Plany nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS wywołały w mediach burzliwą dyskusję. Do sprawy odniosło się już wielu polityków, a wśród nich znaleźli się także członkowie Zjednoczonej Prawicy. Negatywne opinie napłynęły m.in. ze strony Porozumienia. "Pluralizm mediów nie może być prawnie ograniczany" – ocenił Jan Strzeżek.
"Nie chciałbym się budzić w Polsce, w której zostanie tylko jeden program telewizyjny. Pluralizm mediów nie może być prawnie ograniczany" – napisał na Twitterze wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek, odnosząc się w ten sposób do nowego projektu PiS, który może uderzać w TVN.
Dodajmy, że podobnego komentarza w tej sprawie udzielił także lider Porozumienia Jarosław Gowin. – Ten projekt nie był z nami konsultowany. Dowiedziałem się o jego istnieniu dziś rano, jadąc na nasze zdalne spotkanie. Trudno popierać rozwiązanie, które mogłoby być wykorzystane do jakiegokolwiek ograniczania pluralizmu mediów – mówił wicepremier na antenie radia TOK FM.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, posłowie PiS złożyli w środę wieczorem projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która może zostać wprost skierowana przeciwko TVN. W myśl nowych przepisów wszystkie należące do niego kanały mogą być zagrożone utratą koncesji. Dlaczego?
"Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" – czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.
Grupa TVN jest idealnym przykładem takiego nadawcy. Jej właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Zarządza on jednak stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, należącej do EOG.
– Taka ustawa to wojna z USA, bo oznacza chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN – ocenił Juliusz Braun, były szef KRRiT, a dziś członek Rady Mediów Narodowych.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut