Niektórzy lubią wczasy pod palemką, a inni – szlakiem seryjnych morderców. Chociaż mroczna turystyka uznawana jest za niszowy rodzaj aktywności podróżniczej, jej popularność zdaje się wciąż rosnąć. Jeden ze swoich programów poświęcił jej nawet Netflix.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Mroczna turystyka jest rodzajem aktywności turystycznej, która nastawiona jest na zwiedzanie miejsc związanych ze śmiercią, przemocą lub owianych mrocznymi legendami. Twórcy tego pojęcia wymieniają m.in. takie destynacje, jak:
miejsca publicznej śmierci
miejsca i pomniki upamiętniające zmarłych
miejsca prezentujące dowody śmierci
miejsca inscenizacji lub symulacji śmierci
miejsca, gdzie odkryto fakt masowej lub indywidualnej śmierci
Jedną z chętniej odwiedzanych przez mrocznych turystów atrakcji jest Wyspa Lalek w Meksyku. Zgodnie z krążącą wokół niej opowieścią, pewien człowiek obwiesił ją w całości zabawkami. Nie wiadomo, czy zrobił to z powodu choroby psychicznej, czy (jak głosi legenda) chciał w ten sposób uspokoić pewnego ducha, ale jedno jest pewne – jego dzieło prezentuje się naprawdę upiornie.
Serial "Narcos" Netflixa z pewnością spopularyzował postać Pablo Escobara na świecie, jednak baron narkotykowy w swoim rodzinnym mieście i okolicach od dawna miał już status bohatera i to wcale nie negatywnego.
Wycieczki szlakiem króla kokainy organizowane są w Medellínie już od wielu lat. W ramach niektórych z nich można nawet zwiedzić La Catedral, czyli legendarne więzienie-rezydencję, które Escobar wybudował dla samego siebie.
Mroczna turystyka budzi wiele kontrowersji. Niektórzy mają wątpliwości, czy robienie atrakcji z ludzkiej tragedii jest do końca etyczne. Inni zastanawiają się, czy emocje, które tego typu miejsca wzbudzają, są na pewno zdrowe.
Odpowiedzi na pytanie, czy mroczna turystyka może być moralna oraz o pozostałych niepokojących miejscach do zwiedzenia, dowiecie się z piątego odcinka podcastu "W ciemność". Zapraszam do oglądania, słuchania i komentowania.
"W ciemność" to nowy podcast naTemat, w którym będę opowiadać o mroczniejszej stronie rzeczywistości. Prawdziwe zbrodnie, niepokojące zjawiska czy fenomeny społeczne – temu wszystkiemu będę starała się wnikliwie przyjrzeć i zrozumieć. Jako psycholożka i kulturoznawczyni nie chcę zatrzymywać się na powierzchni, ale sięgać głębiej – właśnie w tytułową "ciemność".