W czwartek małopolscy radni mają zająć się tzw. uchwałą anty-LGBT. Jeśli deklaracja nie zostanie unieważniona, regionowi grozi utrata znacznych funduszy, o czym wcześniej informowała Komisja Europejska. Jednak według Onetu na to, aby uchwała została, naciska m.in. abp Marek Jędraszewski oraz była premier Beata Szydło.
Przypomnijmy, że w lipcu tego roku Komisja Europejska zawiesiła rozmowy na temat unijnych środków dla Małopolski. Do przedsiębiorców i na ochronę zdrowia miało trafić 2,5 mld euro. Powodem takiej decyzji KE była deklaracją "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych".
Tzw. uchwała anty-LGBT w małopolskim sejmiku została przyjęta dzięki poparciu PiS w 2019 roku. Zapisano w niej m.in., że "sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".
Teraz radni z Małopolski, w związku ostrzeżeniami unijnych urzędników, mają ponownie zając się sprawą. Jak informuje Onet, wiele wpływowych osób oponuje za tym, aby uchwała została na swoim miejscu.
Według portalu w poniedziałek doszło do spotkania radnych PiS z byłą premier Beatą Szydło oraz ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Oboje mieli przekonywać radnych, że należy utrzymać tę uchwałę w mocy i nie wolno jej odrzucać, a radni zapowiedzieli dyscyplinę klubową i głosowanie za tym, aby deklaracja wciąż obowiązywała.
Za tym, aby nie unieważniać dokumentu, ma być również abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski publicznie przekonuje radnych, by nie ulegali presji i nie odrzucali deklaracji.
– Sejmik woj. małopolskiego jest pod wielką presją. Jeśli nie zgodzi się na obronę przed ideologią, powtarzam, ideologią LGBT, to utraci niemałe środki z Brukseli. Co zrobić? Wybrać pragmatyzm, real-politik jak niektórzy mówią, czy jednoznacznie bronić własnych wartości, honoru, autentycznej wolności – mówił w niedzielę 15 sierpnia podczas homilii w sanktuarium w Ludźmierzu.
Jednak hierarcha nie ograniczył się tylko do publicznych wypowiedzi. 4 sierpnia spotkał się on z marszałkiem woj. małopolskiego Witoldem Kozłowskim. Jednym z tematów miała być tzw. uchwała anty-LGBT.