Zapowiada się gorący sierpień. Poznaliśmy długoterminową prognozę pogody
redakcja naTemat
14 lipca 2021, 07:38·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 lipca 2021, 07:38
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamieścił na swojej stronie najnowszą prognozę długoterminową na sierpień. Ci, którzy mają dość upałów, nie będą z niej zadowoleni.
Reklama.
Upał nie odpuszcza, podobnie jak częste gwałtowne burze. Ci, którzy mają dość takiej aury, nie ucieszą się z długoterminowej prognozy pogody na sierpień, jaką przedstawił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak informuje IMGW, w całej Polsce sierpień powinien być miesiącem z temperaturą powyżej normy wieloletniej.
Opady na przeważającym obszarze kraju kształtować mają się w normie. W kilku miejscach, takich jak Białystok, Gdańsk, Olsztyn czy Suwałki opady atmosferyczne mają być poniżej normy.
Co oznacza temperatura powyżej normy?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
Jak czytamy na stronie IMGW, wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
IMGW zaznacza, że długoterminowe prognozy należy traktować orientacyjnie. I dodaje, że
pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.