Matka księcia Filipa to jedna z najbardziej fascynujących postaci rodziny królewskiej. Alicja Battenberg przez lata borykała się ze schizofrenią, trafiła do szpitala psychiatrycznego, aż w końcu została zakonnicą. Kim była teściowa królowej Elżbiety II?
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
Napisz do mnie:
weronika.tomaszewska@natemat.pl
9 kwietnia zmarł książę Filip. Mąż królowej Elżbiety II za dwa miesiące obchodziłby setne urodziny. Zapisał się w historii jako najdłużej żyjący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego. Para królewska była ze sobą przez 74 lata. Doczekali się czworga dzieci, ośmiorga wnucząt i dziesięciorga prawnuków.
Jednak zanim księciu Filipowi udało się stworzyć własną rodzinę w dzieciństwie przeżył trudne chwile. Miał zaledwie 9 lat, gdy jego matka przeszła poważne załamanie nerwowe. W 1930 roku zdiagnozowano u niej schizofrenię paranoidalną. W związku z czym trafiła na przymusowe leczenie.
Kobieta została umieszczona w zakładzie psychiatrycznym, by tam dojść do siebie. Jednak to pogłębiło tylko jej problemy.
"W jej przypadku zamiast psychoterapii i analizowania wydarzeń z dzieciństwa słynny lekarz (Zygmunt Freud) zalecił brutalne naświetlanie jajników w celu przyspieszenia menopauzy. Niewiele to pomogło. Alicja przez wiele miesięcy była przetrzymywana wbrew swojej woli w zakładzie psychiatrycznym" – czytamy w książce Marka Rybarczyka, "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa"
"Kiedy w miarę doszła do siebie, wróciła do Aten i założyła własny prawosławny zakon kontemplacyjny – Chrześcijańskie Zgromadzenie Sióstr pod wezwaniem świętych Marty i Marii. O Filipie niemal zapomniała. Do 15. roku życia nie wysłała mu nawet jednej kartki na urodziny. Czuł się tak, jakby nie miał matki" – pisał Rybarczyk.
Dzieciństwo Alicji Battenberg
Alicja Battenberg już od pierwszych chwil życia miała problemy ze zdrowiem. Urodziła się w 1885 r. Zdiagnozowano u niej głuchotę. Jednak mimo kalectwa szybko nauczyła się mówić, czytać z ruchu warg i posługiwać się czterema językami.
W 1902 r. podczas koronacji Edwarda VII jako 17-latka spotkała księcia Andrzeja, młodszego syna króla Grecji i zakochała się w nim bez pamięci. Rok później odbył się ich ślub. Para zamieszkała na Korfu, gdzie przyszło na świat ich ostatnie dziecko i jedyny syn Filip, który miał jeszcze cztery siostry: Małgorzatę, Teodorę, Cecylię i Zofię.
Ślub księcia Filipa, a jego matka
Jak podaje Marek Rybarczyk, matka księcia Filipa, "przed jego ślubem z Elżbietą, nalegała, aby pozwolono jej wystąpić w habicie. Po interwencji królowej Elżbiety (matki Elżbiety II) Filipowi udało się odwieść księżną od tego pomysłu".
Battenberg w wyniku kolejnego zamachu stanu musiała opuścić Grecję. Zamieszkała w pałacu Buckingham. Księżna Alicja zmarła w grudniu 1969 r. Pochowano ją w cerkwi św. Marii Magdaleny w Jerozolimie.