Krucjata pokolenia Z wymierzona w milenialsów trwa w najlepsze. Tym razem tiktokerzy wymyślili dla swoich starszych kolegów nową "obrazę", cheugy, i bez ceregieli niszczą milenialsowe świętości, jak seriale "Przyjaciele" i "Biuro", Harry Potter, Minionki czy... kawa ze Starbucksa. Czy jesteś cheugy? Spokojnie, my też, i jesteśmy z tego dumni!
Cheugy to słowo, które zdobyło sławę w marcu 2021 roku na TikToku i używane jest przez pokolenie Z głównie pod adresem milenialsów
Co znaczy "cheugy"? Coś przestarzałego, niemodnego, basic
Zdaniem tiktokerów cheugy są m.in. "Przyjaciele", "The Office", Pinterest, pumpkin spice latte, Disney, Harry Potter czy motywacyjne cytaty na ścianach domu
Tiktoterzy z pokolenia Z uspokajają: cheugy nie jest obraźliwe, a każdy z nas jest trochę"cheugiem"
Pokolenie Y, czyli urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku milenialsi, nie ma łatwo. Ciągle obrywa mu się od generacji Z. Dwudziestolatki i starsi wytykają nam (bo sama do milenialsów się zaliczam): czerstwy humor, brak stylu, problemy z księżyca. Teraz dostało się... naszym zainteresowaniom i stylowi życia. Otóż okazuje się, ze większość z nich jest... cheugy (czytaj: czugi).
Co to znaczy cheugy?
Termin "cheugy" zyskał sławę dzięki artykułowi w "New York Timesie" w kwietniu, ale narodził się na TikToku – świątyni "Zetek". "Ok, TikToku, mam dla was nowe słowo, którego używam z przyjaciółmi i którego wyraźnie potrzebujecie" – mówi w filmiku z 30 marca Hallie Cain, 24-letnia copywriterka z Los Angeles.
Cain wskazuje w wideo na innego tiktoka, w którym młoda dziewczyna zastanawia się, jak nazwać ludzi, którzy "pobierają się w wieku 20 lat" albo reprezentują "energię dziewczyny-szefowej (girlboss)". – Ciągle widze takie filmiki. To słowo, mój przyjacielu, to cheugy – mówi do kamery smartfona.
Ale co to dokładnie znaczy? Cheugy określa cos przestarzałego, niemodnego, "basic", kiczowatego. Słowem: całkowicie passé.
23-letnia Gaby Rasson, programistka z Los Angeles, ukuła słowo "cheugy" w 2013 roku, gdy uczyła się w liceum w Beverly Hills. Nazywała tak ludzi, którzy "nie byli za bardzo trendy". – Ta kategoria w ogóle nie istniała. Brakowało mi słowa, które znajdowało się na końcu mojego języka i nie przyszło mi do głowy nic, co by je opisało. "Cheugy” nagle wpadło mi do glowy. Jego brzmienie pasowało do znaczenia – mówiła w rozmowie z "New York Timesem".
Rasson i jej koledzy używają cheugy od lat, teraz dzięki Cain to słowo zrobiło oszałamiającą karierę. I oczywiście jest fenomenem na TikToku, którym milenialsi nadal pogardzają – wolą Instagrama.
"Przyjaciele" i lazania
Co według użytkowników TikToka jest cheugy? Lista jest długa i zawiera wszystkie milenialsowe świętości. Przykłady? Fascynacja "Gwiezdnymi wojnami" i "Harrym Potterem", buty UGG, seriale "Przyjaciele" i "Biuro" ("The Office"), kawa pumpkin spice latte...
To nie wszystko. Cheugy to również: Minionki, paski Gucci z "GG" w logo, chokery, piosenka "I Gotta Feeling" Black Eyed Peas, motywacyjne cytaty na ścianach, drewnianych tabliczkach i postach na Instagramie, zaręczyny w Disneylandzie i miłość do Disneya, Pinterest, poezja Rupi Kaur, lazania, dozodorant Axe, zamiłowanie do sneakersów i wiele, wiele więcej.
Co nie jest cheugy? Zdaniem pokolenia Zet na TikToku to m.in.: szycie własnych ubrań, rzeczy handmade, kupowanie w lumpeksach, dżinsy Levi's, buty Birkenstock oraz "niedbanie o to, co myślą o tobie inni ludzie".
Dumny z bycia cheugiem
Mimo że osoby, które nazywane są "cheugami" (czytaj: czugami) mogą poczuć się obrażone, to słowo niekoniecznie jest jednak obraźliwe. A nie ukrywajmy: większość z nas cheugami jest.
"Cheugy nie jest całkiem "basic", jak można określić kogoś, kto jest konformistą lub ma generyczny gust, i nie jest całkiem "nie-cool". Nie jest to żenujące ani nawet zawsze negatywne. Cheugy (...) może być szeroko stosowane do opisania kogoś, kto jest przestarzały lub zbyt mocno się stara. I chociaż wiele tandetnych rzeczy kojarzy się z kobietami z pokolenia milenialsów, termin ten można zastosować do każdej płci i w każdym wieku" – pisze Taylor Lorenz w "New York Timesie".
Tiktokerzy używający tego słowa uspokajają: każdy ma w szafie coś cheugy. – Nie chcieliśmy, żeby to było złośliwe, chociaż niektórzy mówią, że cheugy jest obraźliwe. To po prostu zabawne słowo, które w jakiś sposób spodobało się wielu ludziom – mówi w "New York Timesie" 23-letnia Abby Siegel z Kolorado.
Wiele milenialsów niewątpliwie poczuło się jednak urażonych. Rada? Róbmy swoje i bądźmy dumni z bycia cheugami. W końcu "niedbanie o to, co myślą o tobie inni ludzie" jest cool.