Gejowski program randkowy wchodzi do Polski. Czy wpłynie to na tolerancję społeczności LGBT?
Żaneta Gotowalska
27 kwietnia 2021, 15:33·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 kwietnia 2021, 15:33
Do Polski wchodzi program randkowy "Finding Prince Charming". Trwają castingi i poszukiwania tytułowego księcia, a premiera na platformie Player ma odbyć się jeszcze w tym roku. – Wierzymy, że ta produkcja może zmienić stereotypy, otworzyć nas i uwrażliwić, ale także dostarczy naszym odbiorcom dobrej rozrywki – mówią naTemat przedstawiciele stacji. Być może właśnie ten program okaże się być przełomowy w kontekście zwiększenia tolerancji wobec społeczności LGBT.
Reklama.
"Finding Prince Charming" to stworzony w 2016 roku amerykański program randkowy. Powstał dla telewizji Logo, a jego uczestnikami jest 13 homoseksualnych mężczyzn, którzy starają się zabiegać o względy tzw. księcia. Wszyscy mieszkają razem w odciętej od świata wilii, a „książę” przeprowadza liczne spotkania z uczestnikami. Zarówno grupowych, jak i indywidualnych randek.
Jak poinformowali nas przedstawiciele platformy Player.pl, poszukiwania bohaterów do programu nabierają tempa, do producenta serii zaczynają spływać zgłoszenia. Trwają też poszukiwania tytułowego księcia, głównego bohatera programu. – W tym programie liczymy na prawdziwe uczucia i związki, dlatego poszukiwanie głównego bohatera jest ciekawym wyzwaniem. Nie szukamy osoby o konkretnym typie urody czy zainteresowaniach. Prowadzimy równolegle poszukiwania w dwóch kierunkach: mężczyźni z Polski oraz tacy, którzy spędzili część swojego życia poza Polską i mają inne spojrzenie na rzeczywistość – dowiedzieliśmy się w Player.pl, w którym zaplanowana jest emisja polskiej wersji programu "Finding Prince Charming".
Zapytałam, czy wprowadzając taką ofertę do swojej ramówki, przedstawiciele Player.pl nie obawiają się krytyki ze strony społeczeństwa. - Produkujemy jakościowe treści rozrywkowe, w tym także takie, które są ważne dla naszych użytkowników, podejmują istotne, nie zawsze oczywiste tematy czy odważnie przełamują społeczne tabu – powiedzieli przedstawiciele platformy. Polska wersja "Finding Prince Charming", podobnie jak oryginał, jest uniwersalnym programem o poszukiwaniu miłości. – Wierzymy, że ta produkcja może zmienić stereotypy, otworzyć nas i uwrażliwić, ale także dostarczy naszym odbiorcom dobrej rozrywki – dodano.
Ze względu na pandemię koronawirusa Player.pl bierze dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo ekipy i uczestników. – Monitorujemy sytuację epidemiczną w kilku krajach, które bierzemy pod uwagę przy realizacji tego projektu – przekazano mi w rozmowie. Decyzja o lokalizacji polskiej wersji "Finding Prince Charming" zostanie podjęta w najbliższych tygodniach.
Problem z akceptacją społeczności LGBT
W 2002 r. akceptację homoseksualizmu wyrażało 40 proc. Polaków. W 2011 r., kiedy w Polsce rozgorzał spór na temat związków partnerskich, ten odsetek spadł nieznacznie. Wyniósł jedynie 34 proc., a od tego czasu stopniowo rośnie.
Między rokiem 2013 a 2019 wzrósł już o 5 pkt. proc. Są kraje, w których w tym samym czasie ten sam odsetek podskoczył o 20 pkt proc. To Republika Południowej Afryki i Indie. Kilkunastopunktową różnicę widać też w USA, Wielkiej Brytanii i Francji.
"Finding Prince Charming" będzie pierwszym tego typu programem w Polsce, gdzie o względy mężczyzny będą zabiegać inni mężczyźni. W naszym kraju istnieje ogromny problem z akceptacją osób ze społeczności LGBT, dlatego program może okazać się przełomowym. Czy Polska jest na to gotowa? Trudno powiedzieć, ale patrząc na emocje jakie wywołują związki homoseksualne w naszym kraju, można spodziewać się, że wokół programu będzie jeszcze głośno. Miejmy nadzieję, że przyczyni się to do sytuacji, kiedy widok dwóch całujących się mężczyzn nie będzie traktowany jako odchylenie od normy, ale jako coś zwyczajnego.