"To pszczołom i innym zapylaczom zawdzięczasz co trzeci kęs tego, co jesz” – informuje Greenpeace. To dzięki nim zapylane jest ponad 4000 odmian warzyw w samej Europie. Niestety jest coraz ich mniej. Giną m.in. z powodu szkodliwych środków chemicznych, niszczenia siedlisk oraz chorób. Sposobów na uratowanie pszczół poszukuje Charlie Agar, bohater serialu “Wszystkie pszczoły Charliego”.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają bardzo ważną rolę w naszym ekosystemie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 żywności. Niestety pszczół jest coraz mniej, w poważnym stopniu zagrażają im toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie.
Jeżeli wyginą pszczoły to zostaną nam zboża i kukurydza. Nikt jabłka czy takich innych rzeczy nie uświadczy no chyba, że wzorem chińczyków będziemy sami chodzić po drzewach i je zapylać – mówi prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Jednak jak podaje Greenpeace, ręczne zapylanie jest niezwykle drogie, powolne i wymaga ogromnych nakładów pracy. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie.
10 rzeczy, które warto wiedzieć o pszczołach i pszczelarzach.
1. Korzenie pszczelarstwa sięgają 9000 lat
Ludzie zbierali miód dzikich pszczół już 10 000 lat temu. Hodowlą zajęli się starożytni Egipcjanie. Trzymali oni owady w specjalnych glinianych naczyniach, a owady były z nich przeganiane przy pomocy dymu tuż przed zebraniem miodu. Współczesne ule z których można było pozyskiwać miód bez niszczenia pszczelich rodzin, pojawili się w XVIII-wiecznej Europie.
2. W średniowieczu pszczelarstwem zajmowano się głównie w klasztorach i opactwach
Wyrabiano tam świece z wosku pszczelego i warzono piwo miodowe - oba produkty cieszyły się dużą popularnością.
3. Na świecie istnieje ponad 16 000 gatunków pszczół
Kolonia pszczół może składać się z królowej, od 6 000 do 8000 trutni i do 60 000 robotnic. Podczas jednego lotu królowa może kopulować nawet z 20 trutniami. Niestety trutnie nie żyją zbyt długo po stosunku, gdyż ich narządy rozrodcze w akcie kopulacji zostają oderwane od ciała. Królowa może złożyć do 1500 jaj dziennie, więc tak, pszczoły są bardzo pracowite.
4. Podczas jednego lotu pszczoły mogą zapylić nawet tysiąc kwiatów
Każda wycieczka po pyłek trwa nieco ponad pół godziny i kończy się zebraniem około 70 miligramów nektaru. Oznacza to, że do wyprodukowania kilograma miodu, owady muszą odwiedzić około dwóch milionów kwiatów.
5. Pszczoła może latać ze średnią prędkością prawie 25 km na godzinę
Pszczoła, aby odwiedzić dwa miliony kwiatów, musi przebyć około 140 tysięcy kilometrów, co w zasadzie oznacza, że aby zebrać kilogram miodu, musi okrążyć Ziemię trzy razy.
6. Pszczoły to urodzeni matematycy
Nie tylko tworzą identyczne komórki w ulu, w których zbierany jest nektar, ale także są
w stanie obliczyć odległość i kąty.
7. Pszczoły bronią się za pomocą żądła i płacą za użądlenie wysoką cenę
Gdy pszczoła kogoś ukłuje, jej żądło wbija się w skórę użądlonego. Skutkuje to śmiercią owada. Ponadto, wniknięcie żądła w skórę ofiary uwalnia feromon, który powoduje, że inne pszczoły również chcą zaatakować przeciwnika. Jednak nie ma powodów do obaw – śmierć zdrowego człowieka wymaga tysiąca pszczelich użądleń w krótkim czasie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli zaatakowana osoba jest uczulona.
8. Głównym prekursorem nowoczesnych uli z wyjmowanymi panelami był XIX-wieczny pastor Lorenzo Langstroth
Zauważył on, że jeśli w ulach panele umieszczone są w ściśle określonej odległości od siebie, to pszczoły wbrew instynktowi nie zabudowują ich woskiem, dzięki czemu ramki z plastrem można łatwo wyjąć z ula.
9. Praca pszczelarzy jest różna w poszczególnych sezonach
Wiosną i latem monitorują oni ule, rójkę i kwitnienie kwiatów, a także pomagają w rozmnażaniu. Później organizują migrację, po czym zbierają miód, który jest następnie odpowiednio przetwarzany. Jesienią przygotowują się do zimowania pszczół, a zimą opróżnione ule przygotowują do kolejnego sezonu.
10. Obecnie największym zmartwieniem pszczelarzy jest utrzymanie pszczół przy życiu
Z powodu szkodników, masowych chorób i zmian klimatycznych pszczoły z dnia na dzień są bliskie wyginięcia. Są kraje, np. Chiny, w których kwiaty zapylane są ręcznie z powodu braku pszczół.
“Wszystkie pszczoły Charliego”
W każdą niedzielę o 19:00 na kanale Polsat Viasat Nature emitowany jest miniserial “Wszystkie pszczoły Charliego”. Opowiada o grupie zwariowanych pszczelarzy pod wodzą Charliego Agara z Teksasu. Nie poddając się użądleniom i związanemu z nimi bólowi, pracują, aby uratować pszczoły z opresji. Charlie Agar pomaga pszczołom z wielką pasją i jeszcze większym sercem, a jego entuzjazmu nie złamią nawet liczne użądlenia.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut