Warszawa mieści się w elitarnym gronie miast o największym dobrobycie na świecie – wynika z raportu przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Najnowszy ranking "Doing Business" Banku Światowego wskazał z kolei, że w Polsce co raz łatwiej prowadzi się działalność gospodarczą.
Stolica Polski w rankingu, w którym ONZ ocenia dobrobyt miast, znalazła się na wysokim, dziewiętnastym miejscu. Wyprzedziła pod tym względem m.in. Lizbonę, Pragę, Ateny, Moskwę i Seul.
Co brała pod uwagę ONZ przy tworzeniu rankingu? M.in. wskaźniki infrastruktury, jakości życia mieszkańców, wydajności i zrównoważonego rozwoju. Ciekawe, co na to mieszkańcy Warszawy, którzy choćby ostatnio słyszeli o problemach infrastrukturalnych przy budowie II linii metra.
Dobre wieści przynosi również ranking "Doing Business" Banku Światowego, który obrazuje, z jaką łatwością bądź trudnością prowadzi się w danym kraju działalność gospodarczą. Znaleźliśmy się na 55. miejscu spośród 185 badanych państw (awans o 7 pozycji), wyprzedzając m.in. Luksemburg.
"Okazało się, że światową stolicą dobrobytu jest austriacki Wiedeń, który wyprzedził Nowy Jork i Toronto. W pierwszej dziesiątce rankingu dominują jednak miasta Zachodniej Europy. Spośród miast Azji najwyżej uplasowało się Tokio (10. miejsce). Z kolei w Oceanii największym dobrobytem odznacza się australijskie Melbourne". CZYTAJ WIĘCEJ
"Gazeta Wyborcza"
"Polska poprawiła się najbardziej w łatwości prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie czterech reform" - czytamy w raporcie. Chodzi o ułatwienia w rejestracji nieruchomości, płatności podatków, egzekwowanie kontraktów i zmiany w prawie upadłościowym. CZYTAJ WIĘCEJ