Rada miasta stołecznego Warszawy w czwartek zdecydowała o pozbawieniu abp. Sławoja Leszka Głódzia tytułu honorowego obywatela stolicy. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięli udziału radni Prawa i Sprawiedliwości.
Arcybiskup Głódź już nie jest honorowym obywatelem Warszawy
Za odebraniem abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi honorowego obywatelstwa Warszawy opowiedziało się 41 stołecznych radnych. Wśród uczestników głosowania tylko jeden osoba wstrzymała się od głosu.
Przeciw pozbawieniu arcybiskupa Głódzia tytułu honorowego obywatela stolicy nie zagłosował żaden z radnych. Stało się tak przede wszystkim ze względu na fakt, iż członkowie klubu PiS udziału w głosowaniu odmówili.
Długa historia wniosku w sprawie abp. Głódzia
Rada miasta stołecznego Warszawy zajęła się tym tematem z inicjatywy Agaty Diduszko-Zyglewskiej z klubu Koalicji Obwatelskiej.
Jej wniosek w sprawie skreślenia abp. Sławoja L. Głódzia z listy honorowych obywateli Warszawy został złożony kilkanaście miesięcy temu, ale długo czekał na rozpatrzenie.
Sprawa przyspieszyła, gdy były metropolita gdański został oficjalnie ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób małoletnich.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską oraz zakazano mu uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie tej archidiecezji.
Papież Franciszek zobowiązał go także do wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, która zajmuje się działalnością prewencyjną i niesie pomoc ofiarom nadużyć ze strony duchownych.