Pod względem turystycznym Niemcy słyną z wielu atrakcji turystycznych: od przepięknych alpejskich krajobrazów, przez fascynujące zamki, do znanych na całym świecie festiwali. Warto jednak przypomnieć, że kraj za Odrą to również kraina jezior, których liczba sięga 12 000. W 2020 roku leżące koło Berlina jezioro Schlachtensee zostało uznane w rankingu CNN za jedno z 20 najlepszych miejsc do kąpania się na świecie!
Oceniający docenili niemieckie jezioro za wielkość, chłodną i zieloną wodę, liczne zatoczki, leśne otoczenie, piaszczyste ścieżki, udogodnienia dla turystów i powiązaną z kolejką miejską dobrą lokalizację. My natomiast chcemy wskazać za naszą zachodnią granicą miejsca do pływania, które wyróżniają się unikalnymi walorami krajobrazowymi/estetycznymi. I to takimi, które na miłośnikach wody robią naprawdę olbrzymie wrażenie.
Pulvermaar
To jedno z najgłębszych jezior w Niemczech pokrywa... krater wygasłego wulkanu, pozostałości po ostatnim zlodowaceniu! Słynący z przejrzystej wody akwen przypomina koło otoczone pierścieniem bukowego lasu. Ma 72 metry głębokości i szczyci się powierzchnią 37,7 hektara. Ściana wulkanicznego piasku, która otacza to jezioro typu maar (powstałe w wyniku erupcji spowodowanej przez parę wodną), wznosi się na 20 metrów ponad otoczenie. Wypoczywający tu turyści poczują się wieczorem jak w krainie z baśni.
Wulkaniczne jezioro znajduje się w paśmie górskim Eifel w regionie Vulkaneifel. Leży na wschodnim krańcu miasta Gillenfeld w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat w południowo-zachodnich Niemczech.
Achterwasser
Malownicza laguna, którą od otwartego morza, pomiędzy gminami Zempin i Koserowo, oddziela jedynie wąski pas lądu, bo o szerokości zaledwie 300 metrów! Tutejsza woda, często wyglądająca w swym bezruchu niczym lustro, nadaje się idealnie zarówno do pływania, jak i uprawiania różnych sportów wodnych. Wodne atrakcje to nie wszystko. Do spokojnej laguny, nazywanej ze względów historycznych Zatoką Uznamską, przyciągają turystów również pobliskie plaże, rozległe łąki, bajkowe lasy oraz małe, starej daty przystanie.
Laguna tworzy zatokę, która jest odnogą cieśniny Piana (Peenestrom) i głęboko wcina się w przybrzeżną wyspę Uznam na Morzu Bałtyckim. Jej wody sąsiadują z wypoczynkowym Parkiem Krajobrazowym Wyspy Uznam w powiecie Vorpommern-Greifswald w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.
Bodensee
Jezioro jak morze. Takie właśnie jest wtulone w alpejskie szczyty Jezioro Bodeńskie (powierzchnia: 538,5 km2), największy zbiornik wodny w Niemczech! Poza zapierającymi dech w piersiach widokami na góry wizytówką trzeciego pod względem wielkości jeziora wewnętrznego w Europie są liczne kurorty przypominające te nadmorskie oraz naturalne kąpieliska. Jeden z piękniejszych widoków na okolice oferuje plaża Strandbad West. Dużą atrakcję turystyczną stanowią wyrastające ponad jezioro wyspy Mainau (z cudownymi ogrodami, które są tak charakterystyczne, że nazywa się ją wyspą kwiatów) i Reichenau.
Bodensee leży u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Po stronie niemieckiej jego linie brzegowe stykają się z landami Bawarii i Badenii-Wirtembergii. Przez jezioro przepływa rzeka Ren. Największymi leżącymi nad nim niemieckimi miastami są Konstancja, Lindau i Meersburg.
Geroldsau Waterfall
Tym razem coś trafiającego w gusta dzikich pływaków. Znajdujący się pod sześciometrowym Wodospadem Geroldsau turkusowy staw to absolutny raj dla tych wszystkich, którzy lubią pluskać się na świeżym powietrzu z dala od tej całej kąpieliskowej infrastruktury, na którą składają się kasy z biletami, przebieralnie dla gości kurortów i monitorowane baseny. Niektórzy powiadają, że latem można poczuć się pod tym otoczonym gęstym lasem wodospadem jak Adam i Ewa w biblijnym Ogrodzie Edenu.
Geroldsauer Wasserfall znajduje się na górskiej rzece Grobbach, na południe od uzdrowiskowego miasta Baden-Baden w północnej części Schwarzwaldu (Czarnego Lasu), w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
Kaiser Friedrich Therme
Ta luksusowa terma to doskonałe miejsce, aby się zrelaksować i "cofnąć w czasie". Pomogą w tym dekoracje w stylu antycznym, wysokie sufity, imponujące filary, ceramiczne ozdoby i eleganckie freski. Wszystkie one nawiązują do irlandzko-rzymskich korzeni termalnej łaźni. Leżąca w zachodniej części Niemiec "świątynia kąpielowa" dysponuje zabytkowym basenem (24 stopnie C), "dzikim basenem" (45 stopni C), tradycyjnymi saunami fińskimi i dwoma wariantami łaźni parowej. UWAGA: tu nikt nie nosi strojów kąpielowych!
Pełne misternych zdobień i zabytkowych pokoi kąpielisko znajduje się w Wiesbaden, stolicy kraju związkowego Hesja i jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Niemczech. Słynące ze źródeł termalnych miasto leży nad rzeką Ren, u podnóża gór Taunus. W czasach starożytnych ze względu na walory zdrowotne tutejszych term (termy cesarskie) przywożono tu żołnierzy rzymskich, aby leczyli rany po bitwach. Dziś Wiesbaden to miejscowość, która poza ofertą spa, ma do zaoferowania lokalny targ z ekologiczną żywnością, klimatyczne knajpki uliczne, sklepiki z antykami i inspirowany ogrodami angielskimi park ze świetnym placem zabaw.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki w ramach kampanii FeelGood