Profil Zaufany jest metodą potwierdzania tożsamości – podpisem elektronicznym do sygnowania podań i wniosków składanych w systemach elektronicznej administracji. Dzięki niemu można wysłać wnioski i dokumenty do różnych urzędów, dopisać się do spisu wyborców czy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Czym jest Profil Zaufany?
Profil Zaufany potwierdza tożsamość obywatela. To zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to:
imię (imiona),
nazwisko,
data urodzenia,
numer PESEL.
Profil Zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt — poza jego właścicielem — nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma Profil Zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.
Kiedy Profil Zaufany jest ważny?
Podpis potwierdzony Profilem Zaufanym jest ważny, czyli wywołuje skutki prawne, jeżeli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu (3 lata). Każdy obywatel może posiadać tylko jeden Profil Zaufany.
Jak założyć Profil Zaufany przez internet?
Profil Zaufany można założyć na trzy sposoby, przez:
internetowe konto bankowe
podpis elektroniczny
osobiście w punkcie potwierdzającym
Profil Zaufany przez internet
Profil Zaufany możesz założyć bez wychodzenia z domu, jeśli masz:
konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego,
kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zakładanie Profilu Zaufanego należy zacząć od strony>>
Po krótkiej ankiecie zostaniemy przekierowani na stronę wybranego przez nas banku w celu potwierdzenia naszej tożsamości, która zostaje dokonana przez nasz bank a cała procedura trwa niespełna 5 minut.
Podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do procedury zakładania Profilu Zaufanego za pomocą podpisu elektronicznego, którym podpisujemy wniosek o utworzenie PZ. Po kliknięciu w link, należy zaznaczyć opcję “Mam kwalifikowany podpis elektroniczny “ i postępować zgodnie z instrukcją.
Profil Zaufany – jakie banki?
Lista serwisów bankowych przez, które można założyć Profil Zaufany:
PKO BP,
Santander,
ING,
Bank Millennium,
Inteligo,
Bank Pekao,
mBank,
BNP Paribas,
Alior Bank,
BOŚ Bank,
Banki spółdzielcze,
oraz w Envelo Poczty Polskiej.
Profil Zaufany w punkcie potwierdzającym
Założenie Profilu Zaufanego nie jest czasochłonne. Jednak do potwierdzenia tożsamości należy udać się do jednego z punktów. Poniżej, krótka instrukcja:
1. Wejdź na stronę profilu zaufanego albo na stronę ePUAP.
2. Kliknij "Zarejestruj się".
3. Wypełnij formularz.
4. Kliknij "Zarejestruj się". W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
5. Zaloguj się na stronie profilu zaufanego.
6. Idź do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdź tam założenie profilu zaufanego.
7. Jeżeli nie zdążysz potwierdzić profilu zaufanego w ciągu 14 dni — zaloguj się na stronie profilu zaufanego i ponownie złóż wniosek
Na potwierdzenie Profilu Zaufanego mamy na 14 dni od złożenia wniosku.
Gdzie potwierdzić Profil Zaufany?
Miejsc, gdzie możemy potwierdzić Profil Zaufany, możemy znaleźć za pośrednictwem specjalnej wyszukiwarki. Wystarczy wpisać kraj, województwo oraz miejscowość. Po kliknięciu “filtruj” wyświetli się lista wszystkich punktów potwierdzających w twoim mieście.
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — za pośrednictwem tej platformy możemy umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,