W sobotę odbył się kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym delegaci podjęli wewnętrzną uchwałą, według której krewni posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Do sprawy odniósł się Ryszard Terlecki.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Zakaz dotyczy zatrudniania najbliższych członków rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakaz nie obejmuje osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej"
Uchwała sanacyjna
Do nowej uchwały, zwanej “sanacyjną” odniósł się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Stwierdził, że część osób musi się liczyć z tym, że ich krewni stracą stanowiska w spółkach Skarbu Państwa.
Nowe prawo ma obowiązywać od chwili ustanowienia, czyli przyjęcia go przez delegatów PiS na wczorajszym kongresie.
– W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, tj. ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców – przekazała Czerwińska.
Czerwińska zaznaczyła, że uchwała sanacyjna to element programu przebudowy zasad życia publicznego w Polsce.
– Wielki, kompleksowy program przebudowy polskiego życia. Osiągnęliśmy na tej drodze wiele sukcesów, jednak zdarzyły się nieliczne przypadki pokus, przed którymi być może niektórzy nie zdołali się ustrzec – dodała rzeczniczka PiS.
Kongres PiS
W sobotę odbył się w Warszawie kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali prezesa partii – ponownie został nim Jarosław Kaczyński, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych.