Jest jednym z najczęstszych ekspertów TVP, wykłada na KUL-u i Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i ma swój program w Radiu Maryja oraz Telewizji Trwam. W wieczornym wydaniu "Wiadomości", tylko w drugim kwartale tego roku, pojawił się 18 razy.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Mieczysław Ryba jest czwartym najpopularniejszym ekspertem “Wiadomości TVP” zaraz po braciach Karnowskich i Adrianie Stankowskim. Według analizy Press-Service Monitoring Mediów dla portalu Wirtualnemedia.pl, historyk z KUL-u w drugim kwartale tego roku pojawił się na wizji 18 razy, przez 187 sekund.
Kim jest Mieczysław Ryba?
Częsty komentator TVP jest polskim historykiem, nauczycielem akademickim na KUL-u i w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Mieczysław Ryba jest profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Ryba ukończył studia na KUL-u w 1994 roku. W tym czasie był prezesem Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej “Vade Mecum”. Po zakończeniu studiów, zdecydował się na kontynuowanie akademickiej kariery. W 1998 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2008 roku doktora habilitowanego. W tym czasie objął stanowisko kierownika Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. Instytutu Historii KUL.
Mieczysław Ryba w Radiu Maryja
Prof. Mieczysław Ryba jest również publicystą w Radiu Maryja i Telewizji Trwam, gdzie prowadzi audycję “Myśląc Ojczyzna”. Artykuły autorstwa prof. Ryby publikowane są na łamach “Naszego Dziennika” i kwartalnika “Myśl.pl”.
Kariera polityczna Mieczysława Ryby
Profesor od blisko dwudziestu lat zaangażowany jest w samorządową politykę. W latach 2002–2006 zasiadał z listy komitetu "Prawo i Rodzina” w lubelskiej radzie miejskiej. Po tym czasie, w 2007 roku z ramienia Ligi Polskich Rodzin, został powołany w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
W wyborach samorządowych w 2010 roku ponownie uzyskał mandat radnego Lublina, startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Rok później objął stanowisko prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie. W wyborach samorządowych w 2018 roku został kandydatem z listy PiS do sejmiku lubelskiego, i uzyskał mandat radnego województwa. Wybrano go następnie na wiceprzewodniczącego sejmiku.
Człowiek Rydzyka
Prof. Mieczysław Ryba zaangażował się w działalność polityczną związaną z kręgiem skupionym wokół o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja. Jak informowało w 2018 roku oko.press, prof. Ryba miał być typowany przez o. Rydzyka jako jeden z czterech kandydatów do zajęcia pierwszych miejsc na listach Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Europarlamentu. Obok historyka typowani przez Rydzyka byli Mirosław Piotrowski, Jan Szyszko i Dariusz Sobków.
Odznaczony przez Andrzeja Dudę
W czerwcu 2020 Prof. Mieczysław Ryba został powołany przez ministra Piotra Glińskiego w skład Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W listopadzie tego samego roku, minister Przemysław Czarnek zaprosił go do zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy w 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.