Jak można dołożyć swoją cegiełkę do walki z globalnym ociepleniem, aby ulżyć środowisku naturalnemu? Sposobów jest mnóstwo, a jednym z nich jest zamontowanie w domu ekologicznych tzw. ciepłych okien takich jak Winergetic marki OKNOPLAST
Jak można dołożyć swoją cegiełkę do walki z globalnym ociepleniem, aby ulżyć środowisku naturalnemu? Sposobów jest mnóstwo, a jednym z nich jest zamontowanie w domu ekologicznych tzw. ciepłych okien takich jak Winergetic marki OKNOPLAST Materiały prasowe / Grupa OKNOPLAST
Reklama.
Pogląd o wpływie człowieka na ogrzanie atmosfery, oceanów i lądów, spowodowanym emisją gazów cieplarnianych, podziela już 97,5 proc. klimatologów na całym świecie. Przed wszystkimi – organizacjami międzynarodowymi, rządami krajowymi, przedsiębiorstwami, ekologicznymi ruchami społecznymi oraz zwykłymi obywatelami – stoi więc wyzwanie, by zahamować zmiany klimatyczne na naszej planecie.
Jak ty możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z globalnym ociepleniem, aby ulżyć środowisku naturalnemu? Sposobów jest mnóstwo, a jeden z nich, niestety często zapominany, to zamontowanie w domu ekologicznych tzw. ciepłych okien. Ale co to konkretnie znaczy? Mowa tu o oknach o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, czyli o wysokim poziomie ochrony budynku przed stratami ciepła.
logo
Ciepłe okna to okna o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, czyli o wysokim poziomie ochrony budynku przed stratami ciepła. Materiały prasowe / Grupa OKNOPLAST
Dzięki ciepłym oknom można "zatrzymać" nawet do 20-25 proc. energii termicznej wykorzystywanej do ogrzania obiektu. Zapobieganie "ucieczce" ciepła na zewnątrz domu przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie. Mniejsze zużycie energii cieplnej i elektrycznej w budynku to też korzyść dla środowiska. Przy długofalowym użytkowaniu okna tego typu przyczyniają się do ograniczenia emisji spalin do atmosfery.
Po czym poznać energooszczędne i przyjazne dla środowiska okno? Kluczowym parametrem jest tu współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła z budynku. Zgodnie z przepisami od 2021 roku współczynnik ten powinien wynosić nie więcej niż 0,9 W/m2 K, aby okno mogło zostać uznane za ekologiczne i służyć do właściwej izolacji obiektu budowlanego.
Bardzo wysoką izolacją termiczną charakteryzują się okna Winergetic Premium Passive przeznaczone do budownictwa pasywnego, w ramach którego powstają obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. W ich przypadku współczynnik Uw wynosi tylko 0,62 W/m2 K. Ten wynik zawdzięczają one dodatkowym wzmocnieniom termicznym oraz trzykomorowym pakietom szybowym.
logo
Okna Winergetic Premium Passive przeznaczone do budownictwa pasywnego Materiały prasowe / Grupa OKNOPLAST
Współczynnikiem przenikalności termicznej poniżej dopuszczalnej przepisami granicy mogą pochwalić się również okna Winergetic Premium z parametrem Uw na poziomie 0,76 W/m2 K. Poza zaawansowanymi właściwościami termoizolacyjnymi wyróżniają się one także zwiększoną ochroną przed hałasem z zewnątrz oraz nowoczesnymi pakietami szybowymi wykonanymi z tafli o grubości 3 mm.
Zaostrzone normy w zakresie izolacyjności cieplnej stolarki okiennej spełniają także okna Winergetic Standard, których współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,76 W/m2 K. W odróżnieniu od poprzednich modeli ich znakiem charakterystycznym jest klasyczny prosty profil bez zaokrągleń, o głębokości zabudowy 82 mm. Wspólnym mianownikiem jest natomiast bardzo dobra izolacja akustyczna, czyli dźwiękoszczelność.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że same, nawet najwyższej jakości okna nie dają pełnej gwarancji, że dom będzie energooszczędny. Dlaczego? Bo duże znaczenie oprócz ich konstrukcji technicznej i zastosowanych w niej rozwiązań technologicznych ma również ich prawidłowy montaż. Należy zadbać o odpowiednie osadzenie w ścianach okien przez profesjonalną ekipę budowlaną stosującą tzw. ciepły (warstwowy) montaż okna. Oprócz piany stosuje się wtedy do zamocowania stolarki w murze taśmę paroszczelną i paroprzepuszczalną.
O ekologicznym charakterze okien świadczy nie tylko ich zaawansowanie technologiczne. Liczy się również etap przed trafieniem gotowych produktów do sklepów, czyli proces wytwórczy. W przypadku wszystkich okien marki OKNOPLAST producent zadbał o wysokie standardy środowiskowe w procesie produkcji, redukując w fabrykach zużycie wody i energii oraz emisję CO2 do atmosfery, stosując systemy odzyskiwania ciepła oraz korzystając z usług przewoźników spełniających wyśrubowane normy środowiskowe.
Przykład energooszczędnych okien pokazuje, że kluczowe dla widocznego wpływu osoby na środowisko naturalne są nie tylko jej codzienne wybory i zachowania, ale także planowane przez nią długoterminowe inwestycje. Dobrej jakości okna będą służyły domownikom co najmniej dwadzieścia lat. A i budżet domowy odczuje dzięki nim ulgę. Okna o podwyższonym stopniu termoizolacyjności sprawią, że dom zimą będzie łatwiejszy do ogrzania, a latem do schłodzenia, co przełoży się korzystnie na ilość zużytej energii czy paliwa.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą OKNOPLAST