W dyskusji o zrównoważonym rozwoju często pojawia się pojęcie "Green Cities" (z ang. "Zielone Miasta"). Tak określa się miasta, w tym metropolie, z wysokim udziałem zieleni na swojej powierzchni. Ośrodki miejskie, które dysponują dużym areałem terenów zielonych (drzew i traw przy drogach i ulicach, parków, ogrodów, błoni nad rzekami itd.), stanowią dla mieszkańców przyjazne do życia miejsce.
Jaki jest najbardziej "zielony" kraj? Okazuje się, że Niemcy, które w zestawieniach porównujących liczbę "Green Cities" wygrywają nie tylko w Europie, ale i na całym świecie! W rankingu najbardziej zielonych metropolii świata, przygotowanym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) i opublikowanym w lutym 2021 roku, 20 miast w TOP 100 znajdowało się u naszego zachodniego świata!
W pierwszej "setce" HUGSI pozycje wywalczyły sobie: Dortmund (4), Stuttgart (6), Würzburg (8), Heidelberg (10), Hamburg (12), Lipsk (16), Köln (17), Erlangen (20), Monachium (24), Bamberg (30), Essen (33), Ragensburg (36), Frankurt nad Menem (37), Ingolstadt (41), Düsseldorf (43), Augsburg (45), Bayreuth (46), Berlin (62), Norymberga (71) i Fürth (76).
Jak widać, na 10 pierwszych miejsc aż 4, czyli prawie połowa, należały do Niemiec! Postanowiliśmy rzucić okiem na wszystkie najbardziej "greenowe" niemieckie miasta, które uplasowały się w TOP 10 rankingu HUGSI. W poniższym zestawieniu metropolie z kraju za Odrą zostały oczywiście prześwietlone pod względem lokalizacji i atrakcji ściśle związanych z zielonymi obszarami na ich terytorium.
Dortmund
Pierwsze w rankingu niemieckie miasto. Dortmund to zdecydowanie jedno z najstarszych i najbardziej fascynujących miast na Starym Kontynencie. "Zielone płuca Europy", bo tak się o nim zwykle mówi, składają się z dróg wodnych, lasów i terenów zielonych z przestronnymi parkami, których znaczna część powstała na... gruzach lub hałdach górniczych przypominających o bogatym dorobku przemysłowym tego miasta.
Wizytówką metropolii jest dziś 75-hektarowy Westfalenpark, największy miejski park w Europie, z westfalskimi ogrodami, trzecim co do wielkości na świecie rosarium (ponad 3000 gatunków róż!) i olbrzymim kompleksem wypoczynkowo-sportowym! W jego centrum stoi Florianturm, mierząca ponad 208m wieża telewizyjna, z której rozpościera się niesamowity widok na rozległy park. To tu można napić się wyśmienitej kawy w... obrotowej kawiarni! Wśród miejscowych atrakcji warto wymienić wzruszający teatr lalek, oficjalny stadion piłkarski klubu Borussia Dortmund oraz unikalne "afrykańskie" zoo z ponad 260 gatunkami zwierząt.
W mieście, nazywanym kolebką europejskiego przemysłu, obowiązkowym przystankiem jest Dortmund-Mengede, wyjątkowa dzielnica będąca skansenem z czasów rewolucji przemysłowej. Odrestaurowane domy i budynki przemysłowe przenoszą zwiedzających w dawne czasy, robiąc przy tym niesamowite wrażenie. Zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest też Złoty cud Westfalii, jeden z największych na świecie głównych ołtarzy, umiejscowiony w przepięknej gotyckiej katedrze Dortmund Petrikirche.
Dortmund, największe miasto Zagłębia Ruhry, leży w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.
Stuttgart
W Stuttgarcie, określanym „najbardziej zrelaksowanym miastem”, parki i ogrody uformowane są w kształcie litery "U". Na to "zielone U" składają się m.in. Rosensteinpark z jedynym w Europie dużym ogrodem botaniczno-zoologicznym Wilhelma oraz park na wzgórzach Killesberg, gdzie można przejechać się kolejką z silnikami parowymi!
W parku Rosenstein mieści się zabytkowy pałac, który był kiedyś letnią rezydencją króla Wilhelma I Wirtemberskiego. Dziś wnętrza tej reprezentacyjnej budowli goszczą zbiory Państwowego Muzeum Historii Naturalnej Stuttgartu, gdzie można zobaczyć eksponaty wymarłych gatunków zwierząt i roślin. Druga część muzem o nazwie Muzeum Löwentor znajduje się w innym budynku na terenie parku i stanowi muzeum paleontologiczne z obszernymi zbiorami skamielin z całego świata, w tym czaszką liczącą 300 tys. lat!
Jako kolebka światowej motoryzacji Stuttgart ma do zaproponowania odwiedzającym wizytę w muzeach koncernów Porsche i Mercedes-Benz. Miasto słynie również z produkcji doskonałego wina. Pod koniec wakacji odbywa się tu Stuttgarcka Wioska Wina, jeden z największych w Niemczech festiwali tego napoju. Przed wielbicielami sztuki swoje podwoje otwiera zaś Państwowa Opera Stuttgartu i teatr Theaterhaus Stuttgart.
Stuttgart, stolica i największe miasto Badenii-Wirtembergii, leży w południowej części Niemiec, nad rzeką Neckar.
Würzburg
Barokowe miasto otoczone jest tarasowymi winnicami i mnóstwem zieleni. Zdecydowanie warto zajrzeć do parku Rosenbach w zachodniej części Starego Miasta (Altstadt). Symboliczną budowlą starówki jest Stary Główny Most, który stanowi najważniejszy na mapie Würzburga punkt dla osób chcących zrelaksować się po dniu pracy. Każdego ciepłego wieczoru i w weekendy ludzie gromadzą się tu, by porozmawiać i napić się pod chmurką wina w jego słynnej frankońskiej odmianie.
Niewątpliwie "greenowym" fenomenem Würzburga jest kompleks zielonych parków Ringpark. Powstał on na miejscu rozebranych w XIX wieku wysokich barokowych fortyfikacji i bastionów, które niegdyś jako mury obronne otaczały miasto półkolem. To świetne miejsce do relaksacyjnych spacerów w otoczeniu licznych fontann oraz ciekawych aranżacji roślinnych .
Nad zabytkowym miastem góruje Twierdza Marienberg, majestatyczna XIII-wieczna forteca z dwoma muzeami w środku, przedstawiającymi historię regionu, w tym bogatą kolekcję sztuki frankońskiej. Twierdza, z którą związana jest historia bohaterskiej obrony podczas oblężenia w trakcie największego powstania chłopskiego w dziejach Niemiec, wznosi się na wzgórzu, z którego rozpościera się malowniczy widok na zabytkową część miasta.
Würzburg to szóste co do wielkości miasto kraju związkowego Bawaria. Leży nad rzeką Men w środkowej części Niemiec.
Heidelberg
Niemieckie miasto, które zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu „Green Cities” położone jest po obu stronach rzeki Neckar. Zielonym sercem miasta jest Ogród Botaniczny należący do jednego z najstarszych uniwersytetów europejskich, w którym możemy podziwiać ogromną kolekcję roślin leczniczych.
Heidelberg to jedno z najbardziej romantycznych miast w Niemczech. Górują nad nim widoczne z daleka ruiny potężnego, gotycko-renesansowego zamku, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w XIII wieku. W zamkowych ogrodach miasta zakochał się sam Johann Wolfgang von Goethe. Zwiedzając miasto warto więc usiąść na chwilę wśród ruin i poczuć ducha romantyzmu.
Heidelberg położony jest na terenie parku krajobrazowego Dolina Neckar-Odenwald (Naturpark Neckartal-Odenwald) – daje to ogromne możliwości wypoczynku wśród przyrody. Region ten jest popularnym miejscem turystycznym. Wpisane na listę UNESCO rzymskie umocnienia graniczne, 26 ruin zamków oraz 28 dworów i pałaców, punkty widokowe, bajkowa jaskinia stalaktytowa w Eberstadt czy urokliwe wąwozy Margaretenschlucht i Wolfsschlucht to tylko niektóre atrakcje czekające na odkrycie.
Heidelberg należy do kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Leży po obu stronach rzeki Neckar, u podnóża góry Königstuhl w paśmie Odenwald w południowo-zachodnich Niemczech.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki w ramach kampanii FeelGood