Czy wiecie, że za naszą zachodnią granicą rozkwit przeżywa tzw. zrównoważona turystyka? W przygotowanym przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) indeksie SDG (Sustainable Development Goals) na rok 2020, dokumencie, który śledzi postępy poszczególnych krajów w realizacji celów na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ, Niemcy zajęły 5 miejsce na 166 pozycji! Dlaczego ekoturyści wybierają ten kraj jako cel podróży?
Okazuje się, że kraj za Odrą swoimi dotychczasowymi inwestycjami i akcjami "wstrzelił się" idealnie w modne dziś trendy turystyczne. Jak wynika z badania Europejskiej Komisji Podróży (ETC) z lutego 2021 roku, z jednej strony przybiera na sile zjawisko "city life", a z drugiej rośnie zapotrzebowanie na aktywności na świeżym powietrzu – wypoczynek na łonie przyrody, który służy utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Raport ETC podaje, że największą grupą wśród osób deklarujących chęć podróżowania po świecie w okresie polockdownowym są właśnie entuzjaści turystyki miejskiej. Stanowią oni ok. 34 proc. ogółu ankietowanych. Jeśli zaś chodzi o motywacje Europejczyków do wyjazdu, to w pierwszej kolejności wskazują oni na wypoczynek (66 proc.), a w drugiej właśnie na przyrodę i aktywność na świeżym powietrzu (15 proc.).
Życie miejskie w Niemczech w wymiarze turystycznym łączy szeroki wachlarz ofert rekreacyjnych na miejscu z atrakcjami przyrodniczymi okolicy. Bardzo dobrymi przykładami tego miastowo-krajoznawczego połączenia w tym kraju są Berlin ze Szprewaldem i Marchią Brandenburską, Frankfurt z regionem Taunus i Rheingau czy Hamburg i Brema z pobliskim wybrzeżem Morza Północnego.
Warto dodać, że Niemcy są na świecie rekordzistami w liczbie "green cities", czyli miast, których powierzchnie w dużym stopniu zajmują tereny zielone: parki, ogrody, błonie, działki czy lasy. W rankingu najbardziej zielonych metropolii świata, przygotowanym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) w 2021 roku, aż 4 niemieckie miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce, a 20 w pierwszej setce!
Na liście TOP 10 tego zestawienia kraj ów reprezentowały Dortmund (4 – 58 proc.), Stuttgart (6 – 58 proc.), Würzburg (8 – 57 proc.) i Heidelberg (10 – 52 proc.). HUGSI wziął pod lupę największe miasta na świecie i w swojej ocenie brał też pod uwagę atrakcje ściśle związane z zielonymi obszarami.
Poza atrakcjami turystycznymi w parkach i ogrodach (zespoły pałacowe, muzea, kolekcje gatunków) czy nad wodą (rejsy, sporty wodne) niemieckie miasta oferują wygodne i przyjazne środowisku wycieczki jednodniowe polegające na zwiedzaniu krajoznawczym, czyli odkrywaniu ich najbliższego otoczenia. Turyści mogą często liczyć na karty turystyczne, które otwierają dostęp do największych atrakcji poszczególnych regionów.
Do miast w Niemczech miłośników zrównoważonego stylu "city life" przyciąga również bardzo rozbudowany system transportu, oparty na czystych źródłach energii. Pociągi dalekobieżne jeżdżą na "zielonym paliwie", a autobusy i autokary coraz częściej napędzane są wodorem czy biogazem. Intensywnie rozwija się sektor elektromobilności, który wiąże się z wynajmem pojazdów elektrycznych: samochodów, rowerów czy skuterów.
Nie bez znaczenia dla rozwoju zrównoważonej turystyki w Niemczech jest fakt, że aż jedna trzecia obszaru sąsiada Polski znajduje się pod ochroną jako krajobraz naturalny! Na terytorium tego kraju znajduje się 16 parków narodowych, 16 rezerwatów biosfery UNESCO i 104 parki krajobrazowe. Do niektórych z nich można dotrzeć, podróżując ekspresowymi pociągami w ramach programu turystycznego "Destination Nature".
Wśród tutejszych lokalizacji wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO koniecznie trzeba wymienić Górną Dolinę Środkowego Renu ze skałą Loreley, Pierwotne Lasy Bukowe Niemiec, Morze Wattowe na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego, Ogrody Dessau-Wörlitz wzdłuż Łaby i Muldy oraz wyspę Reichenau na Jeziorze Bodeńskim. Górzyste rejony dla turystów to m.in. Alpy Algawskie, Eifel i Schwarzwald.
Na odwiedzających Niemcy, tych, którzy przyjeżdżają w poszukiwaniu "outdoor experiences" (aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu poza zamkniętymi obiektami turystycznymi) czekają 12 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych oraz 200 tysięcy kilometrów oznakowanych szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Obrazu całości dopełniają spacery po ścieżkach w koronach drzew czy kąpiele w licznych jeziorach.
Dla miłośników saun, bani, masażów i innych form relaksu typu wellness w malowniczej scenerii akwenów, gór, lasów i łąk otwarte są drzwi wielu sanatoriów i miast uzdrowiskowych. Popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi o charakterze uzdrowiskowym są Bad Bevensen, Bad Driburg, Bad Griesbach, Bad Kissingen, Bad Meinberg, Bad Reichenhall, Bad Saarow, Bad Waldsee, Göhren, Oberstdorf, Sellin, Wiesbaden i Zingst.
Osoby zainteresowane ofertami związanymi z turystyką zrównoważoną w kwestii zakwaterowania i wyżywienia mają do wyboru ponad 1500 certyfikowanych obiektów noclegowych i ponad 1500 renomowanych restauracji, które przywiązują wagę do troski o środowisko.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki w ramach kampanii FeelGood