Trudno znaleźć bliższą, a jednocześnie bardziej skomplikowaną relację, niż tę, która łączy matkę i córkę. Są w niej konflikty, bolesne słowa, poświęcenie, przyjaźń i nienawiść przeplatająca się z ogromną miłością. Nieustannie przypomina o tym kino. Oto 7 filmów o niełatwej, lecz pięknej więzi matek i córek.
W "Lady Bird" Greta Gerwig mistrzowsko ukazuje meandry skomplikowanej relacji matki i dorastającej córki. Nie owijajmy w bawełnę: dojrzewanie córki to dla jej rodzicielki prawdziwe pole bitwy i karuzela emocji. Tak też jest w przypadku Marion McPherson (Laurie Metcalf), kobiety silnej, stanowczej i twardo stąpającej po ziemi. Nastolatka Christine, tytułowa Lady Bird (Saoirse Ronan), buntuje się przeciwko niej z całych sił. Kobiety, które ledwo mogą ze sobą wytrzymać, nie zauważają, że tak naprawdę są do siebie pod względem charakteru bliźniaczo podobne. Może dlatego tak trudno jest im się dogadać?
2. Mamma Mia! (2008)
Musical "Mamma Mia" nie jest wart zapamiętania wyłącznie z powodu hitów Abby, gwiazdorskiej obsady i malowniczej Grecji. Jego fundamentem jest relacja matki z córką. Samotna matka Donna (Meryl Streep) i jej dorosła już córka Sophie (Amanda Seyfried) kochają się i wspierają, ale nie unikają wyzwań. A takimi są determinacja Sophie, aby odnaleźć swojego biologicznego ojca, ślub dziewczyny oraz lęk Donny przed wypuszczeniem swojego dziecka z gniazda. Scena, w której Streep śpiewa piosenkę "Slipping Through My Fingers" jest perfekcyjnym ucieleśnieniem matczynych uczuć.
3. Zakręcony piątek (
W 2003 roku amerykańska komedia "Zakręcony piątek" podbiła serca i nastolatek, i ich mam. Podobnie jak w "Lady Bird" Tess (Jamie Lee Curtis) i Annabell (Lindsay Lohan) nie mogą się ze sobą dogadać. Pewnego dnia zapracowana matka i zbuntowana nastolatka... zamieniają się ciałami. Czy dzięki temu zrozumieją siebie nawzajem i spojrzą na swoje życia z innej perspektywy? Odpowiedzi łatwo się domyślić.
4. Stalowe magnolie (1989)
Wyciskacz łez "Stalowe magnolie" to jeden z filmów o matkach i córkach, których nie można przegapić. M'Lynn (Sally Field) i jej córka Shelby (nominowana do Oscara Julia Roberts) przygotowują się do ślubu dziewczyny, na którym cieniem kładzie się jej choroba. Mimo postępującej cukrzycy Shelby jest zdeterminowana, aby urodzić dziecko, czemu przeciwna jest jej matka. Czy M'Lynn zaakceptuje ryzykowną decyzję córki? "Stalowe magnolie" to piękny przykład matczynej miłości, która nie zna żadnych granic i jest gotowa na wszystko, ale także przypomnienie, że należy pozwolić córce żyć jej własnym życiem – nawet jeśli jest to bolesne dla jej matki.
5. Merida Waleczna (2012)
"Merida Waleczna" Disneya to animacja dla całej rodziny, która bawi, wzrusza i udowadnia, że relacja matki z córką to nie tylko konflikty, ale i ogromna miłość. Księżniczka Merida i królowa Elinor nie mogłyby być inne: są jak ogień i woda. Konflikt między kobietą i nastolatką przybiera na sile, gdy Merida buntuje się przeciwko zaaranżowanemu małżeństwu. Dziewczyna jest tak zdeterminowana, aby dać matce nauczkę, że zwraca się po pomoc do wiedźmy. To nie skończy się dobrze, ale da Meridzie i Elinor nieoczekiwaną szansę na porozumienie.
6. Czułe słówka (1983)
Nagrodzone pięcioma Oscarami "Czułe słówka" to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych filmów o matce i córce. Centrum tego komediodramatu z gwiazdorską obsadą (Shirley MacLaine, Jack Nicholson, Danny DeVito) jest relacja Aurory i Emma (Debra Winger). Relacja trudna, ale zażyła i czuła. Kobiety – mimo że ciągle się kłócą – nie potrafią bez siebie żyć. "Czułe słówka" pokazuje ich wzajemne relacje na przestrzeni 30 lat. Bez chusteczek się nie obejdzie.
7. Klub szczęścia (1993)
"Klub szczęścia" to historia czterech matek, emigrantek z Chin i ich czterech córek, Amerykanek chińskiego pochodzenia. Kobiety nie chcą, aby córki popełniały ich własne błędy oraz pragną, by wykorzystały one szansę na szczęśliwe i wolne życie. Te jednak błądzą i szukają swojej drogi. Bohaterki opowiadają historię swojego życia i udzielają cennych lekcji swoich córkom, co buduje między nimi bliską więź. Czy dwóm tak różnym pokoleniom uda się porozumieć?