Rozbity samochód? Tak unikniesz dodatkowych, często niemałych kosztów po szkodzie
Artykuł sponsorowany
19 kwietnia 2021, 07:11·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 kwietnia 2021, 07:11
Kierowcy, którym dotąd nie przydarzyła się stłuczka na drodze, często dopytują o to, jak zostanie sfinansowana naprawa pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Najkrócej mówiąc, kierowca poszkodowany otrzyma odszkodowanie z tytułu obowiązkowej dla każdego polisy OC. Natomiast na pokrycie już szkód własnych można liczyć tylko wtedy, gdy wykupiło się wcześniej dobrowolne ubezpieczenie AC.
Reklama.
Jak wygląda wsparcie finansowe w ramach tej nieobowiązkowej polisy? Wysokość odszkodowania z tytułu AC zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty, jaką może otrzymać ubezpieczony (posiadacz polisy). Ubezpieczyciel oblicza ją na podstawie danych podanych we wniosku o ubezpieczenie, a także w oparciu o rynkową wartość pojazdu w czasie podpisywania umowy.
Standardowa polisa AC przewiduje tzw. konsumpcję sumy ubezpieczenia. Jakie skutki ona wywołuje? Jeśli kierowca poniesie szkody mieszczące się w zakresie ochrony AC, to otrzyma stosowne odszkodowanie, przy czym ustalona wcześniej suma ubezpieczenia zostanie pomniejszona o kwotę wypłaconej rekompensaty. Mówiąc bardziej obrazowo, każde odszkodowanie po szkodzie będzie częściowo "zjadało" ową sumę.
Co w praktyce oznacza malejąca z każdą kolejną szkodą suma odszkodowania? Po prostu coraz mniejsze odszkodowanie do wypłaty. Może się zdarzyć tak, że w związku z następną kraksą na drodze albo też kradzieżą pojazdu wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie będzie na tyle niskie, że nie pokryje w całości doznanych szkód. Kierowca będzie więc musiał sięgnąć do własnej kieszeni.
Jeśli chce uniknąć konieczności pokrywania kosztów szkody komunikacyjnej z własnych środków, musi doubezpieczyć samochód, czyli podnieść kwotę sumy ubezpieczenia. Cała procedura wyrównania kwoty, na którą wcześniej ubezpieczono pojazd, wymaga podpisania dodatkowej umowy ubezpieczeniowej z towarzystwem, z którym zawarło się umowę AC, i dopłacenia składki w odpowiedniej wysokości.
W jaki sposób można zapobiec konsumpcji sumy ubezpieczenia i perspektywie doubezpieczania samochodu? Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze zawarcie umowy AC z tzw. odnawialną sumą ubezpieczenia. Dzięki niej kierowca ma gwarancję, że ubezpieczyciel nie będzie odejmował wypłacanych odszkodowań za szkody częściowe od sumy ubezpieczenia AC.
Polisa AC, która zapewnia wypłatę odszkodowania bez pomniejszania sumy ubezpieczenia, chroni właściciela pojazdu szczególnie przed ryzykiem otrzymania zbyt niskiego odszkodowania po szkodzie całkowitej i kradzieży auta. Zwalnia też z potrzeby doubezpieczenia samochodu po szkodzie. W przypadku wykupu polisy z odnawialną sumą ubezpieczenia należy jednak liczyć się z nieco wyższą składką za AC.
Inną jeszcze możliwością zapobiegania konsumpcji sumy ubezpieczenia może być ubezpieczenie szyb lub opon. Nawet jeśli kierowca nie korzysta z odnawialnej sumy AC, to takie dodatkowe formy ochrony sprawią, że likwidacja finansowa szkód wyrządzonych tym akurat elementom wyposażenia pojazdu nie spowoduje ubytku sumy ubezpieczenia AC, a więc nie zwiększy kosztów ubezpieczenia auta w przyszłości.
Ubezpieczenie autocasco (AC) z odnawialną sumą ubezpieczenia znajdziemy w ofercie największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. W zależności od naszych preferencji zakupu takiej polisy możemy dokonać w stacjonarnym oddziale ubezpieczyciela, bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub zdalnie przez telefon albo internet.