Kim jest aktor Krzysztof Janczar? Mało kto wie, że zagrał w oscarowym hicie z Seanem Connerym
redakcja naTemat
13 sierpnia 2021, 13:53·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 13 sierpnia 2021, 13:53
Zagrał w dziesiątkach polskich filmów i seriali. Ma na koncie także występ u boku Aleca Baldwina i Seana Connery'ego w oskarowym filmie "Polowanie na Czerwony Październik". Krzysztof Janczak, bo to o nim mowa, może poszczycić się niezwykłą karierą. Nie miał jednak szczęścia w miłości, o czym opowiemy w tym artykule.
Reklama.
Aktor Krzysztof Janczar jest synem innego aktora Tadeusza Janczara. Urodził się 7 stycznia 1950 roku w Warszawie. W wieku 15. lat stał się znany dzięki roli Pawła Jankowskiego w legendarnym serialu komediowym ''Wojna Domowa'' Jerzego Gruzy, a swój debiut wspomina z wielkim wzruszeniem.
Podobno dostał tę rolę, bo Jerzy Gruza wypatrzył go na lodowisku, kiedy ten spędzał swój czas wolny ze znajomymi.
Początkowo Janczar występował pod nazwiskiem Krzysztof Musiał. Uznanie w oczach krytyki zdobył jako Tomek "Bicz" Maliniak, były więzień, który staje na czele bandy gitowców w filmie Mieczysława Waśkowskiego ''Nie zaznasz spokoju''.
Za tę rolę otrzymał nagrodę Srebrnej Plakietki na festiwalu Gdańskim, za pierwszoplanową rolę męską. Zdobywał też doświadczenie na scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze (1974-75) i później w Teatrze Narodowym (1978-81).
Ale nie od razu jego droga wiodła go w kierunku aktorstwa. Początkowo uczył się w zawodówce. Podczas nauki zaliczył jednak debiut u Gruzy i to spowodowało, że po maturze poszedł na studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, którą ukończył w 1979 roku.
Krzysztof Janczar – wyjazd do USA
Po kilku sukcesach w kraju Janczar postanowił jednak spróbować swoich sił za Atlantykiem i w 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. I niestety, nie od początku trafił na plan filmowy. Zaczynał jako operator komputerów, ich sprzedawca, pracował w magazynie, w fabryce, był barmanem, remontował i budował domy.
Jak podaje Filmweb.pl po dwóch latach od przyjazdu do USA, udało mu się szczęśliwym zbiegiem okoliczności zagrać niewielką rolę rosyjskiego żołnierza w filmie sensacyjnym ''Czerwony Świt'' zrealizowanym przez MGM, dzięki której dostał się do związku zawodowego aktorów.
Wkrótce potem zobaczyć go można było w filmie Lecha Majewskiego ''Lot Świerkowej Gęsi'' u boku Karen Black, później w serialu ''Mike Hammer" w roli agent KGB. Następnie zagrał po angielsku w dramacie ''Szewcy'' Witkacego w reżyserii Kazimierza Brauna.
Jednak największą jego przygodą w USA i zarazem jej uwieńczeniem, była rola w amerykańskiej superprodukcji ''Polowanie na Czerwony Październik" z gwiazdorską obsadą.
Krzysztof Janczar – żona, syn
Życie uczuciowe Krzysztofa Janczara też było bogate jak jego filmografia. Poza związkiem z Gabrielą Kownacką, o którym więcej opowiemy w dalszej części tekstu, aktor wdał się jeszcze podczas studiów w romans z nauczycielką baletu i wybitną choreografką Janiną Niesobską. Owocem ich uczucia było dziecko, syn Krzysztof Artur Janczar, który urodził się w 1974.
– Romans na czwartym roku studiów zaowocował potomkiem Krzysiem. Mój najistotniejszy wkład to ten, że wybrałem mu wspaniałą, niezwykłą matkę. Nie byłem dla niego stuprocentowym ojcem. Nasze drogi tak się ułożyły, że przez różne sprawy, a także mój wyjazd do Ameryki, żyliśmy z dala od siebie – mówił w jednym z wywiadów Krzysztof Janczar.
Krzysztof Janczar Junior postanowił pójść w ślady ojca i także został aktorem. Można go było podziwiać w wielu serialach: M jak miłość, Barwy szczęścia, Na dobre i na złe czy Ojciec Mateusz.
Zagrał m.in. pana młodego w filmie ''Ogniem i mieczem'' Jerzego Hoffmana, w latach 1998-2002 występował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, a w latach 2002-2006 był aktorem Teatru im. Jaracza w Łodzi.
Z kolei jego ojciec po wyjeździe do Ameryki znalazł żonę. Wziął ślub z polską studentką, Bożeną, jednak ich związek niedługo potem się rozpadł. Aktor zbyt mocno tęsknił za ojczyzną. Do kraju powrócił już więc jako rozwodnik.
Krzysztof Janczar – Filmografia
1965: Wojna domowa jako Paweł Jankowski
1970: Prawdzie w oczy jako syn Bronka
1971: Złote Koło jako Piotr, syn kapitana MO (kapitana MO zagrał jego ojciec Tadeusz Janczar)
1974: Łukasz
1976: Zanim nadejdzie dzień jako Czarny
1977: Bezkresne łąki jako Kajo
1977: Nie zaznasz spokoju jako Tolek „Bicz” („Srebrna Plakietka” na FPFF w Gdańsku 1978)
1979: Kung-fu jako Krzysztof
1980: Olimpiada ’40 jako Andrzej
1981: Człowiek z żelaza jako Kryska
1981: Spokojne lata jako Władzio
1990: Polowanie na Czerwony Październik jako Adriej Bonowia
1991: Ferdydurke jako Leo
1991: Odjazd, 2 role: Karol Lewicki oraz Gunter
1994: Zawrócony jako Maciek
1995: Pułkownik Kwiatkowski jako "Wacek"
1997: Brat naszego Boga jako Wiktor
2001-2009: Na dobre i na złe jako Neurochirurg Małecki / Neurochirurg Pawiński
2002-2005: Samo życie jako mecenas Edward Leński
2003: Zaginiona jako lekarz
2004: Oficer jako Jerzy Małkiewicz, strażnik więzienny (odc. 6 i 7)
2004: Glina jako bankowiec Adam Szewczyk (odc. 11)
2004–2006: Bulionerzy jako Barański
2005: Plebania jako Jurij, szwagier Wali
2005: Kryminalni jako Krzysztof Motylewski (odc. 39)
2006–2007: Dwie strony medalu jako Zygmunt Żelazek
2007: Rezerwat jako właściciel kamienicy
2008: BrzydUla jako Dariusz Terlecki
2009: Miasto z morza jako inspektor Sikora
2010: Mała matura 1947 jako wujek, mąż Jadwigi
2010–2011: Pierwsza miłość jako mecenas Zygmunt Terczyński
2011: Wojna żeńsko-męska jako Marian Karski
od 2012: Klan jako Bolesław Kazuń
2012: Prawo Agaty jako adwokat Pauliny Szczuckiej (odc. 17)
2014: Bogowie jako ojciec pacjenta z dziurą w sercu
2017: Szpital dziecięcy jako Daniel (odc. 13)
Krzysztof Janczar i Gabriela Kownacka – historia nieszczęśliwej miłości
Jednym z najsmutniejszych epizodów w życiu Krzysztofa Janczara był jego romans z Gabrielą Kowncką. Aktor zakochał się w niej w czasie kiedy występował na deskach Teatru Narodowego u boku jej męża, Waldemara Kownackiego.
Niestety samo zauroczenie nie wystarczyło, żeby skłonić do siebie zamężną koleżankę, która była oddana swojemu mężowi. Para wzięła ślub kilka lat wcześniej, w 1975 roku.
Dlatego aktor pod koniec studiów znalazł pocieszenie w ramionach innej kobiety – cenionej tancerki i choreografki, Janiny Niesobskiej, z którą ma syna, Krzysztofa Juniora. Jak już wspominaliśmy, w jednym z wywiadów Janczar ubolewał, że "nie był dla niego stuprocentowym ojcem".
Na początku lat 80. XX wieku rozstał się z Niesobską i dostał kolejną okazję od losu na miłość. W pierwszych miesiącach 1981 roku dowiedział się, że zagra u boku Kownackiej w filmie "Spokojne lata" Andrzeja Kotkowskiego.
To była dla niego szansa. Miał nadzieję, że wspólna praca wreszcie zbliży ich do siebie. Po rozstaniu z Niesobską marzył o miłości. Ale to nie był wystarczający argument dla Kornackiej, która go lubiła, ale nie zdradziła dla niego męża.
Ponadto wkrótce po premierze "Spokojnych lat" zaszła w ciążę, a w 1983 roku urodziła Franka – swoje jedyne dziecko. Nastepnie drogi Kownackiej i Janczara rozeszły się na kilka lat, bo aktor wyjechał do Stanów Zjednoczonych "za chlebem". Tam ożenił się i zdąrzył rozwieść przed powrotem o kraju.
Jak podaje Interia, pewnego dnia na imprezie w Teatrze Małym spotkał Gabrielę Kownacką, jak się okazało, również już wtedy wolną (rozstała się z mężem wkrótce po urodzeniu syna).
– Wyciągnęła do mnie rękę i powiedziała: "Chodź, pójdziemy sobie na spacer i może na kawę" – opowiadał w jednym z wywiadów Krzysztof Janczar. I tak się złożyło, że po tym pierwszym spacerze były kolejne, a para była ze sobą kilka lat.
Gabriela i Krzysztof byli nierozłączni, ale nie afiszowali się ze swoim romansem. Przeżyli razem wiele wspólnych chwil, a ukoronowaniem ich związku była romantyczna podróż do Francji... Choć się rozstali, nie przestali się przyjaźnić.
Zagrali ze sobą w 2006 roku w serialu "Dwie strony medalu". Kownacka już wtedy toczyła batalię z rakiem piersi. Po zakończeniu zdjęć Krzysztof już jej nie spotkał. Aktorka zmarła 30 listopada 2010 roku. Janczar mocno przeżył jej śmierć, z czym nie krył się podczas wywiadów.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut