dzieci tu nie ma a poza tym co w tym złego.
Mężczyzna zapytał Vitaliya, czy też tak uważa. Ten odpowiedział podobnie jak partner. Wtedy mężczyzna uderzył go w plecy i uciekł. Jak się później okazało, było to pchnięcie nożem. Vitaliy dopiero po chwili zorientował się, gdy chwycił się za plecy i zobaczył krew na ręce.
Na miejsce przyjechała po 5 minutach policja, a po kolejnej chwili karetka. W szpitalu okazało się, że Vitaliy ma ranę szeroką na cztery i głęboką na trzy centymetry. Na szczęście nie poważniejszego się nie stało.
Policja wciąż szuka sprawcy pod zarzutem "narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. Vitaliy ma zdjęte szwy, ale rana wciąż go boli.
"To pokazuje poziom dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce. Ten mężczyzna zaatakował, bo uznał, że tak powinien. Przecież słyszał z ust prezydenta, ministrów, posłów, biskupów, że tacy ludzie to 'tęczowa zaraza'. Powtarzana wielokrotnie propaganda nienawiści przynosi właśnie takie skutki" – skomentował na Facebooku Konrad Dulkowski.
– Często chodzimy po ulicy, trzymając się za ręce. Nigdy wcześniej nic podobnego nam się nie zdarzyło. Postrzegaliśmy Warszawę jako tolerancyjne miasto. Mam jednak świadomość tego, co się dzieje w państwie, co mówią rządzący. Te wypowiedzi wpływają na wzrost homofobii, przynajmniej pośrednio – dodał Maciej.
Jak przekazała warszawska policja, na podstawie zeznań pokrzywdzonego i świadka tworzony jest portret pamięciowy napastnika, który następnie zostanie opublikowany w mediach.