Ordo Blasfemia to odpowiedź na "katolicki reżim". Do kampanii Nergala dołączyły kolejne znane osoby
Alicja Cembrowska
13 kwietnia 2021, 21:36·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 kwietnia 2021, 21:36
O tym, że Adam "Nergal" Darski rusza z kampanią "Ordo Blasfemia" wspierającą artystów mających sprawy o obrazę uczuć religijnych, media pisały w lutym. Teraz do muzyka dołączyły kolejne znane nazwiska.
Reklama.
Adam "Nergal" Darski w połowie lutego został skazany za podeptanie wizerunku Matki Bożej i musi zapłacić grzywnę w wysokości 15 tys. złotych. Wokalista Behemotha nie zamierza jednak odpuszczać. Co więcej, zorganizował i upublicznił zbiórkę dla innych artystów oskarżanych o obrazę uczuć religijnych.
"Wielu polskich artystów, w tym ja, ciąganych jest sądach, na własny koszt, by bronić się przed bezsensownymi oskarżeniami o bluźnierstwo, wystosowywanymi przez archaicznych polityków. Ich intencją jest cenzurowanie każdego, kto nie przestrzega archaicznych praw religijnych naszego kraju. Nadszedł czas, by polscy artyści stawili opór – dołącz do nas w Ordo Blasfemia" – napisał.
Nazwa kampanii, "Ordo Blasfemia" (Fundacja Wolność od Religii), w jednoznaczny sposób nawiązuje do Ordo Iuris, czyli organizacji katolickiej zaangażowanej w rozprawy przeciw frontmanowi Behemotha.
– Przez wiele lata konfrontowałem się w sądach w całej Polsce ze zdemoralizowanymi jednostkami i pseudo-organizacjami, które usiłowały doprowadzić do skazania mnie za tak zwaną obrazę uczuć religijnych – mówi Nergal.
Jego zbiórka ruszyła dwa miesiące temu. Artysta zebrał już 41 tys. funtów, a pod jego filmem pojawia się mnóstwo zagranicznych komentarzy.
Teraz do jego kampanii dołączyły pisarka i działaczka społeczna Sylwia Chutnik, dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska, a także poeta i twórca "Make Life Harder" Jakobe Mansztajn. "Ordo Blasfemia powstała, aby wspierać osoby oskarżane o 'obrazę uczuć religijnych' i usunięcie artykułu 196 z kodeksu karnego. Świeckie państwo – tego chcemy!" – napisała Chutnik.
Korwin-Piotrowska w swoim poście na Instagramie cytuje: "Sprzeciwiamy się państwu wyznaniowemu. Sprzeciwiamy się ochranianiu przez państwo subiektywnych uczuć religijnych. Sprzeciwiamy się cenzurowaniu artystów. Sprzeciwiamy się zakazowi krytyki kościoła katolickiego w Polsce".